Ubytování v Indii

Levné hotely a hostely - Hotely střední úrovně - Luxusní hotely - Ubytování ve vlastnictví železnic - Ubytování v ášramech - Kempy

Indie nabízí velkou škálu ubytování všech úrovní a nezáleží na tom, jaký je váš rozpočet. V nabídce jsou hotely pro „baťůžkáře”, čili pro ty, kteří šetří každou korunu, i pro ty, kteří si přijeli do Indie užít luxus a chtějí si zažít, jaké to je bydlet jako sultán v paláci. Indie je zemí nekonečných možností a je pravdou, že zde seženete vše. Možná i proto má přezdívku “Incredible India” (neuvěřitelná Indie). V každém městě je od všeho trochu, najdete zde velmi levné hotýlky i ty drahé, záleží však také v jakém regionu a městě se zrovna nacházíte. Faktem je, že v oblíbených turistických centrech je cena v průběhu sezóny mnohem vyšší.

Kvalita ubytování se liší hotel od hotelu a je někdy velmi těžké odhadnout, jak kvalitní a čisté ubytování můžeme očekávat. Mnohdy vypadají pokoje na fotkách úplně jinak než v realitě, o té vám můžou více napovědět recenze hotelu na internetových stránkách, kde se dozvíte zkušenosti jiných cestovatelů a podrobnosti o ubytování, které na oficiálních stránkách nenajdete (lokalita, hlučnost, čistota, zázemí hotelu).

Levné hotely a hostely

Levná ubytovací zařízení mají pokoje jen se základním vybavením, často v nich najdete jen postel a obrázek na stěně. Ty nejlevnější mohou být úplně bez oken. V hostelech najdete velké pokoje s maximálně 10 postelemi. Mají společnou koupelnu na chodbě a často také jen turecký záchod (bez toaletního papíru). Jako přikrývka slouží deka, která nemusí být vždy vypraná, proto je lepší vyžádat si prostěradlo navíc. Lůžkoviny jsou často špinavé a děravé. Občas k vám může v noci zavítat nechtěný spolubydlící – myš. V každém pokoji je na stropě umístěn větrák. Nejlevnější hotely a ubytovny stojí 50 až 100 Kč na noc.

Hotely střední úrovně

Hotely střední úrovně nabízejí luxus v podobě koberců, vlastního příslušenství a televize. Můžete naladit desítky kanálů, na kterých budou převažovat Bollywoodské filmy, písničky, ale také kanály s filmy v angličtině a s mezinárodním zpravodajstvím. Některé hotely nabízejí tzv. „kůler“ (cooler), což je zařízení na ochlazování vzduchu, které žene vzduch skrze chladnou vodu a tak ho ochlazuje. Je to levnější varianta klimatizace, mnohem hlučnější, ta se však nevyrovná klasické klimatizaci. Pokud si zaplatíte dvojnásobek ceny, budete mít pokoj s klimatizací. Pokoje jsou vybaveny koupelnou, ovšem velmi často bez toaletního papíru. Ne všechny pokoje mají teplou vodu. Na mnoha místech se můžete setkat s elektrickými nástěnnými průtokovými ohřívači vody, které je třeba zapnout minimálně hodinu předem. Některé levnější hotely se přes noc zamykají, pokud plánujete přijet pozdě v noci, upozorněte na to recepční předem. Jedna noc v hotelu střední úrovně vás vyjde na 200 až 500 Kč.

Luxusní hotely

V Indii najdeme velké množství luxusních hotelů, od pětihvězdičkových řetězců až po paláce z dob mahárádžů. Pokoje i stravování jsou na špičkové úrovni. Mnohé historické hotely vytvářejí atmosféru rádžů, kde i samotný sluha je oblečen do královského hábitu. V takovém paláci pak naleznete loby, bazén obklopený překrásnou zahradou, lázně, bary a různé druhy restaurací. Jedna noc vyjde na 1 000 až 3 000 korun.

Ubytování ve vlastnictví železnic (Railway Retiring Rooms)

Na většině velkých nádražích se nacházejí pokoje pro cestovatele, kteří mají platnou jízdenku nebo Indrail pass. Úroveň těchto ubytování je různorodá, některé pokoje nejsou příliš útulné, jiné však velmi příjemně překvapí. Pokud se chcete při cestování ubytovat v těchto zařízení, počítejte se zvýšenou hlučností kvůli procházejícím pasažérům a projíždějícím vlakům. Většinou máte na výběr mezi společnou ložnicí nebo samostatným pokojem (jak ubytování, tak odhlášení probíhá 24 hodin denně). Bližší informace na webu IRCTC Retiring Room.

Ubytování v ášramech

Některé z ášramů (místa pro věřící a duchovní komunitu) nabízejí také možnost ubytování. Cenově se různí, můžete narazit na levné ašrámy s jednoduchým ubytováním (kolem 100 Kč na noc) nebo ty luxusnější, kde stojí noc i 300 Kč. Některé ášramy přijímají pouze dary, například gurudvary (pro sikhské poutníky) nebo dharamsaly (pro hinduistické poutníky). V těchto ubytovnách vždy dodržujte jakékoliv místní zákazy týkající se pití alkoholu, kouření a hlučnosti.

Kempy

V Indii není mnoho oficiálních kempů, existují však hotely se zahradami, kde se dá za určitý poplatek stan postavit. Na trekových trasách nalezneme místa na kempování v přírodě a jsou mnohdy jedinou možností k přenocování. V horských oblastech jsou místa, kde se dá kempovat jen v létě.

Zde jsou nejpopulárnější místa ke kempování:

  • Spiti Valley (Himáčalpradéš)
  • Solang Valley, Manali (Himáčalpradéš)
  • Tso Moriri (Ladákh)
  • Rishikesh (Uttarákhand)
  • Anjuna beach (Goa)
  • Sam Sam dunes, Jaislamer (Rádžastán)

Autorkou textu je Kateřina Hapalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.