Turistika na Tenerife: hory a národní parky

Národní park Teide - Pohoří Anaga - Pohoří Teno

Pokud máte rádi pěší turistiku a výšlapy v horách, budete se cítit na Tenerife jako v ráji, jelikož hornatý povrch ostrova nabízí mnoho zajímavých a kouzelných stezek. Výhodou je navíc příjemné počasí v zimě, kdy jsou teploty přímo ideální pro pěší turistiku. Příroda je skutečně rozmanitá a krásná na celém ostrově, takže se na pěší túru můžete vypravit kdekoli. Nejoblíbenější jsou však na pěší turistiku Národní park Teide, pohoří Anaga a pohoří Teno.

Leťte na Tenerife v dobré partě

Národní park Teide

Národní park Teide je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO a je nejnavštěvovanějším národním parkem v Evropě. Rozkládá se na území, které obklopuje sopku Teide, která je stále aktivní a naposledy vybuchla v roce 1909. Hora Teide, na kterou vede lanovka, je vlastně sopka v kráteru sopky. Před mnoha miliony let vybuchla velká sopka, která vytvořila 16 km široký kráter. Později na jedné straně kráteru vznikla nová malá sopka, které se dnes říká el Teide, měří 3 718 metrů a je třetí nejvyšší sopkou na světě. Sopka Teide je dobře přístupná pro veřejnost, a proto se stala oblíbeným cílem turistů. Pod sopku vede pohodlná silnice, a dokonce k ní jezdí autobus veřejné dopravy. Nedaleko parkoviště je zastávka lanovky, která vás odveze téměř na vrchol sopky. Odsud se můžete vydat až na samý vrchol, na výšlap však budete potřebovat platné povolení, které získáte zde, je zdarma, ale je potřeba si o něj požádat několik měsíců předem. Návštěva národního parku je však zajímavá i když se rozhodnete na sopku Teide nejet a místo toho se vydat prozkoumat její okolí. Krajina je totiž jedinečná, plná lávových kamenů, lávových pramenů a polštářů lávového popela.

Pohoří Anaga

Pohoří Anaga je chráněná přírodní oblast na severovýchodu ostrova, která je také zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Je to hornatá oblast plná skalnatých vrcholků a hlubokých roklí, kterou pokrývá hustý vavřínový les, jež je domovem mnoha endemických rostlin. Anaga je plná úzkých a klikatých cestiček, po kterých se můžete vydat do těch nejodlehlejších míst na ostrově a vychutnat si tato úchvatná místa. Můžete také zastavit na jedné z vyhlídek a vychutnat si dechberoucí výhledy do okolí, kdy pod vámi uvidíte sytě zelené lesy, které jsou často zakryté prohánějícími se mraky. Počasí je v Anaze velmi proměnlivé, proto si nezapomeňte teplé a nepromokavé oblečení! Do Anagy se dostanete buď autem nebo autobusem, a celou oblast protínají malé klikaté silnice, na jejichž straně občas najdete malé parkoviště, z kterého bývá krásný výhled do okolí. Pokud najdete ve vašem nabytém programu čas na výlet do Anagy, nebudete litovat, protože její krajina je skutečně překrásná.

Pohoří Teno

Další krásná oblast na Tenerife, která je ideální pro horskou pěší turistiku, se nazývá Teno a leží v severozápadním cípu ostrova. Tato stále řídce obydlená a dosti izolovaná oblast je oblíbena pro své úchvatné hory a údolí pokryté především vavřínovými lesy a vřesovišti. Teno je poseté malými vesničkami, kde jako by se život zastavil. Zde ještě uvidíte tradiční zemědělství fungující na zásadách udržitelnosti. Tyto vesnice v horách spojují úzké, klikatící se silnice a stezky, které přímo vybízejí k výletům a nabízejí skvělé výhledy. Nejznámější z těchto vesnic se nazývá Masca a říká se o ní, že je to nejkrásnější vesnice na Tenerife, protože je položena na krásném místě a obklopena horami. Vede k ní malá klikatá silnice a najdete v ní pár restaurací a obchodů a malý kostel. Z vesnice se můžete vydat po stezce k moři. Je to krásná procházka, během které si budete moct užívat úžasné výhledy do okolí. I do tak odlehlé vesnice, jako je Masca, jezdí autobusy, takže pokud si nechcete půjčovat auto, můžete využít i jejich služeb.

Kromě těchto třech míst, které jsou turisty nejoblíbenější, samozřejmě existuje mnoho dalších, které jsou neméně krásné. Úzké turistické stezky najdete všude na ostrově a zavedou vás do těch nejodlehlejších míst. Tenerife má navíc tu výhodu, že ani v té nejvyšší sezóně není turisty přecpané, a pokud se vydáte trochu dál od těch nejprofláknutějších míst, vždy najdete místo, kde si budete moct vychutnávat krásy přírody zcela sami.

Autorkou textu je Kamila Tkadlecová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Tenerife v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.