Suvenýry a nákupy na Srí Lance

Kde nakupovat - Suvenýry a dárky

Kde nakupovat na Srí Lance

Potraviny a základní sortiment

Představa klimatizovaných, jídlem přeplněných, moderních supermarketů je ve spojení se Srí Lankou poměrně vedle. Samozřejmě to není úplné sci-fi, několik takových supermarketů najdete hlavně ve větších městech a seženete v nich téměř vše. Budete v nich moci dokonce použít i svoji kreditní kartu. V některých supermarketech uvidíte, možná poprvé v životě, zajímavou pracovní pozici, jejíž úkolem je vítat zákazníky a otevírat jim dveře, případně ukládat helmy do polic.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

V supermarketech neseženete alkohol. Nakoupíte tam běžné věci označené cenovkou jako jsou základní hygienické pomůcky, mléčné výrobky, maso, čaje, nanuky, sladkosti, ovoce a zeleninu. Ty ale nepatří k nejkvalitnějším. Pro ovoce a zeleninu se vyplatí dojít si k jednomu z malých stánečků podél silnice, kde přijde čas na smlouvání.

Jsou to ze dřeva stlučené stánky místních, spíše takové přístřešky s policemi a stoly, bez oken a dveří. Buď nabízejí jenom ovoce, nebo zeleninu, někdy jen vařenou kukuřici a kokosy, anebo jsou naopak přeplněné vším možným, až se zdá, že praskají ve švech, ale téměř nikdy tam neseženete úplně vše, co sháníte. Pytle s rýží, jednorázové šampony na vlasy, pytlíčky chipsů apod. Vše by mělo být zezadu na obalu označeno cenou. V takových stáncích můžete své kreditní karty schovat, potřebovat je nebudete.

Alkohol

Kam tedy pro alkohol? Do Wine store či Liquire store. To jsou jediné dva obchody, kde ho pořídíte. Takové obchody se nedají přehlédnout, protože je před nimi vždy veliká fronta lidí a velký hluk. Mezi vámi a prodejcem alkoholu je zpravidla sklo, velké tlusté mříže a malé okénko na předání peněz a lahví. Nákup alkoholu patří mezi jedno z největších srílanských dobrodružství. Musíte se nejdříve prodrat houfem většinou místních lidí, kteří neumí nepředbíhat, takže musíte mít ostré lokty, nebrat ohledy na výkřiky turistů, že oni tam byli dřív a hrnout se co nejrychleji k výdejnímu okénku. Jinak nemáte šanci nakoupit. Přes sklo rychle vykřiknout vaše přání, nemají přeci času nazbyt, předat peníze, bez zbytečného zdržování je zpětně přepočítat a s novými úlovky v náručí vzít nohy na ramena a vydat se pryč.

Suvenýry a dárky

Srí Lanka v sobě ukrývá spoustu skvostů. Je to země plná čaje a koření, vůní a zručných lidí, kteří umí šetrně čerpat dary přírody a využívat její blahodárné účinky na tělo a mysl. Proto je už před odletem potřeba počítat s tím, že si z ostrova povezete hodně suvenýrů a dárků, které zaberou nemalé místo ve vašich zavazadlech. Sériovou výrobu na Srí Lance moc nečekejte. Spousta věcí se tam ještě stále tvoří ručně, a proto získávají výrobky nevyčíslitelnou hodnotu.

Čaj

Jak už jsme zmiňovali několikrát, nejvyváženější komoditou ze Srí Lanky je bezesporu čaj. Ten na Srí Lance koupíte úplně všude od supermarketů, pouličních stánků až po čajové plantáže. Je opravdu kvalitní, levný a chutný. Nejvíce druhů čaje ale samozřejmě seženete na čajových plantážích, kde podstoupíte nejdříve prohlídku plantáže s výkladem, uvidíte samotný proces ručního sklízení a sušení lístků a nakonec ochutnáte desítky druhů srílanského čaje, který si přímo tam s trochu nadsazenou cenou můžete koupit.

Koření

Koření šlape čaji dost obstojně na paty. Nejeden turista chce vidět ruční zpracování koření, a hlavně ho ochutnat. K tomuto účelu slouží tzv. spice garden, kde vás provedou, řeknou něco k tématu a dovedou do zase trochu cenově nadsazeného obchůdku s kořením. Malý tip: v každém městečku určitě objevíte malinké obchůdky nebo trhy s plnými pytli všelijakého koření. Nejčastěji je to kari, kardamom, skořice, chilli, masala kari a spousta dalšího nepojmenovaného koření.

Tradiční masky a sošky

Ručně vyřezávané masky démonů jsou hlubokou součástí srílanské kultury. Již po staletí je předávána tato tradice kolorování a vyřezávání masek z cedrového dřeva a je využívána zejména ke třem účelům: při tanečních obřadech na oslavách úplňku (Poja), v divadle a při léčbě různých nemocí, kdy mají tanečníci nasazenou jednu z masek a tančí ďábelské tance. Kořeny této léčby jsou založeny na ayurvédském výkladu vzniku nemocí. V současnosti už se masky k léčbě využívají jen zřídka v odlehlých a izolovaných místech ostrova u sinhálských etnik.

