Měna a ceny v Albánii

Ceny a nákup suvenýrů - Měna a směna

Ceny a nákup suvenýrů

V Albánii jsou ceny podobné jako u nás a ve vnitrozemí je ještě levněji. Navíc za stejné peníze, jako kdybyste šli na obvyklou večeři v české restauraci, si v Albánii můžete pochutnat na mořských specialitách. Není vůbec nutné vozit s sebou nějaké jídlo, vše v Albánii koupíte. Snad jen těm, co chtějí s vařičem vyrazit do hor, lze doporučit nákup nějakých instantních pokrmů. Všude můžete nakoupit ovoce a zeleninu, kterou místní pěstují na svých zahrádkách a polích. Snadno seženete také domácí sýry balkánského typu a další produkty takzvaně “ze dvora“.

Jeďte do Albánie v dobré partě

Ceny autobusové dopravy jsou také podobné jako u nás a mnoho neutratíte ani za suvenýry. Pokud toužíte po nějakých hodnotných suvenýrech, je nejlepší navštívit město Kruja, kde se nachází bazarová ulička. Tam lze koupit krásné ručně tkané koberce, měděné nádoby, kroje i nádherné stříbrné filigrány. Ve městech na pobřeží jako je Vlora nebo Sarandë lze nakoupit pohlednice a leporela s motivy Albánie nebo suvenýry s motivem albánské vlajky (trička, závaží, skleničky apod.). Albánská vlajka je červená s černým dvojhlavým orlem. Byzantského dvojhlavého orla na červeném podkladě používal národní hrdina Skandërbeg při boji proti Turkům a právě odtud vlajka odvozuje svůj původ.

Měna a směna

V Albánii se platí albánskými leky. Nejlepší je vyměnit si peníze v bance (např. ve městě Škodra). Nemusíte mít strach ani ze směnárníků, kteří vás osloví na ulici, mnoho zkušeností potvrzuje, že dávají dobrý kurz a nešidí. Levnější než směna může být výběr z bankomatu. Ovšem pozor – většina albánských bankomatů funguje pouze na albánské platební karty a najít ten správný bankomat přátelsky nakloněný turistovi dá někdy dost práce. Nicméně když vám z bankomatu vyjede cedulka, která vypadá, že potvrzuje výběr, ale peníze nevyjely, nezoufejte, nic se z vašeho účtu neodečetlo (alespoň tak to potvrzuje mnoho zkušeností).

Nejlepší je ale mít v zásobě dostatek místní měny. V krámcích a na tržištích ani jinak platit nelze. V obchodech se suvenýry a ve větších restauracích pravděpodobně bude možné platit v eurech, ale kurz, který vám dají, nebude určitě výhodnější než ten ve směnárně. Je tedy vhodné mít na nákupy připravené leky a pouze pokud byste chtěli kupovat něco dražšího, mít připravenou zálohu v eurech.

Aktuální kurz ČNB

  • Albánský lek: 1 ALL = 0.25 CZK

Autorkou textu je Ilona Bittnerová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.