Lyžování ve Slovinsku

Lyžařská střediska - Skialpy

Slovinci se považují za národ lyžařů. Rádi se pochlubí pořádáním závodů světového poháru v Mariboru a Kranjske Goře, světoznámými skokanskými můstky v Planici a pozadu nezůstává ani oblíbená Pokljuka, kde se konají závody v běhu na lyžích a biatlonu. Pravdou je, že Čechů ve slovinských lyžařských střediscích člověk moc nevidí. Což je škoda, protože je z čeho vybírat. Nevýhodou jsou ceny srovnatelné s Rakouskem, které je však pro nás hned za rohem.

Jeďte do Slovinska v dobré partě

Denní permice vyjde ve větších střediscích na cca 30 €, týdenní pak na 160-180 €. Díky své malé rozloze na druhou stranu Slovinsko nabízí možnost kombinovat lyžování s jinými činnostmi (např. vynikající relax je návštěva některých z místních termálních pramenů). Ve srovnání s ubytováním „à la králíkárny“ ve francouzských, italských a rakouských větších střediscích Slovinsko nabízí příjemné apartmány nebo ubytování v menších penzionech či soukromí. V tomto ohledu je to ideální zimní destinace pro rodiny s dětmi. Každé středisko samozřejmě poskytuje lyžařské školičky či hlídání dětí.

Nejznámější lyžařská střediska

Kanin - Sella Nevea

Jediné skutečně vysokohorské středisko (nad 2 000 m n. m.), od roku 2009 je spojené s italským střediskem Sella Nevea, takže je možné na jednu permici brázdit obě strany masivu Kanin.

Kranjska Gora

Má nejdelší tradici ve Slovinsku, výhodou je blízkost hraničního přechodu do Rakouska a Itálie, zázemí městečka Kranjska Gora, nabídka zimního dětského parku a postarání se o vaše ratolesti v době, kdy budete brázdit místní svahy.

Maribor

Největší lyžařské centrum v zemi (250 ha, v nadmořské výšce do 1 300 m n. m.), ideální v kombinaci s běžeckým lyžováním, odpočinkem v místních termálních pramenech a vším co nabízí druhé největší slovinské město Maribor, na jehož okraji se středisko nachází.

Vogel

Nabízí možnost lyžování do půlky dubna na přírodním sněhu, krásná panoramata Julek (nachází se na území Triglavského národního parku) a Bohinjského jezera v údolí, množství upravovaných tras pro milovníky běžek a také možnost free-rideru. Nejvyšší bod areálu leží ve výšce 1 800 m n. m.

Rogla

Dějiště jednoho ze závodů Evropského poháru. Své si zde najdou nároční lyžaři ale i rodinky s dětmi, nedaleké termální lázně Zreče (16 km) jsou ideálním doplňkem, kterého využívají pro svou přípravu i profesionální lyžaři.

Informace a odkazy na další lyžařská střediska najdete na webu Slovenia.info.

Skialpy

Dobrodružnější povahy určitě nadšeně ocení sjíždění zasněžených alpských svahů. Prověřená a oblíbená místa pro skialpy jsou např. Komna nad Bohinjským jezerem, svahy Malé Mojstrovky, kam se dostanete ze sedla Vršič, Viševnik nad Poklukou (to vše v rámci Julských Alp) nebo svahy nad Logarskou dolinou (Kamnišky) jako jsou Ojstrica nebo sjezd ze Savinjského sedla. Na zmíněném webu Slovenia.info najdete také více informací o lokalitách vhodných pro skialpy

Autorkou textu je Alena Šamonilová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Slovinska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.