Nepál - praktické informace

Časový posun - Elektřina - Internet - Telefonování - Vízum do Nepálu - Očkování

Časový posun

Časový posun oproti České republice je v Nepálu 4 hodiny a 45 minut dopředu. Celá země se rozkládá v jednom časovém pásmu. Posun na letní čas se nepoužívá, v době letního času je tedy posun jen 3 hodiny a 45 minut.

Elektřina

Kromě měst již nyní bývá elektřina i ve většině turistických horských vesniček. Na rozdíl od zbytku rurálního Nepálu, kde si mohou o elektřině nechat zdát. Časté jsou ale výpadky proudu i na několik hodin. I na treku je většinou možné dobít si foťák nebo mobil, ale často za poplatek (100 NRs/hod). Elektrické zástrčky jsou stejné jako u nás, není třeba žádná redukce.

Leťte do Nepálu v dobré partě

Internet

Internetové kavárny najdete ve městech za nízkou cenu (20–80 NRs/hod) na každém rohu, ale napsat domů můžete i přímo od Annapuren a Everestu. Internetová kavárna v Gorak Shepu ve výšce 5 180 m je zřejmě v jedné z nejvyšších nadmořských výšek na světě, za každou minutu připojení platíte přibližně 40 NRs.

Telefonování

Novinkou je v Nepálu signál pro T-mobile a O2, který chytíte i na některých místech v horách, konkrétně pod Everestem. Na většině treků ale není žádný signál, pouze je možné zavolat z pevné linky v některých lodžích. Pokud se vydáte do odlehlejší oblasti, je vhodné půjčit si satelitní telefon, pokud by se vyskytl problém a nutnost volat vrtulník. Z Káthmándú je velmi levné volání do Čech i po celém světě z mnoha telefonních ústředen označených STD/ISD.

Vízum do Nepálu

Každý Čech musí mít ke vstupu do země platné vízum. To dostanete na letišti v Káthmándú nebo na jakémkoliv hraničním přechodu. Cena je 25 dolarů na 15 dní a 40 USD na 30 dní. Maximálně je možné požádat o devadesátidenní vízum za 100 USD, které je popřípadě možné v Káthmándú prodloužit na Department of Immigration až na 150 dní. Na zařízení víza potřebujete dvě pasové fotografie. Pokud z Nepálu cestujete do Indie, je vhodné zařídit si vízum předem z České republiky, další možností je navštívit indickou ambasádu v Káthmándú, kde při velkém štěstí dostanete vízum za týden, a které bývá tříměsíční. Často však mívají zavřeno a tuto informaci většinou nelze zjistit předem.

Očkování

Při cestě do Nepálu se doporučuje očkování proti žloutence (hepatitida A a B) a břišnímu tyfu. Dále je ke zvážení meningokoková meningitida, japonská encefalitida a vzteklina. Též si zkontrolujte, zda vám nevypršelo očkování proti tetanu. Antimalarika nejsou nutná, pouze pokud jedete do oblasti, kde je hlášená malárie, ta se ale v Káthmándú ani v horách nevyskytuje.

Další praktické informace (pojištění do hor, získání trekových povolení) najdete v kapitole Hory a turistika v Nepálu.

Autorkou textu je Klára Jakešová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vydejte se na trek pod Mount Everest

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.