Zdraví a bezpečnost Srí Lance

Státní vs. soukromé nemocnice - Lékárny - Zdravotní rizika

Jak už asi tušíte, není to se zdravotnictvím na Srí Lance žádná sláva. Tak, jako jsme my zvyklí platit si zdravotní pojištění, oni rozhodně nejsou. Než vůbec navštíví lékaře, snaží se nejdříve léčit začínající neduhy bylinkami, ovocem, ayurvédskou medicínou a někde v horách, mimo civilizaci i speciálními ďábelskými tanci slibující vymýcení nemocí. Z příběhů od místních víme, že tento způsob léčení funguje a do nemocnice vlastně skoro nepotřebují.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Státní vs. soukromé nemocnice

Na ostrově jsou dva typy nemocnic. Státní a soukromé. Rozdíl mezi nimi je propastný. Státní nemocnice jsou pro všechny zadarmo a bohužel lékařská péče zde není ta nejkvalitnější. Nemocnice mnohdy ani nemá potřebné vybavení, a tak převážejí pacienty sanitkou mezi sebou a vzájemně si vypomáhají. Samotný vzhled nemocnic uvnitř není příliš povzbuzující. Bez problému můžete narazit na několik mrtvých těl jen tak ledabyle přikrytých na chodbách. Některá důležitá oddělení mají dokonce své pracovní hodiny. Zlomíte si nohu po 16. hodině, máte smůlu, rentgen bude fungovat až od rána druhého dne. Děsivé, že? Bohužel toto je realita.

Proti státním jsou tu soukromé nemocnice. Ty už, jak jistě čekáte, zadarmo nejsou. Náklady za léčbu jsou na naše poměry nízké, ale pro mnoho místních je to komfort, který si prostě nemohou dovolit. Soukromé nemocnice jsou kvalitativně srovnatelné s těmi našimi. Pracují nonstop a mají veškeré nutné zařízení pro léčbu. Pokud máte během vaší cesty nějaký zdravotní problém, soukromá nemocnice by měla být vaše jediná volba.

Lékárny

Lékárny, nebo Pharmacy jak se nazývají, na ostrově najdete v každém městečku. Lékárníci na ostrově fungují tak trochu jako doktoři. Pokud vás něco trápí, zastavte se nejdříve v lékárně, a tam vám bude doporučen odpovídající způsob léčby. Lékárníci odměřují medikamenty na kusy. V případě nevolnosti vám tak dají třeba jen tři prášky, pokud usoudí, že vám budou stačit. Zabrání tím tak plýtvání, které na ostrově nikdo nemá rád.

Zdravotní rizika

Na ostrově je velmi bezpečno, ale tak jako všude, i zde jsou zdravotní rizika, na které je dobré myslet. Před cestou pečlivě zvažte očkování proti žloutence či břišnímu tyfu viz. sekce praktické informace. Rozhodně uzavřete cestovní pojištění, nemusíte se však pojišťovat na velké částky, lékařská péče, i ta soukromá, je na ostrově několikrát levnější než v EU.

Buďte ostražití ve srílanském provozu a jeďte s maximální opatrností, neboť drobná kolize hrozí téměř pořád.

Při procházení přírodou dávejte pozor na hady. V případě uštknutí rychle vyhledejte nejbližší nemocnici a bezprostředně je nutné hada identifikovat, neboť na různé typy potřebujete jiné sérum. Séra jsou dostupné téměř v každé nemocnici. Poblíž rány nikdy nepoužívejte zaškrcovadlo, jinak o zaškrcenou končetinu můžete přijít.

Zejména v centrální vlhké části ostrova můžete dostat malárii. Nepodceňujte situaci, pokud se nebudete cítit dobře a vyhledejte pomoc v lékárně či soukromé nemocnici.

Nepřibližujte se k divokým zvířatům, a to ani k roztomilým makakům, kteří jsou jedni z hlavních přenašečů vztekliny. V případě napadení zvířetem si nechte ihned aplikovat lék proti vzteklině.

Hodně pijte, nedostatek tekutin je jednou z hlavních příčin vzniku úpalu.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.