Sport v Severní Makedonii

Nejpopulárnějším sportem v Severní Makedonii je stejně jako všude na Balkáně fotbal. Makedonská reprezentace se poslední dobou dostala na solidní úroveň a dosáhla několika pozoruhodných výsledků i proti silnějším soupeřům. V kvalifikaci na mistrovství Evropy 2021 Severní Makedonie uspěla, a vybojovala tak historicky první postup na závěrečný turnaj mistrovství Evropy.

Makedonská fotbalová liga je již po mnoho let ve znamení soupeření dvou týmů, které odráží i všeobecné soupeření etnických Makedonců a Albánců. Co se týká počtu titulů, je úspěšnější albánský celek Shkëndija z města Tetovo. Jeho dlouholetým rivalem je makedonský tým Vardar z hlavního města Skopje. Nikdo jiný od roku 1991 makedonskou ligu nevyhrál. Ani jeden z těchto týmů se nikdy v historii nekvalifikoval do skupinové fáze evropských fotbalových soutěží.

Mnoho nejlepších makedonských fotbalistů hraje v zahraničí. Nejčastěji cestují do ostatních zemí bývalé Jugoslávie a do Bulharska. Několik málo Makedonců si zahrálo i českou ligu. Velmi populární je v Severní Makedonii Goče Toleski, několikanásobný nejlepší fotbalista Makedonie, který hrál českou ligu za Olomouc a pražskou Slávii.

Z dalších kolektivních sportů nelze určitě opomenout házenou, ve které jsou Makedonci velmi úspěšní, stejně jako většina ostatních zemí bývalé Jugoslávie. První olympijskou medaili (bronzovou) získala Severní Makedonie v zápase ve volném stylu. Postaral se o ni ovšem Magomed Ibrahimov, původem Avar narozený v Rusku, který se stal Makedoncem spíše souhrou politických okolností. Jinak ale ve sportech, jako je zápas, boxvzpírání, Severní Makedonie dosáhla alespoň menších sportovních úspěchů.

Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Severní Makedonie v dobré partě