Fauna a flóra Tenerife

Šest ekosystémů Tenerife - Fauna na ostrově

Tenerife je sice jen malý ostrov, jeho přírodní bohatství je však velmi rozmanité. Místní povětrnostní podmínky zapříčinily vznik množství mikroklimat, které ovlivňují faunu a flóru jednotlivých míst. Na ostrově najdete 1 400 rostlinných druhů, z nichž 140 je endemických. Tenerife je také domovem přibližně 400 druhům ryb, 56 druhům ptáků, pěti druhům plazů, dvěma druhům obojživelníků, 13 druhům suchozemských savců a několika tisícům druhů bezobratlých.

Leťte na Tenerife v dobré partě

Jednou ze zvláštností tohoto ostrova je to, jak moc se vegetace dvou míst, které od sebe leží jen pár set metrů, může lišit. Hlavní příčinou jsou rozdíly v nadmořské výšce a v mikroklimatu, které zapříčinily vznik šesti různých ekosystémů. V nižších nadmořských výškách na jihu a jihovýchodě ostrova proto v polopoušti najdete nádherné kaktusy a pryšce, zatímco vegetace ve vyšších polohách zahrnuje středomořské keře a háje borovic. Pasáty způsobují, že na severu častěji prší, takže je sever ostrova také zelenější.

Šest ekosystémů Tenerife

Vegetaci Tenerife lze rozdělit do šesti ekosystémů podle nadmořské výšky a orientace:

  • Ekosystém pryšců a rostlin tabaiba: Tento typ zeleně najdete od pobřeží až do nadmořské výšky 700 m nad mořem. Tabaiba rostliny jsou xerofilní (suchomilné) keře, které se přizpůsobily suchu, silnému větru a silnému slunečnímu záření.
  • Teplomilné lesy: Tento ekosystém se nachází mezi 200 a 600 metry nad mořem a rostou v něm především jalovce, dračí stromy a palmy.
  • Vavřínové lesy se nacházejí v nadmořské výšce 500 až 1 000 m.
  • Vřesoviště se nacházejí v nadmořské výšce 1 000 až 1 500 m nad mořem.
  • Borové lesy rostou v nadmořských výškách od 800 do 2 000 m.

Ve vysokých horách ve výškách nad 2 000 m je suché klima a velmi vysoké teploty. Krajina je skalnatá a najdete v ní endemické druhy, které se dokázaly přizpůsobit těmto extrémním podmínkám.

Fauna na ostrově

Většina endemických druhů na Tenerife žije v oblastech Anaga, TenoLas Caňadas del Teide. Na ostrově žije asi 3 000 druhů bezobratlých živočichů, z nichž 40 % je endemických. Dále na tomto ostrově můžete pozorovat asi 200 druhů ptáků, například volavky a kachny, holuby Bolle, modré pěnkavy a orlovce. Dále žije na Tenerife mnoho endemických druhů ještěrek, kterých je skutečně hodně a během procházek na ně často narazíte. Na ostrově najdete také mnoho druhů, které byly někdy v minulosti na ostrov přivlečeny lidmi, především savci jako ovce, kozy, psi a prasata, králíci, ježci, rejsci, krysy a mufloni. Ve vodách ostrova můžete spatřit mnoho druhů mořských želv, delfínů a velryb. Dobrou zprávou je, že na ostrově nežijí žádná nebezpečná zvířata, takže pokud se budete pohybovat v přírodě, není se čeho bát, nenarazíte na nebezpečné hady ani pavouky. Zajímavý je také fakt, že na ostrově nežijí žádní hadi.

Autorkou textu je Kamila Tkadlecová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Tenerife v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.