Jak se dostat do Švýcarska

Letecky - Autem - Vlakem - Autovlakem - Autobusem - S cestovní kanceláří

Švýcarsko je od Česka vzdáleno takřka co by kamenem dohodil. Létají sem pravidelné linky, jezdí několik autobusových dopravců a vlakové spojení také není špatné.

Jeďte do Švýcarska v dobré partě

Letecky

Asi nejrychlejší a nejpohodlnější varianta, jak se dostat do Švýcarska, je letadlem. Letecké spojení mezi Prahou a švýcarskou Basilejí zajišťuje třikrát týdně společnost Easyjet, mezi PrahouCurychem létá společnost Swiss.

Letenky a spojení můžete hledat na stránkách Skyscanner.com nebo Jetradar.com, což jsou vyhledávače, které vás ve finále přesměrují na stránky samotných leteckých společností.

Na stránkách Kiwi.comLetuška.cz letenky vyhledáváte a hned kupujete přímo na jejich stránkách, jednou platbou.

Autem

Autem se do Švýcarska nejlépe dostanete přes Německo, trasa se může lišit podle toho, odkud vyjíždíte a kam míříte. Pro cestu do západní části Švýcarska se nejlépe hodí trasa Praha-Plzeň-Rozvadov-Norimberk-Karlsruhe-Basilej-Bern, pro cestu do východního Švýcarska se hodí trasa Praha-Plzeň-Rozvadov-Mnichov-St. Gallen.

Pokud nechcete jezdit přes Prahu, můžete zvolit trasu přes Rakousko ve směru Břeclav-Vídeň-Linec-Mnichov. V Rakousku však musíte mít zakoupenou dálniční známku. Nejkratší desetidenní vhodná pro průjezd Rakouskem stojí 9,2 eur.

Švýcarská dálniční známka je v prodeji jediná, s roční platností. Stojí 40 CHF a vedle automobilů do 3,5 tuny platí i pro motocykly.

I když cesta autem může s pauzami trvat skoro půl dne, myslím, že se vyplatí mít pro cestování po Švýcarsku k dispozici vlastní auto. Veřejná doprava ve Švýcarsku je totiž hodně drahá (více v kapitole Cestování po Švýcarsku).

Vlakem

České dráhy denně vypravují noční vlak s lůžkovými vozy přímo do Curychu. V 18:01 vyrážíte z Prahy, ráno v 8:20 jste v Curychu. Jízdenka stojí necelé dva tisíce.

Autovlakem

Kombinací předchozích způsobů dopravy do Švýcarska je autovlak přes Rakousko vyjíždějící z Vídně. Tento je zajímavou variantou, pakliže cestujete z oblasti Moravy a nechce se vám strávit 12 hodin za volantem a přitom nechcete ztratit svobodu cestování po Švýcarsku vlastním autem a po vlastní ose.

Autovlak nezajíždí až do Švýcarska, ale končí těsně před hranicemi v obci Feldkirch. Rezervaci jízdenek, jejichž cena se odvíjí od velikosti vozidla a toho, zda chcete strávit noc v běžném nebo lůžkovém kupé, můžete provést na stránkách Nightjet.com.

Autobusem

Pravidelné autobusové spojení do Švýcarska zajišťuje několik společností. Například společnost ČSAD Tišnov.cz, která vás dopraví z Prahy, Brna, Plzně nebo Jihlavy do Bernu, Basileje, Curychu, Lucernu, Lausanne, Ženevy, St. Gallenu, Bregenzu a Fribourgu. Společnost Noblessline.cz zase provozuje oboustranné noční spojení luxusními autobusy mezi Prahou a švýcarskými městy Bern, Luzern, Bregenz, Curych a St. Gallen. Obdobnou nabídku má i společnost RegioJet.cz.

S cestovní kanceláří

Nabídky zájezdů do Švýcarska nabízí také spousta cestovních kanceláří. V nabídkách většinou nechybí známé turistické a cyklistické trasy, prohlídky měst, horských vrcholků, ale třeba také dobrodružství na ferratách, jako třeba pořádá CK Mundo.

Autorkou textu je Hana Hurábová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Užijte si švýcarské ferraty v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.