Autem nebo autobusem - Letecky - Vlakem
Existuje mnoho způsobů, jak se do Litvy dostat. Záleží jen na každém z nás, zda preferujeme pohodlí, cenu či rychlost. Tím nejjednodušším a nejpohodlnějším způsobem je samozřejmě jet s cestovní kanceláří. CK Mundo jezdí do Litvy v rámci poznávacího zájezdu do Pobaltí, kdy kromě Litvy navštívíte také Lotyšsko a Estonsko.
Do Litvy autem nebo autobusem
Nejlevnější a jistě nejdobrodružnější způsob dopravy na Litvu je samozřejmě autostop. Ovšem pokud si chcete vzít větší počet zavazadel, bude lepší jet buď autem, nebo autobusem.
Jeďte do Pobaltí v dobré partě
Zvolíte-li cestu vlastním vozem, dá se předpokládat, že se vydáte přes Polsko a pak přes jeden ze dvou hraničních přechodů: přes Lazdijai je to blíže do Vilniusu; přes Budzisko do Kaunasu. Následně můžete pokračovat třeba do Klaipėdy či na sever do lotyšské Rigy. Tedy pokud se nechcete zdržovat sháněním tranzitních víz přes Kaliningradskou enklávu nebo Bělorusko. Cesta z Prahy do Vilniusu je možná dvěma směry:
- Praha – Vratislav (Wroclaw) – Varšava – Augustów -> Litva
- Praha – Brno – Ostrava – Varšava – Augustów -> Litva
První jmenovaná trasa je o 100 km kratší, celkový čas jízdy obou tras se však moc neliší. Je třeba si dát dozor při průjezdu Varšavou. Značení nic moc, a jakmile včas nestihnete na čtyřproudovce přejet do správného odbočovacího pruhu, můžete začít nepříjemně bloudit. Navíc počítejte s tím, že některé silniční úseky (dálnice A1, A2 a A4) v Polsku jsou zpoplatněné formou mýtných bran.
Pravidelné autobusové spojení mezi Českou republikou a Litvou zajišťuje několik společností a je jen na vás, pro kterou z nich se rozhodnete. Společnost Ecolines jezdí z Prahy (se zastávkou v Hradci Králové) s jedním krátkým přestupem v Marijampole a zpáteční jízdenku seženete od 2 500 Kč. Další možností je například společnost Tourbus operující též 2x týdně na trase Brno-Vilnius (se zastávkou v Ostravě). Celkově se doba jízdy všech společností pohybuje v průměru okolo 20 hodin.
Do Litvy letecky
Co si budeme namlouvat, kvalita polských silnic není nijak závratná. Proto kdo se nutně neohlíží po každé koruně a navíc se nechce trmácet zhruba 20 hodin v dopravním prostředku, sáhne po letecké přepravě.
Nejkratší spoj (3,5 hodiny) nabízí letecká společnost Air Baltic s jedním přestupem v Rize. Cena letenky se pohybuje okolo 5 000 Kč. Za podobnou cenu můžete letět i s dalšími společnostmi, vždy s jedním přestupem, například s ukrajinskou UIA či polským dopravcem LOT. Obecně se dá ale říci, že leteckých spojů mezi Prahou a sousední lotyšskou Rigou je podstatně více a za menší peníz než spojů do Litvy. Oněch necelých 300 km do Vilniusu se už dá docestovat třeba autobusem.
Do Litvy vlakem
Asi nejméně užívaný způsob, jak se do Litvy dostat, je po železnici. Existuje jenom jeden přechod v Šeštokai, a pokud chcete jet z/do Vilniusu, je nutno přesedat ještě v Kaunasu. Nevyhnutelný je i přestup ve Varšavě, kde se může stát, že bude nutné se ještě dostat z jednoho nádraží na druhé. Celkem tedy například cestou z Vilniusu do Ostravy využijete nejméně čtyři spoje, které nebudou o moc časově výhodnější než třeba autobus a ne každý má tu chuť doufat, že neuvízne na neurčito kdesi v polích.
Určitým kompromisem může být spojení vlaku a autobusu. Z Prahy jezdí 2x denně přímé spojení do Varšavy. Cena jednosměrné jízdenky Praha-Varšava v rámci speciální nabídky Českých drah pro cesty do Polska (tzv. Včasná jízdenka Evropa) se pohybuje okolo 600 Kč. Zbytek cesty lze poté projet autobusy.
Hlavním důvodem proč nevyužít železnici je rozdíl v rozchodu železnice mezi naším evropským standardem (1 435 mm), který je užíván v Polsku, a ruským rozchodem (1 520 mm), který je užíván na Litvě. Tato skutečnost také brání tomu, že by v blízké či alespoň vzdálené době došlo k modernizaci (například elektrifikaci) a tím i zrychlení tratě. Pro milovníka železnice však toto může být naopak výzva.
Autorem textu je Standa Bednář, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.