Počasí a podnebí Patagonie

Čtyři roční období

Patagonie leží v mírném podnebném pásu, a rok je tudíž rozdělen do čtyř ročních období podobně jako v Evropě. Když je na severní polokouli léto, je na jižní polokouli zima a naopak. Z toho vyplývá, že nejvhodnější dobou pro cestu sem je patagonské léto čili naše zimní období. Nejen že v tu dobu je na území Patagonie relativně nejpříznivější počasí, ale zároveň jsou nejdelší dny a nejkratší noci. Například na přelomu prosince a ledna je v Ohňové zemi den dlouhý až 19 hodin. Směrem na sever jsou dny kratší.

Leťte do Patagonie v dobré partě

Vliv oceánu

Patagonské podnebí je velmi nevyzpytatelné a proměnlivé. I v létě tu člověk může zažít vše od spalujícího slunce a oblohy bez mráčku po nekonečný hustý déšť, neuvěřitelně silný vítr a sněhové přeháňky. Často se to vše prostřídá několikrát během jednoho dne, jakoby člověk za 24 hodin prošel počasím celého roku. To má na svědomí hlavně oceán a větry přinášející oceánskou vlhkost. Převládá vlhký vítr od západu a hlavně studený vítr od jihu, který se točí nad Antarktidou.

Andy, směrem k severu nabírající svou výšku, potom působí jako bariéra, která vlhkost dál na severovýchodní pampu nepustí. Západní svahy And jsou proto svěží a zelené, zato pampa na východ od And je větrná, ale suchá a nehostinná. A vítr se tu může rychle rozběhnout a způsobovat další erozi půdy. Rozdíly v množství srážek jsou ohromující – od 8 000 mm ročně na západním pobřeží až po 200 mm ročně ve srážkovém stínu v pampě.

Od severu na jih

S tím, jak se kontinent k jihu zužuje, se zároveň zvětšuje vliv oceánu. Navíc s přiblížením se Antarktidě se zvyšuje vliv chladných antarktických větrů. Proto se počasí směrem na jih stává drsnějším, chladnějším a větrnějším. Průměrná teplota na jihu v Ushuai v létě zřídka překročí 15 °C. Na druhou stranu zima je zde mírnější než v odpovídajících zeměpisných šířkách severní polokoule a teploty výrazněji neklesají pod bod mrazu.

Otázky typu „jaké bude zítra počasí“ se tu nepokládají, patagonské počasí se vymyká jakýmkoli předpovědím.

Aktuální počasí v Patagonii a předpověď počasí na tři dny

Ushuaia, Argentina

Slabý déšť
Nyní
7 °C
Slabý déšť
1 m/s ↙
Slabý déšť
Dnes
8 °C | 6 °C
Slabý déšť
Oblačno
Zítra
11 °C | 2 °C
Oblačno
Jasno
Pondělí
16 °C | 3 °C
Jasno
Zataženo
Úterý
14 °C | 6 °C
Zataženo

Autorkou textu je Hana Tomsová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.