Outdoorové aktivity na Srí Lance

Vodní sporty - Objevování památek - Pěší výlety a túry - Extrémní sporty - Pozorování velryb - Pozorování slonů - Safari - Golf

Možnost outdoorových aktivit není na ostrově tolik pestrá jako bývá v jiných zemích. Přesto ale nabízí Srí Lanka několik možností, jak využít svůj volný čas, když nechcete celou svou dovolenou proválet na pláži.

Vodní sporty

Tropické klima ostrova přímo vybízí k plážovým aktivitám. Těch je na ostrově zcela jistě nejvíce. Těšit se můžete na nekonečné pláže, které můžete využít k radovánkám ve vodě, slunění na lehátku, nebo jen na posedávání u studeného piva a pozorování dění okolo.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Nejpopulárnější plážová aktivita na ostrově je jednoznačně surfing. Ty nejlepší podmínky pro surfování jsou na jižním pobřeží ostrova, kde jsou dle našeho názoru také nejhezčí pláže. Všude tam, kde se surfuje, jsou také surfové školy, kde si můžete za malý poplatek půjčit surfové prkno a tento extrémní sport vyzkoušet na vlastní kůži. Pocit z chycené první vlny je nepopsatelný. Téměř každá škola nabízí kromě pronájmu surfových prken také lekce s místním instruktorem. Nejlepší podmínky pro začátky surfování jsou ve Weligamě.

Rozumnou alternativou k surfování je bodyboarding, což je vlastně takové malé prkno, na kterém se jezdí na břiše. Tímhle nenáročným sportem se nejlépe zabaví vaše mladé ratolesti.

Další z druhů surfingů realizovatelných na pobřeží ostrova je kitesurfing. Ten se těší oblibě hlavně na východním a západním pobřeží, kde nejsou tak velké vlny. Nejlepší místa pro kitesurf jsou zátoka Puttalam, Negombo, Arugam bay a Mannar.

Milovníci podmořského světa si také přijdou na své. Šnorchlování poblíž pláže vám dává velkou šanci spatřit divoké želvy, kterých v okolí Srí Lanky proplouvá enormní množství. Téměř s jistotou narazíte na želvy u pobřeží městečka Hikkaduwa na takzvané Turtle beach a takřka na celém jižním pobřeží. Milovníci potápění s kyslíkovým přístrojem si přijdou na své v oblasti Bentota, Unawatuna, Mirissa a Nilaveli, kde je hned několik center nabízejících tuto službu.

Objevování památek

Významnou část venkovních aktivit tvoří bezesporu objevování kulturních památek ostrova, kterých je na ostrově nespočet. Od malých chrámů, až po obrovské komplexy. Nejvýznamnější kulturní památky najdete v takzvaném kulturním trojúhelníku, což je oblast mezi městy Kandy, AnuradhapuraPolonnaruwa, které leží ve středu ostrova. Právě v těchto místech se odehrály nejvýznamnější milníky v dějinách ostrova z dob vlády králů.

Dalším významným historickým místem je holandská pevnost Galle Dutch Fort nacházející se ve městě Galle. Právě zde měli své centrum Holanďané v době kolonizace ostrova.

Pěší výlety a túry

Nížinná část ostrova není příliš přizpůsobena na procházky v přírodě a delší treky. Kromě silnic se v nížinných oblastech rozprostírají jen vesničky, rýžová pole a džungle, takže není příliš prostoru na procházky. Proplétat se džunglí určitě není dobrý nápad a chodit podél silnice ve srílanském hustém provozu už vůbec ne. To však neplatí pro přírodní rezervace a centrální vrchovinu ostrova. V takřka pohádkové krajině zelených kopců zahalených v mlze je nespočet cestiček a treků, které můžete projít křížem krážem.

Jedno z nejkrásnějších míst ostrova na celodenní túru je určitě výšlap na Lipton seat. Cesta začíná v Haputale, nebo kratší verze v Dambatenne, kam se snadno dostanete autobusem z Haputale. Cesta vede po poměrně strmé silnici až k samotnému vrcholu. Zkrátit si ji však můžete nejrůznějšími zkratkami, cestičkami přímo skrz čajové plantáže. Už samotná cesta na vrchol je cíl a zážitek v naprosto skvostné pohádkově zelené krajině. Cestou je několik malých, krásně barevných tamilských vesniček. Vyhlídka na vrcholu, kde je socha samotného sira Liptona, je úchvatným zakončením.

