Doprava do Bosny a Hercegoviny

Jak se dostat do Bosny - Letecky - Autobusem nebo vlakem - Autem

Jak se tam dostat

Do Bosny a Hercegoviny je možné dostat se různými způsoby. Chcete-li si starosti s dopravou ušetřit, můžete se do Bosny a Hercegoviny vydat také s cestovní kanceláří. CK Mundo pořádá poznávací zájezd do Bosny a Hercegoviny, kde vás čeká turistika v opuštěných horách, orientální města a pohostinní lidé.

Letecky do Bosny

Z Prahy bohužel zatím neexistuje přímý letecký spoj. Do Sarajeva lze letět například s leteckými společnostmi Adria Airways (přestup v Lublani), Pegasus (přestup v Istanbulu) nebo Croatia Airlines (přestup v Záhřebu). Ceny zpátečních letenek začínají na 5 000 Kč.

Jeďte do Bosny a Hercegoviny v dobré partě

Do Bosny autobusem nebo vlakem

Prozatím neexistuje přímá autobusová linka z/do České republiky, ale například přes Vídeň, Budapešť nebo Záhřeb se dá vymyslet celkem solidní spojení. Zpáteční jízdenka do těchto destinací vyjde v rozmezí od 900 do 1 800 Kč. Následně si na stránkách Getbybus můžete zajistit navazující spoj do Sarajeva. Jednosměrná jízdenka z Vídně stojí kolem 50 €, ze Záhřebu pak začíná na 20 €. Celkově trvá cesta autobusem z České republiky zhruba 17 hodin.

Stejně tak z ČR neexistuje přímé vlakové spojení. Vlakem se můžete přesunout do okolních států a poté opět pokračovat autobusem. Cesta vlakem je o něco delší, počítejte minimálně s 20 hodinami strávenými na cestě. Celkové náklady na cestu autobusem Praha–Sarajevo-Praha tedy vyjdou na 3 až 4 tisíce, u vlaku to může být o něco více v závislosti na období, čase a trase, kterou zvolíte.

Do Bosny autem

Autem se cestuje dobře, Sarajevo je od Prahy vzdálené něco málo přes 1 000 km. S sebou je potřeba mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o platném mezinárodním pojištění vozidla (zelená karta). Na hranicích do Bosny vám ale zmizí dálnice a iluze, pokud jste je o cestování po Balkáně kdy měli. Dále vás čekají spíše silnice, v lepším případě alespoň vyšší kategorie. Podle toho, kam jedete, je také možné využít dálnice podél chorvatského pobřeží. Je sice zpoplatněna, za ten komfort to ale asi stojí.

Výhody cestování po vlastní ose asi netřeba zdůrazňovat, především co se časové a trasové nezávislosti týče. Cena pohonných hmot může být na jihu (a většinou je) mírně nižší, parkování obvykle není až tak velký problém. Ovšem silnice po Bosně a Hercegovině mají do silnic první třídy či dokonce dálnic zatraceně daleko, a tak to chce, aby řidič byl skutečně zkušený a obrněný trpělivostí. Také auto by mělo být připraveno na nižší kvalitu dopravních komunikací. Hlavní komunikační tahy jsou ale udržované a v dobrém stavu.

Autorkou textu je Radka Nováková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.