Počasí a podnebí v Indii

Léto - Období dešťů - Chladné období - Aktuální předpověď

Indie se řadí k subtropickým zemím, kde se střídají tři roční období: teplé, deštivé (monzunové) a chladné. Délka těchto období se liší, záleží na oblastech (sever, jih). Nejlepší dobou k návštěvě Indie je chladné období, od listopadu do poloviny února.

Léto

Léto v Indii začíná na konci února, v březnu dosahuje teplota kolem 30 stupňů a v dubnu jsou již skutečná vedra. V květnu a červnu léto vrcholí a nastává nesnesitelné horko, kdy se teploty vyšplhají až k 45 stupňům. Pokud plánujete cestu do Indie v tomto období, připravte se na velmi vysoké teploty, na které my Středoevropané nejsme zvyklí. V noci klesá teplota na 25–30 stupňů. Ač jsou všechny, i sebelevnější hotely vybaveny stropními větráky, i tak bývá v noci velké horko, proto je lepší zvolit jak ubytování vybavené klimatizací, tak i cestování klimatizovanými prostředky.

Období dešťů

Monzun přichází postupně, již v polovině června se mohou vyskytnout váhavé přeháňky, které jsou však předzvěstí dlouho očekávaného monzunu. Déšť přichází od jihu a postupně postupuje na sever spolu s vydatnými srážkami a větrem. Na začátku července se již celá Indie topí ve vodě. Monzun však s sebou nepřináší velké ochlazení, jak byste čekali, suché a prašné počasí vystřídají vlhké a blátivé dny. Prší prakticky každý den, i když ne nepřetržitě. Déšť se střídá se sluníčkem a duhou v pravidelných, krátkých intervalech. Blahodárný monzun přichází z jihozápadu, avšak jižní Kéralu ovlivňuje krátký, zato vydatný severovýchodní monzun, který přináší déšť v podzimních měsících, od října do začátku prosince.

Chladné období (zima)

Na většině území se monzunové deště vyprší kolem října. Indie je v tuto roční dobu krásně zelená, a také nejvíce žádaná a navštěvovaná. Na některé výlety a treky do hor je však již příliš chladno. Pro to je ideální období od května do října. Během října a listopadu obvykle nebývá ani příliš chladno, i když na některých místech v nížinách klesnou teploty až na 10–12 stupňů. Nejchladnější období je od poloviny prosince do poloviny ledna, kdy přes den vyšplhá ručička teploměru na pouhých 23 stupňů a v noci na 12. Na jihu země, kde skutečná zima neexistuje, panuje v této době příjemné počasí, pro turisty jako dělané – skvěle se v něm cestuje a dává příležitost užít si dovolenou u moře.

Aktuální počasí v Indii a předpověď počasí na tři dny

Počasí je aktuálně nedostupné.

Autorkou textu je Kateřina Hapalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.