Švýcarské počasí a podnebí

Rozmanité klima - Kdy navštívit Švýcarsko - Aktuální počasí ve Švýcarsku

Malá země, rozmanité klima – od Středomoří po Sibiř

Ačkoli se Švýcarsko nachází ve stejném časovém pásmu jako Česká republika, je přece jen položeno více na západ. V důsledku toho se tady rozednívá a stmívá asi o půl hodiny až tři čtvrtě hodiny později než v Česku.

Jeďte do Švýcarska v dobré partě

Švýcarsko je díky Alpám rozděleno na dvě klimatické zóny. Na sever od Alp vane vlhký, mírný vzduch od Atlantského oceánu, díky kterému je v zemi dostatek srážek a počasí je hodně podobné tomu našemu. Na jih od Alp jsou podnebí a počasí ovlivněny Středomořím, zimy jsou tady mnohem teplejší a pokud tady nasněží, sníh se dlouho neudrží. Nejvíce srážek spadá do centrálních vysokých Alp a do Ticina, nejsuššími oblastmi jsou údolí Rhôny v kantonu Valais a Engadine v kantonu Graubünden, protože tato údolí jsou chráněna před deštivým počasím.

Během jednoho dne je v zásadě počasí docela podobné od pohoří Jura přes švýcarské „středozemí“ (Mittelland) až po „předalpy” (Voralpen). Ale samozřejmě se, stejně jako u nás, může počasí velmi lišit regionálně i místně, závisí to také na nadmořské výšce.

V Alpách a na jihu Švýcarska současně převládají úplně jiné povětrnostní podmínky, protože Alpy také fungují jako větrná bariéra. Přes ně se od podzimu do jara dostává teplý jižní vítr „fén”, který známe i u nás. Tento vítr, který přivádí do údolí v oblasti Mittelland mírný a suchý vzduch, často dosahuje vysoké rychlosti, zatímco jižně od Alp přináší silné srážky. Naopak „bise” je silný, studený a suchý severní vítr.

Ve vyšších oblastech padá v zimě hodně sněhu, takže v Alpách je po celé měsíce nepřetržitá sněhová pokrývka. V oblastech kolem Ženevy a Basileje a v jižním Ticinu sníh v zimních měsících vůbec nezůstává.

I když mezi nejchladnější oblasti patří masiv Jungfraujoch s průměrnými ročními teplotami okolo -7 stupňů Celsia, nejchladnější místo Švýcarska leží úplně někde jinde.

La Brévine v Neuchâtelské oblasti pohoří Jura je zvláštní případ, protože leží v uzavřeném údolí. V zimě jsou teploty -30 stupňů Celsia často dosahovány za jasných nocí s mírným větrem. La Brévine je proto považována za „Sibiř Švýcarska“.

Kdy navštívit Švýcarsko?

Švýcarsko je krásné ve všech ročních obdobích. V květnu a červnu už je počasí příjemné, ještě tady nejsou davy turistů, ale ve vyšších nadmořských výškách se ještě drží sníh. Pokud jedete za lyžováním, hlavní sezona je od druhé půlky prosince do dubna. Pokud míříte za turistikou, hlavní sezóna je od června do srpna. Kdybyste chtěli vyrazit už v květnu, musíte mít na paměti, že některé horské lanovky můžou mít zavřeno v pauze mezi zimní a letní sezonou. Totéž platí pro období říjen-listopad, kdy mají lanovky většinou pauzu (ale samozřejmě existují i takové, které jsou v provozu celoročně). Proto před každým výletem rozhodně doporučuji podívat se na webové stránky MeteoSwiss.ch a také na webkamery konkrétního místa.

Aktuální počasí ve Švýcarsku a předpověď počasí na tři dny

Bern, Švýcarsko

Slabý déšť
Nyní
15 °C
Slabý déšť
2 m/s ↙
Slabý déšť
Dnes
15 °C | 12 °C
Slabý déšť
Slabý déšť
Zítra
19 °C | 10 °C
Slabý déšť
Slabý déšť
Čtvrtek
14 °C | 8 °C
Slabý déšť
Slabý déšť
Pátek
18 °C | 9 °C
Slabý déšť

Autorkou textu je Hana Hurábová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Užijte si švýcarské ferraty v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.