Cestování po Litvě

Autem - Autobusem a vlakem - Doprava na místě

Cestování autem

Nejvýhodnějším způsobem cestování po Litvě je samozřejmě vlastním autem. Velice příjemnou zprávou pak je, že na Litvě jsou sice zpoplatněny silnice A1 až A18, ovšem pouze pro autobusy, minibusy (nad 8 sedadel pro cestující) a nákladní auta. Motorky a osobní automobily jsou od placení dálničních poplatků osvobozeny. Kvalita vozovky je srovnatelná s ČR, ovšem dálnice připomínají spíše dvouproudové rychlostní komunikace. Vzhledem k tomu, že Litva je malý stát a silniční síť je dobře rozprostřena, na silnicích moc lidí nepotkáte.

Jeďte do Pobaltí v dobré partě

Cestování autobusem a vlakem

Pokud se potřebujete přepravit na delší vzdálenost a nezvládnete to vlastním dopravním prostředkem, bude jedinou možností využití přepravy autobusem či vlakem. Pro držitele ISIC karty bude cena jízdného poloviční, stačí se průkazem prokázat při placení. A to se vyplatí! V závislosti na cílové destinaci se pak vyplatí upřednostnit jednu ze dvou nabízených možností.

Cestování vlakem vyjde o něco málo levněji. Po železnici je výhodnější zvláště spojení Kaunas-Vilnius. Jednosměrná jízdenka stojí kolem 5 € a vlak zvládne trasu za něco málo přes hodinku. Je nutno si dát pozor, do kterého vlaku nastoupíte! Už se mi stalo, že v rozmezí 5 minut vyjížděly do stejné cílové stanice dva vlaky. Jeden stavěl v každé kotěhůlce, ten druhý zastavoval na trase pouze jednou. Orientačním znakem pro ten správný vlak nechť je, že ten rychlejší je dvouposchoďový z dílen ČKD Vagonka. Jízdenky na vlak lze zakoupit on-line na stránkách Lietuvos geležinkeliai.

Protože litevská železniční síť je docela řídká a vlaky jezdí jen párkrát denně, tak směrem k moři – do Klaipėdy či Palangy raději upřednostněte autobus. Cesta z Vilniusu bude trvat zhruba 4 hodiny a vyjde vás na cca 20 € podle dopravce. K nákupu jízdenek můžete využít například stránky Autobusubilietai. Někteří dopravci již poskytují na trase také wi-fi připojení zdarma.

Doprava na místě

Do této kategorie bych zařadil využití služeb MHD, která jezdí spolehlivě a docela na čas. Vilniuské trolejbusy a autobusy začínají jezdit v 5 ráno a končí o půlnoci. Trasy a časy jednotlivých linek naleznete zde. Samozřejmě máte na výběr z množství různých elektronických jízdenek – nejkratší je na 30 minut a stojí 0,65 €, dále mají hodinovou, jednodenní (5 €), třídenní (8 €) až desetidenní (15 €). Cena nepřestupního lístku zakoupeného přímo u řidiče je 1 €. Tramvaje na Litvě nejezdí, zato však spousta škodováckých trolejbusů a Karos.

I tady znají pojem maršrutky, neboli hromadného taxi mikrobusu, které vám zastaví, kde si o to řeknete řidiči. Velmi pohodlné, vhodné pro delší cesty. Na kratší trasy, zvláště pokud pojedete ve více lidech, se vyplatí taxi. Cena za kilometr ve městě je 1 €. Někdy si řidiči také účtují poplatek 1 € za nastoupení do auta. Pozor si dejte na taxikáře, kteří stojí někde u cesty a čekají na zákazníka. Takoví mají trojnásobné taxy. Je proto lepší si taxi objednat, buď telefonem, nebo na webových stránkách Etaksi či Taxi.lt.

Autorem textu je Standa Bednář, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Pobaltí v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.