Autem - Letadlem - Autobusem nebo vlakem - S cestovní kanceláří
Vzhledem k relativní blízkosti se dá do Chorvatska dostat téměř všemi možnými způsoby.
Autem
Nejčastější a nejrozšířenější způsob, jakým Češi do Chorvatska jezdí. V průměru cesta k moři trvá 12 hodin, samozřejmě o něco méně nebo déle podle toho odkud kam konkrétně vyrážíte. Pokud míříte do okolí Záhřebu, pojedete pouhých 6 hodin.
Jeďte do Chorvatska v dobré partě
Chorvatské dálnice
V Chorvatsku se dálnice označují písmenem A jako autocesta a číslem A1-A11. Každá z nich má i svůj neoficiální název. Nejdelší z nich – Dalmatina nebo taky autocesta kralja Tomislava – vede z hlavního města přes Karlovac, Split až do Ploče, odkud je to už jen kousek do Dubrovníku, kam je také v budoucnu plánovaná. Dlouhá je 480 km a je plná vysokých mostů a dlouhých tunelů.
Druhá nejdelší A6 (306 km) spojuje Breganu na slovinských hranicích s Lipovacem na hranicích se Srbskem.
Mýto
Na chorvatských dálnicích platíte to, co ujedete. Při vjezdu na placený usek si u turniketu vyzvednete kartičku, kterou na výjezdu vrátíte. Při opouštění dálnice si můžete vybrat, jestli chcete platit hotově nebo kartou. U bezhotovostních turniketů bývají menší fronty, na hotovostních zaplatíte jak kunami, tak eury. Právě mýtné brány jsou těmi místy, kde se ve špičce sezony můžou tvořit dlouhé kolony, takže při plánování dovolené je dobré s tím počítat.
Mýtná krabička ENC
Existuje ještě jedna možnost, jak na chorvatských dálnicích platit, a přitom ušetřit čas i peníze. Pokud víte, že se vaše cesta po chorvatských dálnicích neomezí pouze na příjezd a odjezd, pořiďte si krabičku ENC. Turnikety pak projíždíte bez zdržení vyhrazeným průjezdem a na poplatcích ušetříte několik desítek procent. Půjčení stojí od 400 Kč podle toho, kolik dnů jí budete mít plus vratná záloha. Dá se objednat i u nás v České republice a všechny podrobnosti najdete na webu uamk.cz.
Odpočívadla a pumpy
Chorvatsky „odmorište“ jsou podél tamních dálnic naštěstí hodně početná. Odpočívadla se dělí do několika kategorií – na těch nejméně častých (každých cca 80-180 km) najdete kromě restaurace i motel, ty nečastější mají vždy WC i pitnou vodu a potkáte je každých 10-22 km. Benzínovou pumpu s kavárnou a obchodem minete vždy maximálně po 45 km.
Jadranská magistrála
Jedna z hlavních chorvatských státních silnic, která vás provede po celém jadranském pobřeží od severu k jihu. Nese označení D8 a stavěl ji ještě tatíček Tito (asi ne on sám osobně) v 50. a 60. letech minulého století. Měří 643,8 km a prochází všechna důležitá pobřežní města od Rjeky přes Zadar, Šibenik, Split, Makarskou, Ploče až po Dubrovník. Vede až k hraničnímu přechodu do Černé Hory a tam končí až na samém jejím jihu. A jelikož chorvatské pobřeží je na pár kilometrů přerušené Bosnou a Hercegovinou, prochází tahle silnice celkem třemi státy.
Kudy k moři
Trasa Rakousko – Slovinsko
Nejběžnější trasa vede přes Rakousko (Vídeň – Graz) a Slovinsko (Maribor). Podle toho, odkud lidé míří, vybírají buď cestu s přechodem v Mikulově nebo to vezmou přes České Budějovice na Linz. Na této trase se platí průjezdy dvěma tunely (5 a 8,50 eur), ale dají se i objet.