Jistě nejznámější výšlap je na horu zvanou Adam´s Peak nebo také Sri Pada. Vrchol této hory sahá do výšky přes 2 200 metrů. Tato hora je významné poutní místo a každý ostrovan by měl minimálně jedenkrát za život došlápnout až na vrchol. Výpravy začínají v brzkých ranních hodinách z vesničky Nallathanniya, která leží v nádherné horské přírodě u jezera. Na vrchol hory vede 5 000 schodů, které rozhodně nejsou zadarmo. Jde opravdu o náročný výšlap na několik hodin, ale kdo vydrží až do konce a dosáhne vrcholu před svítáním, čeká ho neuvěřitelná podívaná. Hora totiž vrhá stín pravidelného trojúhelníku, což vlastně nikdo nedokáže vysvětlit, protože hora takový tvar nemá. Bohužel zážitek vám tak trochu pokazí neuvěřitelné množství mačkajících se lidí. Nejznámější = nejnavštěvovanější.

Proto je rozumnou alternativou výšlap na Little Adam´s Peak z vesničky Ella, který není tolik turistický, a hlavně je na vrcholu mnohem více místa. Cesta na vrchol vám zabere zhruba hodinku.

Zcela jiná krajina vás čeká v národním parku Horton Plains, který celý leží v nadmořské výšce přes 2 000 metrů. Národní park je pokrytý divokými pastvinami, roztroušenými úseky hustého lesa, skalnatými útvary s vodopády a zamlženými jezery. V této krajině je několik cestiček a největší atrakcí je bezesporu vyhlídka zvaná World´s end, v překladu konec světa. Z vyhlídky je strmý pád dolů do hloubky 900 metrů. Čím dříve na vyhlídce budete, tím větší šanci máte, že stihnete něco vidět, než mraky zahalí výhled hustou mlhou.

Skvělým zážitkem je výšlap na skálu Pidurangala, která se nachází hned vedle ikonické skalní pevnosti Sigiriya. Malý chrám na úpatí Pidurangaly je pěkný a stojí za zhlédnutí, tím ale zážitek rozhodně nekončí, ba naopak začíná. Z chrámu vede několik set schodů stoupajících na vrchol džunglí kolem skály. Asi po 10 minutách stoupání dojdete k velkému ležícímu Buddhovi, který se dívá přes mýtinu mezi stromy do nížiny pod sebou. Čím déle půjdete, tím častěji budete doslova šplhat. Konec cesty je pak velmi náročný. Výhled ze skály Pidurangala s výhledem na Sigiriyu je skvostný. Určitě nevynechte procházku po obvodu skály.

Knuckles Mountain Range je obří horská přírodní rezervace, která je považována za jednu z nejtěžších pro trekování. Je dokonce povinné mít do této oblasti místního průvodce, který dohlédne na to, abyste se neztratili. Cestou vám kromě správné cesty ukáže také faunu a dá vám možnost dozvědět se něco více o místní přírodě. V oblasti je více než 30 stezek nejrůznějších náročností. Mnoho z cest prochází pod padajícími vodopády nebo zcela izolovanými vesničkami. Všechny vedou panenskou přírodou, která vám učaruje. Nejlepším výchozím bodem je městečko Matale, kde si domluvíte svého průvodce a odvoz do výchozího bodu.

Extrémní sporty v oblasti Kitulgala

Rafting na divoké řece Kelani, slaňování vodopádů a mnohem více můžete zažít v Kitulgale, oblasti s úžasnou scenérií různorodých čajových a kaučukových plantáží. Toto nádherné prostředí nabírá na popularitě nejvíce díky raftingu. Zejména v období dešťů dokáže být řeka pěkně divoká a jízda je pořádný adrenalin. Naštěstí není žádný turista vpuštěn do raftu bez místního instruktora, který zajistí bezpečnou jízdu plnou více než dobrodružných sekcí. V okolí řeky je jedno z nejúrodnějších a nejkrásnějších míst Srí Lanky poskytující skvělé výhledy v klidných pasážích řeky. V této oblasti se natáčel světoznámý film Most přes řeku Kwai. Raft či kajak včetně průvodce si domluvíte prakticky kdekoliv ve městě Kitulgala. Je libo slaňování vodopádů? Ano, i tento nevšední extrémní zážitek zde můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Slaňuje se vodopád Sandun Ella měřící jen pár metrů. Slaňování samotné přitom není nějak náročné, protože vodopád padá po šikmé skále a adrenalin proudící v žilách vám navíc dodá sílu. Pocit, který polévá vaše tělo společně s vodopádem, se těžko popisuje. Prostě neuvěřitelné!

