Litva – praktické informace

Litva je od roku 2007, tedy stejně jako Česká republika, členem Schengenského prostoru, kdy odpadly zejména kontroly na hranicích. K vycestování stačí pouze občanský průkaz. Stejně jako ve zbytku Pobaltí či ve Finsku je v Litvě o hodinu více než v České Republice.

Občas je také nutné dát si pozor na psaní data: 15. březen 2012 zapisují od konce, tedy 2012 03 15. Zvláště pozor si na to dejte u data spotřeby na potravinách. Nápis 04 06 totiž neznamená 4. června, ale 6. dubna! To platí zvláště u mléčných výrobků, které mají velmi krátkou dobu trvanlivosti. Což mimo jiné značí, že jsou kvalitnější než ty u nás. Rovněž pozor na to, že po desáté hodině již v obchodech nekoupíte alkohol. Nespoléhejte na to, že paní nad vámi přivře oko jenom proto, že jste cizinci. Prodavači jsou neoblomní. Také platí všeobecný zákaz kouření v kavárnách, restauracích, barech, parcích a jiných veřejných zařízeních.

Jeďte do Pobaltí v dobré partě

Elektřina a elektronika

Zásuvky mají stejné parametry a nároky na připojení spotřebičů jako u nás, a tak není třeba žádných adaptérů. Elektřina je běžně zapojena po celé zemi, a to i v obcích, kde není v domácnostech třeba kompletní kanalizace. V obchodech seženete jakoukoliv spotřební elektroniku či její součásti a i cena se pohybuje na úrovni, na jakou jsme zvyklí z domova.

Telefonování

Pokud vás postihnou během návštěvy Litvy třeba neodkladné pracovní hovory, nemusíte naříkat. Roaming zde funguje stejně jako v jakýchkoli jiných zemích. Pro krátkodobé pobyty rozhodně nemá větší smysl pořizovat si místní SIM kartu. Pokud byste však měli důvod zdržet se déle, není problém si SIM kartu požadovaného operátora kdekoli zakoupit: v trafikách, pobočkách operátorů apod. Stejně tak jednoduché je dobíjení kreditu.

Na Litvě jsou tři operátoři: Bitė (UAB), Omnitel a Tele2. První jmenovaná má roamingovou dohodu s O2. Říká se, že Bitė má nejlepší pokrytí, ale také je nejdražší. Opakem je Omnitel. Nikdy jsem se však nesetkal s jakýmikoliv problémy se signálem. Jaký na to má vliv rovinatost země, si netroufám odhadnout. Mezinárodní předčíslí Litvy je +370, v případě jakékoliv nehody stačí volat 112.

Autorem textu je Standa Bednář, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.