Vy si masku jako typický suvenýr ze Srí Lanky můžete koupit téměř všude na ostrově. Každá má nějaký svůj význam a charakter, který vám mile rád vyloží každý řezbář. Některé nosí štěstí, drží ochrannou ruku nad domácností, chrání před nemocemi nebo třeba před zlými jazyky. Každý kousek je jedinečný.

Sošky Buddhů a slonů

Každá srílanská rodina uctívající buddhismus má doma vystavených hned několik sošek Buddhy v provizorních, domácích svatyních. Soška umí rozzářit každé místo a naplnit ho pozitivní energií. Buddha je symbolem vyrovnanosti, moudrosti, soucitu a blahobytu. Hlubší význam soškám dávají Buddhova gesta a pozice zvané mudry. Nejznámější je Dhyana Mudra, meditační pozice, kdy Buddhovy ruce leží volně v klíně položené dlaněmi vzhůru. Buddha bývá vyobrazen ale i v jiných polohách, přičemž má každá svůj význam. Například spojené ruce v úrovni břicha dlaněmi nahoru vyjadřují rovnováhu. Levá ruka v úrovni břicha nahoru dlaní a pravá ruka na stehně směřující dlaní dopředu symbolizuje odpuštění. Lze vidět i ležícího Buddhu s pravou rukou pod hlavou, který vyjadřuje nejvyšší stupeň osvícení.

Sošku Buddhy se vyrábí ve všech různých velikostech a z různých materiálů. Koupit je můžete náhodně ve stáncích u silnice nebo jednoduše ve speciálních obchodech se suvenýry, kde objevíte mnoho dalších sošek, např. sošky slonů nebo hinduistických bohů a dalších výrobků z kokosu a dřeva, jako jsou mističky, lžičky, naběračky a další.

Ayurvédská kosmetika

Ayurvéda je se Srí Lankou úzce spjatá už po staletí. Jde o tradiční léčebný systém, který vychází z teorie rovnováhy mezi tělem, duší a myslí. Ayurvédská kosmetika je vyráběna výhradně z přírodních materiálů, extraktů z bylin a přírodních olejů. Místní si takové zázračné krémy často vyrábějí sami a prodávají je za velmi přijatelné ceny v ayurvédských obchůdcích. Tam také můžete koupit různé přírodní oleje na bolesti a masáže, zubní pasty, dekorativní kosmetiku, léčiva a šampony. Dokonce je tato stále vyhledávanější kosmetika na Srí Lance levnější než drahé umělé výrobky a rozhodně je účinnější a blahodárnější.

Vonné tyčinky

Směsice různorodých vůní je pro Srí Lanku příznačná, budete si je pamatovat ještě dlouho po návratu domů. Ať už jsou to vůně příjemné nebo nepříjemné, každá jedna jediná utváří celkový dojem z ostrova, který je nezaměnitelný. Na pobřeží je to směsice slané vůně oceánu, ryb a nafty, ve vnitrozemí vůně deštného pralesa a eukalyptových lesů a ve všech obchodech, chrámech a domech se linou vůně vonných tyčinek. Ty jsou spojené s oslavami úplňků a s různými buddhistickými obřady a rituály.

Dovést si ze Srí Lanky vonné tyčinky je základ toho, abyste se kdykoliv po návratu domů mohli na Srí Lanku, alespoň v myšlenkách, zase snadno vrátit.

Oblečení

Srílanská móda je velké téma samo o sobě. Nejmodernější kousky z módních mol rozhodně ve srílanských obchodech nehledejte. Místní ženy mají rády barvy, vzory a jednoduchost do jejich šatníku rozhodně nepatří. Nejčastěji je uvidíte v tričku nebo triku, s dlouhou sukní minimálně pod kolena. Podle toho vypadají i obchody s oblečením, barevnými látkami to tam jenom hýří.

Turisté ale nejraději navštěvují přímo švadleny a ševce v jejich dílničkách, kde prodávají a šijí oblečení na míru, jako suvenýry pro turisty z batikované látky nebo látky se srílanskými vzory, mezi které patří nejčastěji sloni. Odvést si tak můžete vtipná trička, plážové tašky nebo i volné kalhoty a krátké kraťásky.

Výrobky z kůže, náramky

Podél silnic, v turistických oblastech, můžete objevit obchůdky s koženými, jak jinak než ručně dělanými výrobky. Seženete tam všemožné tašky od těch přes rameno po cestovní tašky a brašny nebo třeba zajímavě zdobené opasky. Pokud jste hudebně založení, může být pro vás ideálním suvenýrem malý kožený bubínek, na který umí hrát na Srí Lance snad každý občan už od narození. No, a pokud vám bude stačit opravdu jen maličkost, vyberete si z velkého množství kožených náramků s korálky nebo přívěsky se srílanskou tématikou.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.