Měna a ceny ve Švýcarsku

Ceny základních potravin - Jídlo a pití v restauracích - Jak ušetřit v obchodech

Ve Švýcarsku se platí švýcarským frankem, který se označuje buď mezinárodně jako CHF, častěji však Sfr. Každý frank se dělí na 100 Rappen (Rp). V obchodech se dá platit eury, ale jen bankovkami. Prodejní nebo jízdenkové automaty také přijímají eura. Nazpět vám vrátí franky. Nejlepší varianta je platit kartou.

Jeďte do Švýcarska v dobré partě

Franky si můžete nakoupit ve směnárnách na letištích, anebo na větších vlakových nádražích. Kurz je většinou stejný jako u bank.

Aktuální kurz ČNB:

  • Švýcarský frank: 1 CHF= 26.10 CZK

Ceny základních potravin

Ceny poledních menu v restauracích se pohybují zhruba od 17,5 do 25 CHF. Můžete se také najíst v samoobslužných restauracích potravinářských řetězců Coop a Migros, které nabízejí polední menu za rozumné ceny (12–15 CHF). Nebo si k obědu můžete koupit různé studené a teplé sendviče, grilované kuře atd. v take-away.

Občerstvení na stáncích/na akcích stojí až na výjimky stejně. Ať už jste na vesnické slavnosti, anebo v horském středisku, hot dog vás bude stát 5 franků, hranolky 6 franků a třetinka piva 5 franků.

V restauracích se nekouří, některé mají zřízenou tzv. „fumoir” – místnost pro kuřáky.

Děti do 6 let mívají obvykle v restauracích nárok na „sirup” – tedy vodu s ovocným sirupem – zdarma.

Jak ušetřit v obchodech

Místní řetězce Coop a Migros mají ceny potravin takřka totožné. Coop nabízí produkty s označením „Hello Family”, kdy můžete koupit větší, rodinné balení potravin za výhodnou cenu. Obdobnou variantou levnějších potravin v řetězci Migros je značka M-Budget.

Zahraniční řetězce Lidl a Aldi jsou taktéž levnější variantou nakupování.

Autorkou textu je Hana Hurábová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Užijte si švýcarské ferraty v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.