Cestování po Tenerife

Autem - Veřejnou dopravou - Taxíkem

Po příjezdu na Tenerife budete mít hned několik možností, jak se po ostrově pohybovat. Asi nejjednodušší je půjčit si hned na letišti auto. Pokud ale nechcete nebo nemůžete řídit, poslouží vám k cestování po ostrově veřejná doprava nebo taxíky.

Leťte na Tenerife v dobré partě

Autem

Většina turistů přijíždí na Tenerife letadlem, takže je nucena si auto půjčit v jedné z místních autopůjčoven. Vyplnit rezervační formulář a zaplatit kartou za vypůjčení auta není nic složitého, to dokáže každý, problémem ale je, že ne všechny autopůjčovny jsou solidní a po vrácení auta si strhnou peníze za kdejaký škrábanec, který jste neudělali. Nebo vám dokonce odmítnou auto půjčit, protože nemáte kreditní kartu, přestože se v podmínkách dušují, že ji nebudete potřebovat. Buďte proto velmi opatrní!

Na základě zkušeností mnoha spokojených zákazníků doporučujeme autopůjčovny Autoreisen a Cicar. U Autoreisen vám postačí debetní karta a neproběhne žádná blokace peněz. Zaplatíte pouze půjčovné. Stav auta se před vypůjčením a při vracení nezapisuje a vy se tak nebudete muset handrkovat o kdejaký škrábanec. Momentální situace s covid-19 bohužel zapříčinila, že je aut na půjčení na Tenerife značný nedostatek, protože se autopůjčovny očividně kvůli nejistotě na trhu rozhodly neobnovovat zcela svůj vozový park. Doporučujeme vám proto si auto rezervovat s velkým předstihem. Bohužel se tento fakt již projevil i na cenách za půjčení a ceny jsou tak daleko vyšší než před covidem.

Veřejnou dopravou

Veřejná doprava je na Tenerife provozována společností TITSA (Transportes Interurbanos de Tenerife), která vás spolehlivě a levně dopraví po celém ostrově moderními a čistými autobusy či tramvajemi, které obvykle jezdí i na čas.

Autobusy

Autobusy jsou zářivě zelené a nad předním oknem mají napsáno číslo linky a cílovou stanici. Většinou se nejedná o nízkopodlažní vozy, proto je obvykle nutné kočárky a větší zavazadla dávat do zavazadlového prostoru. Řidiči bývají příjemní a rádi vám poradí, nepočítejte však s tím, že budou umět dobře anglicky. Jízdenky si můžete koupit u řidiče, je však výhodnější si stáhnout do mobilu aplikaci Ten+movil, nebo si koupit dobíjecí kartu, kterou si můžete dobíjet částkou 2 až 100 eur online u automatu na některých zastávkách, v trafikách a v dalších obchodech, které mají na výloze logo karty, a též u informačních přepážek na autobusových nádražích. Karta stojí 2 eura a po příletu na letiště Tenerife Sur si ji můžete koupit a nabít v obchodě Lycamobile, který najdete uprostřed letištní haly. 

Na mobilní aplikaci nebo na kartičku si můžete aktivovat třeba jednodenní jízdenku nebo týdenní jízdenku, která vám umožní cestovat neomezeně po celém ostrově. Děti do věku 4 let mohou využívat veřejnou dopravu zdarma. Pokud si nekoupíte denní nebo týdenní jízdenku, bude se vám kredit na kartě odečítat podle toho, kam pojedete.

Do autobusu se nastupuje předními dveřmi, kde kartu přiložíte k přístroji a počkáte na zapípnutí. Vystupuje se zadními dveřmi a při výstupu kartu opět přiložíte k přístroji, přístroj pípne a ukáže se, jaký vám zbývá kredit. Pokud zapomenete a nepípnete kartu, odečte se vám jízdné až na konečné stanici linky, což se může prodražit, pokud jedete daleko. Jestliže přestoupíte na jiný autobus, tak kartu u řidiče opět přiložíte, aby systém zaznamenal, že v cestě pokračujete, a vy nemuseli zaplatit dvě oddělené cesty. Není nutné, aby každý měl svou kartičku, protože na jednu kartičku může cestovat více lidí. V tomto případě řidiči při nástupu do autobusu oznamte počet cestujících a cíl cesty.

Tramvaje

V Santa Cruz a v La Laguně jezdí tramvaje, do kterých můžete nastoupit i zadními dveřmi a kartičku přiložíte k přístroji po vstupu do tramvaje. Zde si můžete zjistit, kolik bude cesta stát. Cenu jízdy najdete pod nadpisem BONO MONEDERO. Všechny jízdní řády najdete zde. Další možností je si do mobilu nahrát aplikaci, která vám ukáže, za jak dlouho na vaši zastávku dorazí který autobus. Takových aplikací je více, tu oficiální si můžete stáhnout zde. Další oblíbená aplikace je Guaguas, která vám ukáže, kde se autobus nachází a kdy přijede do stanice.

Taxíkem

Dobrou zprávou je, že taxislužby jsou na Tenerife silně regulovanou službou na vysoké úrovni. Všechny taxíky na Tenerife jsou bílé barvy a na předních dveřích mají znak okresu. Taxíky mohou nabírat zákazníky pouze ve svém okrese, ale odvézt je mohou kamkoli. Dále musí mít všechny taxíky viditelný taxametr. Svítící zelené světlo na střeše znamená, že je taxi volné. Zaplatit můžete v taxi i kartou. Taxikáři nosí uniformu a bývají milí a slušní. V každém městě je stanoviště, kde obvykle několik taxíků čeká, a bývá mezi nimi i minibus, ve kterém může jet až 8 osob, a je vybaven i rampou pro osoby na invalidním vozíku. Na frekventovanějších stanovištích taxíků bývá často také cedule s orientačními cenami. Taxíky obvykle nejsou vybaveny dětskými sedačkami, takže pokud cestujete s malými dětmi, nezapomeňte si autosedačku vyžádat telefonicky předem. Pokud jste neměli možnost to udělat, nezoufejte a zkuste se s taxikáři dohodnout, třeba bude mít autosedačku jejich kolega.

Telefonní čísla na taxi služby (podle okresu, ve kterém se právě nacházíte):

  • Adeje: +34 922 97 92 93
  • Arona: +34 922 747 511
  • San Miguel: +34 922 397 475 
  • Granadilla: +34 922 397 475

Ceny taxislužeb jsou o trochu dražší v noci. Cenu cesty taxíkem si můžete spočítat na webové stránce Servitaxi Tenesur.

Autorkou textu je Kamila Tkadlecová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Tenerife v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.