Autem - Vlakem - Autobusem a furgonem - Stopem
Cestování autem
Auto má výhodu v tom, že se díky němu zajedete podívat kamkoli chcete. Ovšem v Albánii to platí pouze pro auta s vysokou nápravou, dobrými pneumatikami a náhonem na všechna čtyři kola. Silnice mezi velkými městy na pobřeží jsou v dobrém stavu, většina z nich byla v posledních letech opravena a rozšířena. Ovšem silnice mimo velká města jsou často ve velmi špatném stavu, a hlavně bez asfaltu.
Jeďte do Albánie v dobré partě
Některé řidiče také může zaskočit to, že místní obyvatelé příliš nedbají dopravních předpisů. V každém případě je potřeba se připravit na to, že budete potřebovat funkční klakson. Na silnicích často potkáte kromě aut také koňské povozy, traktory, stáda koz a ovcí, cyklisty nebo chodce. Oficiálně je maximální rychlost v obci 40 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 110 km/h – můžete o tom místní informovat. Albánie patří k zemím, které mají v Evropě nejvíce smrtelných nehod na obyvatele.
S benzínovými pumpami není problém, jsou všude a u některých lze platit kartou. Celkem snadno tu seženete i plyn.
Cestování vlakem
Železniční síť v Albánii není v příliš dobrém stavu. Její celková délka je okolo 700 km. Hlavní trasy jsou mezi Tiranou a Shkoderëm, Fierem, Ballshi, Pogradcem, Vlorou a městem Durrës. Brzy si všimnete, že mnohé z vagonů jsou českého původu. V současné době není možné zakoupit albánské vlakové jízdenky on-line, pouze na místě.
Vlaky jezdí většinou na naftu a bývají velmi vzdušné – často totiž chybí zasklení oken. Jízdné je levné a vlaky nebývají přeplněné, protože místní raději využívají rychlejší autobusovou dopravu. Někteří cestovatelé ale uvádějí opačné zkušenosti a říkají, že zažili přeplněný albánský vlak.
Cestování furgonem
Po Albánii lze snadno cestovat minibusy (=furgony) a autobusy, které jezdí všude a některé mají i pevný jízdní řád. Každá vesnice má nějaký svůj furgon a ten obvykle ráno vyjíždí z vesnice do nejbližšího města a odpoledne se vrací. Do větších vesnic furgon jezdí i vícekrát denně, ale večer už zpravidla nejede nic.
Místní vám ochotně poradí, odkud a kam furgony vyrážejí. Ve městech hledejte furgony na výpadovkách. Zastávky neřešte, furgon je možné zastavit téměř kdekoliv – pokud je uvnitř místo, řidič zastaví. Řidič také zastaví tam, kde si určíte – je-li to samozřejmě na trase. Cena závisí na délce jízdy. Takže často cesta z nějaké zapadlé vesnice na severu Albánie, kdy se furgon natřásá a nejede rychleji než 20 km/h, stojí stejně jako cesta mezi dvěma sousedními okresními městy.
Hlavní autobusové linky směrem na Tiranu jedou z velkých měst (Shkodër, Korçë, Sarandë, Gjirokastër, Peshkopi a Durrës). Autobusy vyjíždějí ráno a po poledni ze svých stanovišť, které lze ale jen stěží nazvat autobusovým nádražím. V Tiraně jsou dvě taková hlavní místa – jedno je u vlakového nádraží a druhé poblíž ulice Rr. e Kavajës. Kromě místních dopravců lze využít i známé firmy, jako třeba Getbybus.
Autobusová přeprava a furgony jsou tedy ve většině případů v Albánii levnější než přeprava v Čechách. Pevných cen se ale těžko dohledáte, a tak je už na vás, jak budete pozorní při placení a ohlídáte si, zda platíte stejnou částku jako místní. Cestování autobusem je o něco méně pohodlné než u nás, protože autobusy bývají přeplněné a někdy také nepříliš čisté. Na druhou stranu je to mnohem zábavnější než u nás. Často v nich hraje muzika, místní se s vámi dají do řeči a vaším spolucestujícím může být i koza.
Stopem po Albánii
V Albánii se často stává, že pokud máváte jako stopař u silnice, zastaví vám neoznačené taxi nebo autobus (u minibusu není někdy poznat, že jde o veřejnou dopravu). A řidiči pak budou chtít zaplatit za to, že vás svezli. Nezapomeňte se tedy vždy dopředu domluvit, o jaké svezení se jedná. Zastávky autobusů jsou totiž tak jako na celém Balkáně v podstatě kdekoliv.
V žádném případě se ale nestane, že byste u silnice stáli dlouho. Albánci jsou velmi zvědaví a rádi si s cizinci popovídají. Pokud to půjde anglicky nebo pokud vytáhnete slovník a budete hýřit svou albánskou slovní zásobou, budete pravděpodobně pozváni na kafe do restaurace nebo přímo k řidiči domů a snadno tak můžete nalézt i nocleh.
Autorkou textu je Ilona Bittnerová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.