Švédské suvenýry

Chcete-li přivézt ze Švédska nějakou drobnost jako dárek nebo pro sebe na památku, máte několik možností. První a asi nejvyužívanější jsou klasické obchody a stánky s turistickými suvenýry, které se co do nápaditosti nijak nevymykají evropským měřítkům a naplňují běžné stereotypy o Vikinzích a bytostech ze skandinávské mytologie. Můžete si tudíž opatřit třeba plastovou „vikinskou“ rohatou helmu (i když dnes už snad každý ví, že Vikingové rohy neměli), případně trička a jiné předměty s různě stylizovanými vikinskými motivy od decentní ornamentiky až po zuřivého berserka. Hlavně ale lze vybírat z obrovského množství figurek skřítků a trollů ze sádry nebo umělé hmoty v nejrůznějších velikostech.

Jeďte do Norska a Švédska v dobré partě

Další možností je nákup suvenýrů inspirovaných švédskými reáliemi. V takovém případě budete mít široký výběr plyšových losů a sobů (rovněž v rozmanitých velikostech), samolepek, magnetů, odznáčků, zástěr, utěrek a chňapek jak jinak než s losy a všudypřítomných hrnků s lokálními motivy. Velice oblíbeným suvenýrem jsou nálepky na auto s losem. A samozřejmě není problém sehnat tričko à la švédský hokejový dres (nebo s Vikingem či losem, případně s více losy, …).

Pokud máte zájem o něco sofistikovanějšího, budete si muset připlatit. K nejoblíbenějším, ale bohužel i suverénně nejdražším švédským suvenýrům patří především malovaná dřevěná figurka koně: čím větší a zdobnější, tím dražší (pro orientaci stojí nejmenší dalarnský koník kolem 55 SEK, ale co do velikosti by ho strčily do kapsy i figurky z LEGA). K těm dražším patří také šperky z různých materiálů a řemeslné výrobky ze dřeva, skla, kovů a textilu, které lze v nejvyšší kvalitě koupit spíše mimo turistické oblasti, ideálně na lokálních řemeslných trzích (řemeslný trh = hantverksmarknad).

Poslední, ale nikoli nezajímavou možností jsou dobroty a potraviny. (Nejen) jako dárek pro milovníky sladkostí můžete koupit skvělou švédskou čokoládu Marabou, nebo třeba sáček vážených bonbonů, které najdete v každém obchodě jako godis, případně výborné džemy z lesního ovoce (hlavně z morušek). Pro fajnšmekry tu je sladká, ale i slaná lékořice (slaná je saltlakrits nebo salmiakgodis a doporučuji nejdřív malý vzorek ochutnat, ne každý Středoevropan to zvládne pozřít nebo si na tom pochutnat), nebo třeba kaviár či trvanlivý losí salám (älgkorv).

Autorkou textu je Hana Štěříková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.