Kultura Tenerife: tradice, zvyky, svátky

Karneval - Romería - Velikonoce - Den Kanárských ostrovů - Corpus Cristi - Noche de Fuego - Vánoce - Silvestr a Nový rok - Tři králové

Obyvatelé Tenerife poctivě ctí své tradice. Jsou pyšní na svůj původ, a přestože mají španělský pas, cítí se být především Kanářané. Většina z nich má svůj národní kroj, který si obléká na oslavu některých svátků, kdy se na ulicích sejdou, zpívají, tancují, popíjejí a pojídají tradiční, doma připravené dobroty. Oslavám se říká španělsky fiesta a na Tenerife se slaví skutečně často.

Leťte na Tenerife v dobré partě

Karneval

Největší událostí roku je na Tenerife karneval, který se slaví na přelomu února a března v hlavním městě Santa Cruz. Oslavy trvají celý týden a jejich vrcholem je průvod městem, který je skutečně velkolepý. Skupiny lidí oblečené do barevných a extravagantních kostýmů za doprovodu divoké hudby protančí v průvodu kolem velkého davu lidí, kteří se na tuto podívanou těší celý rok. Pokud se chystáte na Tenerife v době karnevalu, neměli byste si nechat tuto zajímavou podívanou ujít, protože se jedná po karnevalu v Rio de Janeiro o druhý největší karneval na světě.

Romería

Dalším důležitým svátkem je Romería, což je vlastně taková obdoba českého posvícení. Romería se slaví v každém městě v jiné datum, podle toho, kdy dotyčný svatý přišel do místa, kde se Romería slaví. Místní lidé obvykle vyzdobí okolí kostela barevnými praporky, sejdou se v ulicích ve svých krojích, udělají průvod městem a hrají, zpívají, jedí a popíjejí.

Velikonoce

Velikonoce se na Tenerife slaví tradiční návštěvou mše a průvodem, který se obvykle koná ve větších městech, především v La Laguně.

Den Kanárských ostrovů

El Día de Canarias neboli Den Kanárských ostrovů je státním svátkem a slaví se 30. května. V předvečer svátku se pořádají soukromé oslavy a všude jsou vyvěšeny vlajky Kanárských ostrovů. V den svátku se v ulicích měst konají tradiční oslavy, lidé si obléknou kroje, tančí a zpívají. Den Kanárských ostrovů se obvykle slaví i ve školách. Na oslavu pozvou školy i rodiče dětí, které přijdou v do školy v krojích, a rodiče je mohou pozorovat jak tancují a hrají tradiční hry. Později jsou rodiče pozváni na ochutnávku tradičních kanárských pokrmů, jako jsou Papas con mojo verde y mojo rojo a Gofio, které žáci pomohli připravit.

Corpus Cristi

Další svátek, který stojí za zmínku se nazývá Corpus Cristi a koná se v polovině června. Slaví se v každém městě tvořením koberců z květin, kamínků a větviček na veřejném prostranství, především u kostela. Nejkrásněji jsou ale vyzdobeny ulice města San Cristóbal de la Laguna. Lidé se sejdou v předvečer svátku, aby ulice měst vyzdobili a následující den se setkají znovu v průvodu městem.

Noche de Fuego

Každý rok se na Tenerife slaví Noche de Fuego neboli Noc ohně, což je vlastně oslava slunovratu, která připadá na 23. června. Na plážích místní připraví hranice a večer se zapálí vysoký oheň. Lidé se baví a zpívají. Pro děti tento svátek také značí konec školního roku a začátek dlouhých letních prázdnin, které trvají až do 10. září.

Vánoce

Vánoce se na Tenerife slaví obvykle velkou hostinou na Štědrý večer. Rodiny své domovy několik dní před Vánocemi vyzdobí vánočním stromečkem a na Štědrý den se hospodyňky pustí do přípravy večeře. Na štědrovečerní tabuli nesmějí chybět Jamón Serrano, mořské plody, ryby a turrón, což je španělská obdoba čokolády či nugátu. Po tradiční večeři se všichni vydají na půlnoční mši do kostela. A kdo nosí na Vánoce dárky? Původně dárky na Vánoce děti nedostávali, ty nosili začátkem ledna Tři Králové. Globalizace však dorazila i na Kanárské ostrovy a dětem nosí dárky Papa Noel, který jako by z oka vypadl Santovi! Děti však dostanou jen nějaké maličkosti a většinu dárků přinesou až Tři Králové.

Silvestr a Nový rok

Nový rok se na Kanárských ostrovech oslavuje podobně jako v Česku bujarou oslavou. Na náměstí obvykle probíhá zábava s hudbou a tancem, vstup je zdarma. Mnoho lidí však raději tráví Silvestra doma v úzkém kruhu přátel. Dají si dobrou večeři a půlnoc oslaví jak vínem tekutým, tak hroznovým. Tradice totiž praví, že půlnoc je nutné oslavit spolknutím dvanácti kuliček hroznového vína, jednu kuličku na každý úder dvanácté hodiny. Každá kulička vína značí jeden měsíc následujícího roku, a věří se, že když sníte dvanáct kuliček vína, budete mít štěstí po celý následující rok. Po úderu dvanácté hodiny se i rodiny, které slaví Silvestra, doma obléknou, a i s dětmi vydají oslavovat na náměstí.

Tři králové

Jak již bylo zmíněno výše, dárky nosí dětem na Tenerife Tři Králové začátkem ledna, protože to byli Tři Králové, kteří přinesli dárky malému Ježíškovi. Španělské děti sice obvykle dostanou nějaký dárek na Vánoce, většinu dárků ale obdrží od Třech Králů. Děti píší Třem Králům dopisy, kde se zmíní o tom, jaké dárky by si přáli. Večer 5. ledna nechají boty na okenním parapetu, na balkóně nebo pod vánočním stromečkem. Třem Králům položí opodál dárky: skleničku koňaku pro každého krále, mandarinky a vlašské ořechy. Některé rodiny nechávají poblíž i vědro vody pro velbloudy, na kterých Tři Králové dorazí. Pokud děti v minulém roce zlobily, je možné, že dostanou jako jeden z dárků uhlíky z cukru. Jako dezert se v podvečer Tří Králů podává Roscón de Reyes, což je koláč plněný krémem a kandovaným ovocem. Uvnitř koláče je zapečená fazole a malá figurka. Ten, kdo najde figurku bude poctěn tím, že se mu dá na hlavu koruna, a ten, kdo najde fazoli, bude muset zajistit Roscón příští rok.

Autorkou textu je Kamila Tkadlecová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Tenerife v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.