Počasí a podnebí Patagonie

Čtyři roční období

Patagonie leží v mírném podnebném pásu, a rok je tudíž rozdělen do čtyř ročních období podobně jako v Evropě. Když je na severní polokouli léto, je na jižní polokouli zima a naopak. Z toho vyplývá, že nejvhodnější dobou pro cestu sem je patagonské léto čili naše zimní období. Nejen že v tu dobu je na území Patagonie relativně nejpříznivější počasí, ale zároveň jsou nejdelší dny a nejkratší noci. Například na přelomu prosince a ledna je v Ohňové zemi den dlouhý až 19 hodin. Směrem na sever jsou dny kratší.

Leťte do Patagonie v dobré partě

Vliv oceánu

Patagonské podnebí je velmi nevyzpytatelné a proměnlivé. I v létě tu člověk může zažít vše od spalujícího slunce a oblohy bez mráčku po nekonečný hustý déšť, neuvěřitelně silný vítr a sněhové přeháňky. Často se to vše prostřídá několikrát během jednoho dne, jakoby člověk za 24 hodin prošel počasím celého roku. To má na svědomí hlavně oceán a větry přinášející oceánskou vlhkost. Převládá vlhký vítr od západu a hlavně studený vítr od jihu, který se točí nad Antarktidou.

Andy, směrem k severu nabírající svou výšku, potom působí jako bariéra, která vlhkost dál na severovýchodní pampu nepustí. Západní svahy And jsou proto svěží a zelené, zato pampa na východ od And je větrná, ale suchá a nehostinná. A vítr se tu může rychle rozběhnout a způsobovat další erozi půdy. Rozdíly v množství srážek jsou ohromující – od 8 000 mm ročně na západním pobřeží až po 200 mm ročně ve srážkovém stínu v pampě.

Od severu na jih

S tím, jak se kontinent k jihu zužuje, se zároveň zvětšuje vliv oceánu. Navíc s přiblížením se Antarktidě se zvyšuje vliv chladných antarktických větrů. Proto se počasí směrem na jih stává drsnějším, chladnějším a větrnějším. Průměrná teplota na jihu v Ushuai v létě zřídka překročí 15 °C. Na druhou stranu zima je zde mírnější než v odpovídajících zeměpisných šířkách severní polokoule a teploty výrazněji neklesají pod bod mrazu.

Otázky typu „jaké bude zítra počasí“ se tu nepokládají, patagonské počasí se vymyká jakýmkoli předpovědím.

Aktuální počasí v Patagonii a předpověď počasí na tři dny

Počasí je aktuálně nedostupné.

Autorkou textu je Hana Tomsová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.