Jak v Rakousku, tak ve Slovinsku je průjezd po dálnici zpoplatněn dálniční známkou. Rakouská nejkratší je 10denní a stojí 9,20 eur, slovinská 7denní je za 15 nebo 30denní za 30 eur, takže žádná výhoda se nekoná. Navíc průjezd Slovinskem je nejkratší část z celé cesty, proto se mu hodně lidí snaží nějakým způsobem vyhnout. Slovinci si ale zakoupení dálničních známek přísně hlídají a jakýkoli pokus o podvod končí vysokou pokutou. Nekompromisní jsou i v případě, že 7denní lhůtu propásnete, byť jen o několik hodin, dokonce i minut. Pokud si nejste jistí, že se stihnete do sedmi dnů do půlnoci překročit jejich hranice, kupte zkrátka známku měsíční a budete v klidu.
Cesta přes Rakousko je vcelku pohodlná, už skoro od našich hranic je dálnice. Pozor na Vídeň, která je dost zvláštně značená a pro cestu tam i zpět doporučuji držet se striktně navigace a nekoukat po tabulích. Ty většinou ukazují jinam, než navigace a může vás to mást. Když se neděje nic neobvyklého, rakouské hranice na naší i slovinské straně přejedete bez jakékoli kontroly.
Trasa Slovensko – Maďarsko
Druhá nejoblíbenější trasa vám pomůže vyhnout se nesmyslně drahé a krátké dálnici ve Slovinsku. V Brně se vydáte směrem na Bratislavu, dále následují města Czorna, Szombathely, Zalaegerszég a pak už Záhřeb.
Slovenská i maďarská dálniční známka se dá koupit on-line a obě vyjdou na 10 eur, resp. 3 500 forintů.
Přechod přes hranice
Chorvatské hranice můžou představovat jeden ze zádrhelů. Pokud se vydáte na cestu ve špičce sezony, například na začátku srpna, chvíli si postojíte. Chorvatsko je sice v EU od roku 2013, ale stále ještě není v Schengenu. Proto tu stále ukazujeme pas nebo občanský průkaz. Ten pro cestu do Chorvatska naprosto stačí. Slovinci dokážou být občas nepříjemní a může se stát, že vás nechají vyskládat celé auto. Nestává se to příliš často, ale stát se to může.
Výhody a nevýhody cestování autem
Jednoznačnou výhodou je naprostá soběstačnost na místě. Můžete svobodně jezdit na výlety nebo na nákupy. Rozhodnete se, kdy vyrazíte, jak často a jak dlouho budete cestou odpočívat nebo že si po cestě prohlédnete zajímavé místo na trase. Nemusíte se rozhodovat, co si vezmete s sebou, protože auto uveze hodně.
Nevýhodou je celkem dlouhá cesta. I když existují vzdálenější místa, kam se jezdí autem, do Chorvatska se často jezdí na jeden zátah. Někdo to snáší dobře, ale problém bývají děti nebo třeba psí mazlíčci, kteří jedou s vámi. Ti, kteří se na tak dlouhou cestu necítí, a přesto chtějí jet autem, dělí cestu na dvě části a někde prostě přespí. Tím se ale i k tak celkem nákladné cestě přidá další položka. Právě finance jsou další nevýhodou cestování po vlastní ose. V průměru dělá jen položka „cesta“ zhruba 5-8 tisíc korun.
Dopravní informace
Aktuální situaci na chorvatských silnicích zjistíte na webu Chorvatského automotoklubu, kde si můžete stáhnout vícejazyčnou aplikaci pro mobilní telefony. Informace o dopravě také pravidelně hlásí druhý program Chorvatského rozhlasu na frekvenci 98,5 MHz.
Letadlem
Kdo má pocit, že už pro něj několikahodinové přejezdy nejsou, může využít letadlo. Přímé lety fungují v sezoně dokonce mezi čtyřmi destinacemi – Záhřeb, Zadar, Split a Dubrovník. Délka letu je plus mínus pár minut hodina a půl. To je ve srovnání s 12hodinovou šichtou celkem legrace.
Od května do října se mezi Chorvatskem a Českou republikou létá denně, mimo sezonu je to mnohem složitější. Nejčastější je spojení přes Vídeň nebo Frankfurt, odkud fungují přímé lety do Záhřebu po celý rok. Když máte štěstí, celé to zvládnete celkem rychle, ale může se to natáhnout klidně i na 24 hodin.
