Cestování po Patagonii (Argentina a Chile)

Letecky - Autobusem - Autem - Autostopem - Lodí - Na kole

Způsob cestování po Patagonii je vhodné volit podle množství času a peněz, které máte k dispozici, podle toho, jestli chcete poznat méně oblastí pořádně nebo více míst „letem světem“ a podle požadovaného komfortu. Student, který tu tráví své „dva roky prázdnin“ může jezdit autostopem, „nepostradatelný“ zaměstnanec s dobrým platem a krátkou dovolenou dá přednost letecké přepravě.

Leťte do Patagonie v dobré partě

Letecky

Vzhledem k obrovské rozloze Patagonie je vhodné při přesunu na delší vzdálenost využít letadlo. Každé významnější město má své letiště a letecké spojení s hlavním i dalšími městy. Obecně platí, že vnitrostátní lety jsou levnější než mezinárodní, vyplatí se tedy letět z Buenos Aires do El Calafate nebo nejjižnějšího města světa Ushuaia, ze Santiaga de Chile pak naopak do Punta Arenas. V obou zemích vnitrostátní lety zajišťuje několik místních leteckých společností. V Argentině je to především Aerolíneas Argentinas, v Chile poté Sky Airline nebo LATAM Airlines. Letenky je nejlepší objednat předem po internetu, ale je to možné i přímo na místě. Vzhledem k výrazné časové úspoře oproti pozemní dopravě se cena letu vyplatí, v některých oblastech (zejména v jižní Argentině a Ohňové zemi) dokonce může být letecká přeprava levnější.

Autobusem

Cestování autobusem je v Patagonii i přes obrovské vzdálenosti nejrozšířenější formou cestování. Každé město má svoje autobusové nádraží, odkud odjíždějí autobusy do všech koutů země a kde mají své kanceláře či stánky všechny dopravní společnosti. Na frekventovaných trasách jezdí denně desítky autobusů, na méně frekventovaných trasách jezdí autobus třeba jen dvakrát týdně. Proto je vhodné předem si zařídit rezervaci - po internetu (využít můžete například stránky Chaltentravel nebo Bussur) nebo osobně.

Ceny se liší podle společnosti a dále podle kvality autobusu a jeho vybavení – zejména jestli lze opěradla sedaček sklopit do podoby lehátka, což je příjemné při dlouhých nočních přejezdech. V některých autobusech se podává i občerstvení. Pravidlem je WC a klimatizace. V ceně jízdného je i „zábava“ v podobě nepřetržitého promítání filmů na videu, obvykle těch nejstupidnějších amerických komedií nebo akčních filmů, které bývají prostřídány hudebními klipy hlasité jihoamerické pop music. Doporučení: vezměte si s sebou špunty do uší a masku na oči, dostatek jídla a pití, teplý svetr a ponožky.

Mnohé delší trasy částečně vedou i po území druhého z obou států, musí se tedy překonávat hranice Argentiny a Chile, s čímž souvisí hraniční kontroly, které cestování někdy zdržují. Přes veškeré nepohodlí cestování autobusem zde máte ale nejlepší možnost popovídat si s místními lidmi a nahlédnout do jejich života i pozorovat patagonskou pampu, kterou by turista mířící do hor jinak vynechal. Doporučení: mějte na paměti zákaz převážení čerstvých potravin mezi Chile a Argentinou (platí zejména pro ovoce a zeleninu, maso a mléčné výrobky).

Pro příklad výše jízdného uveďme např. cestu autobusem z El Calafate (východisko do NP Los Glaciares) do Ushuai (nejjižnější město světa v Ohňové zemi), která trvá celkem 19 hodin a cena je 50 000 CLP (zhruba 1 500 Kč).

Přibližné ceny jízdného na některých dalších trasách:

  • Punta Arenas – Puerto Natales: 7 000 CLP (jízda 3 hodiny)
  • Puerto Natales – El Calafate: 12 000 CLP (jízda 5 hodin)

Pronajatým autem po Patagonii

Jedná se o poměrně drahou variantu cestování, ale pokud jede větší skupina, tak se může vyplatit. Do některých odlehlých oblastí taky může být problém se veřejnou dopravou vůbec dostat. Týdenní vypůjčení auta na letišti v El Calafate vás vyjde na 14 000 Kč a více v závislosti na typu auta. Pronájem si lze objednat také předem přes internet, například na stránkách Rentalcars. Nevýhodou jsou opět obrovské vzdálenosti, někde dálniční poplatky, často špatný povrch silnic a cesta po mnohdy jednotvárné krajině.

Autostopem

Autostop je skvělou příležitostí pro nezávislé cestovatele, kteří mají hodně času a málo peněz, domluví se aspoň trochu španělsky a snesou jistou míru nepohodlí a bezpečnostního rizika. Přínosem bude poznání života místních lidí a mnohdy třeba taky pozvání do rodiny. Možná vám ukážou i místa, která byste v průvodcích marně hledali.

Lodí

V některých pobřežních oblastech a mezi ostrovy může být lodní doprava jediným způsobem přepravy. Například trajekt z Puerto Montt do Puerto Natales pluje 4 dny a zarezervovat si jej můžete na stránkách Navimag Ferries. Kromě pravidelných trajektových linek je možné se i na místě domluvit se soukromými majiteli rybářských či výletních lodí.

Na kole po Patagonii

Ano, jsou nadšenci, kteří chtějí procestovat Patagonii na kole. Nicméně velké vzdálenosti, častý a ostrý studený vítr, prašné cesty a chybějící možnost sehnat náhradní díly v odlehlých oblastech nevěští příliš radostnou dovolenou.

Autorkou textu je Hana Tomsová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Patagonie v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.