Počasí a podnebí na Srí Lance

Srílanské klima - Kdy a kam cestovat na Srí Lanku - Počasí v horách - Aktuální předpověď

Srí Lanka se svým tropickým podnebím poskytuje podmínky, které vám umožňují navštívit ostrov prakticky kdykoliv v roce.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Srílanské klima

Průměrné teploty v nížinných oblastech se pohybují okolo 30 °C přes den a 25 °C v noci. Vysoké teploty doprovází také vysoká vlhkost vzduchu, která se standardně pohybuje okolo 80 %. O něco chladněji je v centrální vrchovině ostrova, kde se denní teploty pohybují okolo 20 °C přes den a v noci padají až pod hranici 10 °C, což překvapí nejednoho turistu v této tropické zemi. Průměrná teplota oceánu je pak velice příjemná po celý rok a to okolo 28 °C.

Je tedy důležité si pečlivě vybrat oblast vašeho pobytu, aby vás nepřekvapilo nechtěné počasí a ukončená turistická sezóna.

Kdy a kam cestovat na Srí Lanku

Počasí na ostrově ovlivňují dva monzuny, které s sebou přinášejí vydatné dešťové srážky a silný příboj, jež zaplavuje pláže takovým způsobem, že na pár týdnů úplně zmizí.

Jihozápad ostrova a centrální vrchovinu ovlivňuje monzun v období od května do srpna přinášející vydatné deště, přičemž hodně deštivé jsou pouze první dva měsíce. Další měsíce prší o mnoho méně. Kromě deště je nevýhodou cestování v monzunovém období také rozbouřený oceán a zaplavené pláže díky vyšší hladině vody. Období sucha panuje v této časti ostrova v období od prosince do dubna, kdy prší pouze minimálně, a po většinu dne svítí slunce. Pláže jsou krásně dlouhé a oceán je poměrně klidný. Ideální podmínky pro návštěvu této oblasti jsou od října do dubna.

Severovýchod ostrova ovlivňuje monzun v období od září do prosince a stejně jako v případě druhého monzunu jsou deštivé jen první dva měsíce. Období sucha v této oblasti trvá v období do května do září. Ideální podmínky pro návštěvu této oblasti jsou tak leden-září.

Počasí v horách

Kapitolou sama pro sebe je počasí v horách nebo centrální vrchovině, chcete-li. Počasí v této oblasti je nevyzpytatelné po celý rok a může se velmi rychle změnit tak jako všude v horách. Dopoledne bývá zpravidla slunečno, kolem oběda však vrcholky zahalí mraky, mnohdy i dešťové. Největší šance pro hezké počasí jsou v měsících od prosince do dubna a od července do srpna. Pokud vyrazíte do hor, nezapomeňte si s sebou přibalit nepromokavé a teplé oblečení. Nejlépe využijete klasickou pláštěnku, která je 100% účinná a nezabírá v batohu tolik místa.

Aktuální počasí na Srí Lance a předpověď počasí na tři dny

Colombo, Srí Lanka

Slabý déšť
Nyní
28 °C
Slabý déšť
2 m/s ←
Slabý déšť
Dnes
28 °C | 28 °C
Slabý déšť
Polojasno
Zítra
31 °C | 28 °C
Polojasno
Zataženo
Pondělí
30 °C | 28 °C
Zataženo
Zataženo
Úterý
30 °C | 28 °C
Zataženo

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.