Izraelská a arabská kuchyně - jídlo v Izraeli a Palestině

Pro Izrael a Palestinu je asi nejtypičtější středomořská kuchyně – tzn. hodně zeleniny, oliv, olivového oleje, těstovin, rýže… V případě Izraele nelze ale jednoznačně hovořit o nějakém zcela typickém jídle, protože židovští přistěhovalci si s sebou z celého světa dovezli nejrůznější druhy jídla a receptů. Jedno z největších kulinářských dilemat, které Izraelci a Palestinci mezi sebou řeší, je otázka: čí je falafel – tedy smažené kuličky z cizrnové mouky – národní jídlo. Paradoxně si ho nemohou nárokovat ani jedni z nich. Falafel je totiž pokrm původem z Libanonu a tradiční součást libanonské kuchyně.

Leťte do Izraele a Palestiny v dobré partě

Další specialitou, se kterou se určitě na Blízkém východě setkáte, je chumus (hummus, hommos atd.). Zde se jedná o pastu či pomazánku vyrobenou z cizrny a většinou doplněnou o různé přísady – tahínu (sezamovou pastu), zátar (zvláštní aromatická směs koření na bázi yzopu), citrón, mletou papriku, sezam a další. Chumus se prodává na různých místech – jak v samoobsluhách, tak na tržnicích, kde ho můžete dostat navážený i v již připravených krabičkách (rozdílných jakostí). Obecně nejhorší bývá chumus konzervovaný (který se vyváží také do ČR) a je nejméně čerstvý a chutný. Nejlepší je naopak chumus čerstvý, vyrobený přímo „chumusářem“. Bister – „chumusáren“ najdete např. v jeruzalémském Starém městě celou řadu.

V bistrech často také narazíte na šawarmu, což je vlastně náš gyros, ale na Blízkém východě často chutnější a jinak kořeněný. Na Blízký východ dorazily také řízky – šnicel – které dostanete nejen u židovských přistěhovalců z Evropy, ale i u Arabů.

K výše uvedeným pochutinám většinou dostanete chlebové placky, zvané podle velikosti a druhu mouky pita či lafa. V Izraeli (v Palestině výrazně méně) se dají koupit i evropské druhy chleba, ale bývají poměrně dost drahé.

K nákupu potravin obecně nejvíc doporučuji tržiště – v Jeruzalémě např. slavný židovský trh Machane Jehuda (anebo „Jehuda Macháně“, jak mu říkáme :), trhy v arabských částech Jeruzaléma a v Tel-Avivu např. tržiště Karmel (Carmel). Před šabatem (tzn. hlavně v pátek odpoledne) bývají na tržištích velké výprodeje, hlavně pečiva a věcí, které se rychle zkazí, takže je možné je zakoupit za ceny blízké symbolickým.

Autorem textu je Marek Čejka, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.