Srí Lanka - praktické informace

Víza - Očkování - Pitná voda - Hygiena - Repelenty - Opalovací krémy - Oblečení - SIM karta - Zásuvky - Dárky pro děti - Cestujte

Srí Lanka je destinace, kde se zastavil čas. To s sebou nese výhody, ale také nevýhody, na které je dobré být připraven. Pojďme se podívat na důležité informace, které byste měli vědět.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Víza

Pro vstup na území Srí Lanky jsou nutná víza. Víza se dají vyřídit buď na letišti v Colombu po příletu, což vám ale zabere mnoho času v podobě čekání u přepážky. Mnohem výhodnější varianta je víza vyřídit online. Podmínky pro vstup se mění a je nutné si je dostatečně předem ověřit. Vždy je důležitá platnost pasu, která by neměla mít expiraci kratší než 6 měsíců po vstupu na území Srí Lanky.

Očkování

Na Srí Lanku není povinné žádné očkování. Doporučuje se však očkování proti žloutence typu A + B, které se aplikuje celkem ve třech dávkách, a proto je nutné zahájit aplikaci v dostatečném předstihu. Čistota na ostrově se postupně zlepšuje, ale jistota je jistota. Kdo plánuje zůstat na ostrově delší dobu, měl by popřemýšlet také o očkování proti břišnímu tyfu, který se přenáší hlavně vodou, se kterou budete ve styku denně. Přeci jen, zdravotnictví vypadá na Srí Lance trošku jinak, než jsme v Evropě zvyklí.

Po vypuknutí pandemie vám cestování hodně zjednoduší také očkování proti covidu, neboť plně očkovaný turista může vstoupit do země bez nutnosti PCR testu na místě či bez povinného pobytu v certifikovaných a drahých hotelech splňujících speciální kritéria. Nepředpokládáme však, že toto nařízení bude platit věčně, proto doporučujeme ověřit informaci na místních úřadech ještě před cestou samotnou.

Pitná voda

Kvalita vody na ostrově není příliš dobrá, proto v žádném případě nepijte vodu přímo z kohoutku. Nejlepší volbou jsou nákupy balené vody, která je certifikovaná a nezávadná. Cenově navíc velmi dostupná. Některá ubytování mají filtry na vodu, které pravidelně doplňují. Voda překapává přes vícestupňový filtr a je tak zbavena nečistot a bakterií.

Pozor si dávejte také na led obsažený ve většině nápojích. Většina místních restaurací dělá led z kohoutkové vody. Takový led pak může skončit ve vašem džusu či coca-cole a pěkně vás následující dny potrápit. Lepší restaurace mohou nabízet led z balené vody a pokud ano, hrdě se budou pyšnit nápisem umístěným ve své provozovně.

Hygiena

Užitečné vám budou vlhčené ubrousky a dezinfekce. Díky špatné čistotě to oceníte zejména před tím, než se pustíte do vaší pochoutky cestou k pláži nebo v restauracích, kde není veřejné umyvadlo.

Repelenty

Na Srí Lance jakožto tropickém ostrově je velmi mnoho komárů, kteří dokáží být pěkně otravní. Abyste si ostrov užili bez nepříjemných štípanců, kupte si jeden z místních přírodních repelentů. Nejúčinnější je takzvaná citronela, kterou prodávají v lékárně či supermarketech. Po aplikaci bude štípnutí komárem jen výjimečnou záležitostí, kdežto bez repelentu pravidelnou. Citronela funguje i po štípnutí na zklidnění pokožky. Komáři na ostrově mají největší žně, když se stmívá, tak pozor na to.

Opalovací krémy

Sluníčko na ostrově je velmi ostré. Pokud se dobře opalujete a jen tak se nespálíte u nás v ČR ani třeba ve Španělsku, věřte, že na Srí Lance to tak nebude. Proto je důležité se chránit kvalitními opalovacími krémy s faktory 30-50. Opalovací krémy zakupte ještě před cestou a doporučujeme v lékárnách, ty fungují nejspolehlivěji.

Oblečení

Pokud nestrávíte většinu svého pobytu na ostrově v horách, nebudete s sebou potřebovat mnoho oblečení díky tropickým teplotám. V nížinách je takové horko, že vám bude teplo i v teplákových kraťasech. Čím lehčí a prodyšné oblečení budete mít, tím větší komfort a pohodlí vám zajistí. Rifle to určitě nebudou. Stejně tak nechte doma vaše oblíbené kousky oblečení, které si nechcete zničit. Upřímně, na ostrově není příliš čisto a třeba bílé tričko rozhodně není dobrý nápad. Večer by bylo šedožluté.

Na co byste naopak neměli zapomenout, je dobrá pláštěnka, kterou budete nosit stále u sebe v batůžku. Tropický deštík vás může přepadnout kdykoliv a je fajn být připraven na každé počasí a nemoknout.

Plavek přibalte ideálně více kousků. Díky vysoké vlhkosti vzduchu plavky a ostatní oblečení moc neschne.

Myslete také na svoje nohy. Rozhodně nechcete trávit svůj den v nížinách ostrova v uzavřených botách. Vaše nohy by se upekly. Nejvíce pohodlně vám bude ve vašich oblíbených žabkách či sandálech. V horách naopak uzavřené boty oceníte. Může být chladněji a terén je někdy náročný.

SIM karta

Pro výrazné usnadnění cestování po ostrově si kupte na letišti místní SIM kartu. Jsou velmi levné a to včetně dat. Pokrytí signálem je na ostrově překvapivě velmi dobré. Usnadní vám to orientaci, neboť snadno zjistíte, kde přesně jste a jakým směrem se vydat dál. Velice vám to zjednoduší také komunikaci s ubytováními, která jsou mnohdy zašitá a těžko byste je hledali. Takhle si jednoduše zavoláte s majiteli a snadno se domluvíte.

Zásuvky

Vaše zařízení na Srí Lance k elektřině nepřipojíte jen tak. Mají jiné zásuvky se třemi zdířkami, přičemž horní zdířka je jen pojistka. Redukce na evropský typ je však v dnešní době už standard, který ctí téměř každé ubytování. Pokud by vám přeci jen redukce chyběla, máte dvě možnosti. Koupit si redukci nebo se připojit poměrně jednoduchým způsobem. Pokud se rozhodnete koupit redukci, stačí se optat místních a rádi vás navedou do nejbližšího obchůdku. Nebo si do kufru přibalte obyčejnou tužku, kterou strčíte do horní zdířky a odjistíte pojistku. Rozteč spodních dvou zdířek je stejná jako u nás, jednoduše tak připojíte vaše zařízení.

Každá zásuvka na ostrově má svůj takzvaný aktivátor. Není to nic jiného než tlačítko umístěné vedle zásuvky. Zmačknutím tlačítka aktivujete příkon energie.

Dárky pro děti

Srí Lanka je velmi chudou zemí a udělat radost dětem nějakým drobným dárkem vás zahřeje u srdce. Místní děti ocení dárky typu barevných tužek, fix či omalovánek. Hrdě se pak ve škole chlubí všem spolužákům, že jim turista ze své země přivezl právě tuhle tužku.

Cestujte

Když už vážíte takový kus cesty na ostrov, nezůstávejte na jednom místě. Objevujte a nechte se pohltit rozmanitou krajinou ostrova. Nasávejte zdejší kulturu, povídejte si s místními, přijměte pozvání k nim domů a ochutnávejte jejich kuchyni. Zažijte Srí Lanku takovou, jaká skutečně je. Rozmanitá a navzdory všudypřítomné chudobě neskutečně bohatá.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.