Albánie - praktické informace

Víza - Vstupní poplatek - Doklady k motorovému vozidlu - Telefonování - Elektřina - Čas - Otevírací doby - Internet - Zdravotní péče - Zastupitelské úřady

Víza

Pro cestu do Albánské republiky potřebuje občan České republiky platný cestovní, diplomatický nebo služební pas anebo občanský průkaz. Maximální doba bezvízového pobytu v Albánii je 90 dní během 180denního období. Toto období se začíná počítat od prvního dne prvního vstupu do území Albánie. V Albánii není zavedena povinnost registrace pobytu cizinců.

Jeďte do Albánie v dobré partě

Naopak to funguje podobně, občané Albánie mohou cestovat od 15. prosince 2010 do České republiky (tedy i do dalších zemí schengenského prostoru) bez víz. Platí to však pouze pro ty, kteří mají biometrické pasy.

Vstupní poplatek

Občané ČR nejsou povinni uhradit při vstupu do Albánie žádný vstupní poplatek (na rozdíl od občanů velké většiny členských států EU). Pokud bude poplatek přesto požadován (ve výši 10 € na tiranském mezinárodním letišti či 1 € na pozemním či námořním přechodu), je třeba upozornit, že občané ČR jsou osvobozeni od vstupní daně (Entry Tax), která je někdy též označována za vízový poplatek (Visa Fee).

Doklady k motorovému vozidlu

Při cestě motorovým vozidlem albánská pohraniční kontrola vyžaduje mezinárodně platné potvrzení o jeho pojištění (tzv. zelenou kartu), malý technický průkaz a mezinárodní řidičský průkaz. Při cestě služebním (resp. firemním) či zapůjčeným vozidlem je třeba při hraniční kontrole předložit plnou moc prokazující dispoziční právo k vozidlu. Plná moc by měla být notářsky ověřená, v angličtině, kromě údajů o vlastníkovi by měla obsahovat jméno a příjmení řidiče, číslo jeho cestovního dokladu a SPZ automobilu. Bez tohoto dokladu riskujete, že na území Albánie nebudete vpuštěni.

Při vjezdu do Albánie si vyžádejte potvrzení o vjezdu vozidla (albánsky vertetim hyrje për makinat). Budete ho potřebovat při výjezdu ze země, kdy platíte daň z provozu vozidla, která činí 1 € za pobyt do 60 dní. Pokud je pobyt delší než 60 dní, zvyšuje se poplatek o 1 € za každý den pobytu nad hranici 60 dní.

Telefonování

Při cestách po Albánii dnes už není problém najít signál pro mobilní telefon, protože mobilní síť pokrývá téměř 90 % albánského území. Telekomunikace patří mezi nejrychleji se rozvíjející odvětví služeb. Už v roce 2005 došlo k plné liberalizaci telekomunikačního trhu a prodej mobilních telefonů zaznamenal velký nárůst. Volací kód Albánie je +355.

Důležitá telefonní čísla

  • Rychlá lékařská pomoc – 127 nebo +355 4 2253364
  • Policie intervenční – 129 nebo +355 4 2226801
  • Policie dopravní – 126 nebo +355 4 2234875
  • Hasičský záchranný sbor – 128 nebo +355 4 2223333

Elektřina

Albánie získává 98 % elektrické energie z vodních elektráren a obzvláště v zimních měsících je elektrická energie velmi důležitá. V Albánii totiž neexistuje ústřední topení na jakýkoliv druh paliva a elektřina je prakticky jediným zdrojem topení. V posledních letech Albánie není schopna pokrýt vzrůstající denní potřebu energie z vlastních zdrojů a dochází k častým výpadkům (více než třetina z celkové spotřeby země se musí dovážet ze sousedních zemí).

Co se týká zásuvek, používá se klasická dvoukolíková vidlice (zástrčka typu C – tzv. eurozástrčka).

Čas

V Albánii je stejný čas jako u nás. Na letní čas se přechází koncem března, kdy se ručičky hodinek posouvají o jednu hodinu vpřed.

Otevírací doby

Otevírací doby obchodů jsou zpravidla od pondělí do soboty od 8:00 do 12:00 hodin a od 15:00 do 19:00 hodin. Také v neděli mají mnohé obchody otevřeno. Stánky podél silnic a pouliční prodejci jsou veskrze nevyzpytatelní. Dodržují se katolické, pravoslavné i muslimské církevní svátky bez ohledu na vyznání a v tyto dny bude pravděpodobně většina obchodů zavřená.

Albánské státní svátky:

  • 1. leden – Nový rok
  • březen/duben – Velikonoce (katolické a pravoslavné se slaví v různých dnech)
  • 1. květen – Svátek práce
  • 28. listopad – Den vlajky
  • 29. listopad – Den nezávislosti
  • 25. a 26. prosinec – vánoční svátky

Internet

Ve větších městech jsou běžně dostupné levné internetové kavárny. Rychlost internetu bývá pomalejší, než na jakou jsme zvyklí v České republice, a problémem také bývají výpadky elektřiny.

Zdravotní péče

Úroveň zdravotní péče je v Albánii bohužel stále velmi nízká (ve srovnání se zdravotní péčí v ČR). Pokud budete potřebovat jednoduché ošetření nebo základní léky, nebude to problém, ovšem při těžších nemocech nebo zraněních je nutný převoz do zahraničí. Nemocnice a zdravotnická střediska fungují ve větších městech. Cestujete-li do horských oblastí ve vnitrozemí, vezměte si sebou vybavenou lékárničku.

Mezi ČR a Albánií neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Je tedy dobré sjednat si před cestou zdravotní pojištění.

Důležitá telefonní čísla jsou: rychlá lékařská pomoc – 127, dopravní policie - 126 a hasiči – 128. Není bohužel jisté, že se dovoláte osobě, která bude ovládat i jiný jazyk než albánštinu.

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví Albánské republiky v ČR

Adresa: Velvyslanectví Albánské republiky Nad Šárkou 1514/59, 160 00 Praha-Dejvice
Telefon: +420 233 370 594
Fax: +420 233 313 655
E-mail: embassy.prague@mfa.gov.al

Velvyslanectví České republiky v Albánii

Adresa: Rruga Skenderbej Nr.10, Tirana, Albánská republika
Telefon: +355-42-234004
Fax.: +355-42-232159
E-mail: tirana@embassy.mzv.cz

Autorkou textu je Ilona Bittnerová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Albánie v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.