Jízda na horském kole je jedním z nejlepších způsobů, jak prozkoumat hornatou krajinu a její nekonečné výhledy. Kvůli špatnému značení cest je lepší domluvit si průvodce v půjčovně kol, který vás oblastí provede a ukáže ta nejkrásnější místa. Vybrat si můžete z několika obtížností a délek stezek.

Pozorování velryb

Srílanské pobřeží si zamilovali nejen turisté, ale také velryby, kterých v okolí ostrova proplouvá skutečně mnoho. Lodě, které nabízí výlety na pozorování a mající největší šanci spatřit velryby, vyplouvají z Mirissy na jihu, Trincomalee na východě a Kalpitiya ležící na severu ostrova. Výlety jsou na několik hodin, a proto je součástí cesty nejen občerstvení, ale hlavně i prášek na nevolnost z neustále houpající se lodi.

V období od prosince do března na jihu ostrova a od března do června na východě ostrova můžete spatřit gigantické plejtváky. Velmi často jsou k vidění také vorvani, kosatky, delfíni a létající ryby. Vzhledem k velké návštěvnosti turistů, a tedy i potřebě spousty lodí, není pozorování velryb úplně humánní. Lodě se předbíhají v tom, kdo se dostane k velrybě nejblíž a vznikají doslova nálety.

Velryby lze také pozorovat z letadla. Letadla vzlétají z letiště Koggala na jihu ostrova.

Pozorování slonů

Krásnou podívanou nabízí vnitrozemská oblast v okolí Rambukkana. Pinnawala leží v této oblasti a je domovem pro četné stádo slonů. ZOO nejprve fungovala jako sloní sirotčinec, který se staral o slony, již osiřeli nebo byli zraněni. To, co v minulosti začalo malým stádem slonů, se dnes rozrostlo v největší sloní stádo žijící pohromadě v umělé přírodní rezervaci. V rezervaci se sloni naštěstí mohou pohybovat bez velkého omezení a naprosto volně. Obrovskou podívanou a velkým plusem tohoto místa je fakt, že se sloni 2x denně chodí koupat do nedaleké řeky, která ale není přímo v ZOO. Celé sloní stádo se tak volně žene k řece přímo přes vesničku a nákupní ulici, natěšeno na svoji tolik milovanou koupačku. Podívanou umocňuje nádherná příroda v okolí.

Safari

Velmi oblíbenou outdoorovou činností je prohlídka safari v jednom z šesti národních parků na ostrově. Parky jsou rozprostřené celkem rovnoměrně po celém ostrově, proto nemusíte pro návštěvu jednoho z nich cestovat přes celý ostrov, ať už se budete nacházet kdekoliv. Parky se jmenují Yala, Udawalawe, Wilpattu, Gal Oya, Maduru Oya, Wasgamuwa a Somawathiya. Pro prohlídku safari je nutné zaplatit si řidiče s džípem, který vás parkem proveze a ukáže to nejzajímavější. Samozřejmostí je krátké povídání ke všemu, co v parku uvidíte i neuvidíte. Najít si takového řidiče není vůbec problém. Pokud budete v blízkosti jednoho z národních parků, spousta řidičů vás bude nahánět a doporučovat jejich služby. Více informací o národních parcích najdete zde.

Golf

Golf na Srí Lance je dalším obrovským lákadlem. Díky evropskému vlivu má na ostrově golf dlouholetou tradici a díky tomu jsou tam vybudována krásná golfová hřiště. Kvalita golfových hřišť je srovnatelná s těmi nejlepšími na světě.

Mezi nejkrásnější hřiště patří Royal Golf Club v Colombu, Shangri-La's Golf Club v Hambantotě, Nuwara Eliya Golf Club v Nuwara Eliya a Victoria Golf Club v Kandy. Všechna hřiště jsou 18jamková a pokud si na nich alespoň jednou zahrajete, budete mít skvělý zážitek na celý život.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.