Letadlo je rychlé a pohodlné. Když ale necestujete sami, docela se prodraží. Průměrná cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 5 tisíc korun, při velkém štěstí se můžete dostat na půlku, v opačném případě asi na 8,5 tisíce.
Po přistání v Chorvatsku se budete muset nějak dopravovat. Využít můžete buď místní dopravy, taxislužby nebo si na dobu pobytu půjčit auto v půjčovně, které bývají přímo na letišti.
Mezinárodní chorvatská letiště
Záhřeb, Split, Dubrovník, Pula, Rijeka, Zadar, Osijek, Brač a Mali Lošinj. Informace o jednotlivých letištích najdete na jejich webech. Adresa vypadá vždy jako www.mesto-airport.hr (např. www.zagreb-airport.hr).
Informace o letovém provozu
Na webu www.ccaa.hr najdete informace o provozu a na stránkách Chorvatských aerolinek veškeré informace o leteckých spojích.
Autobusem nebo vlakem
Levně, ale pomalu. I takové jsou možnosti při cestě do Chorvatska.
Autobusem
Celkem snadno se dá do Chorvatska dostat také autobusem. Cesta je to dlouhá, ale levná – za zpáteční jízdenku nedáte ani 3 tisíce korun. Dopravu nabízí mnoho společností, a kromě velkých měst zajíždějí některé z nich i do těch úplně malých.
Asi největší výběr destinací nabízí Flix Bus.
Do destinací jižní Dalmácie – od Maslenice po Omiš vás dopraví Jadran Express.
Do Zadaru, Sukošanu, Biogradu na Moru, Pakoštane, Vodici, Šibeniku, Primoštenu, Trogiru a Splitu můžete cestovat s RegioJet.
Vlakem
Rok 2020 přinesl velkou novinku v cestování do Chorvatska. Fanoušci vlaků můžou využít dopravce RegioJet a vydat se s ním vlakem z Prahy a Brna do Rjeky a Splitu. Na vlak následně navazují autobusové spoje, které vás za jednotnou cenu (200 a 300 Kč) rozvezou po všech důležitých destinacích.
Cesta to nebude krátká, ale vlak jede na noc a je možné si zakoupit kromě běžného sedadla i lůžkové kupé. Navazující cesta v autobuse také chvilku potrvá. Každopádně spoustu lidí určitě přesvědčí skutečně nízká cena, která se pohybuje hodně pod tisíci korunami za celou cestu.
S cestovní kanceláří
Asi nejpohodlnější způsob, jak si zařídit dovolenou a starosti nechat na jiných.
V dnešní době existuje nepřeberné množství nabídek, ze kterých můžete vybírat. Záleží jen na vás, jestli stojíte o klasický odpočinkový pobyt nebo máte zájem zemi i více poznat. Není třeba soustředit se na jedinou destinaci, máte-li zájem, vyhledejte si zájezdy, při kterých se budete přesouvat z místa na místo. A pokud jste aktivní, vybírejte z nabídek, které jsou zaměřeny na váš oblíbený sport.
Při výběru zájezdu do Chorvatska budete nejprve volit styl své dovolené, potom destinaci nebo destinace a také způsob dopravy. Většina cestovních kanceláří nabízí autobusové nebo letecké zájezdy a ubytování v hotelech s plnou penzí nebo polopenzí.
Pobytové zájezdy
Ideální pro ty, kteří se celý rok těší na nicnedělání a naprostý relax. Budete si užívat pohodlí a služeb hotelu, včetně stravování. Vypravíte se jen na pláž, případně na výlet po městě a víc energie vynaložit nemusíte. Cestovní kancelář vás dopraví na místo a v případě potřeby vám pomůže vyřešit problém nebo komplikaci.
Poznávací zájezdy
Pokud nechcete ztrácet čas a zemi poznat během jediné dovolené, pak si vyberte poznávací zájezd. Rozhodněte se, co vás zajímá nejvíc – jestli třeba příroda nebo spíš památky a podle toho zaměřte svoje hledání.
Tyto zájezdy jsou často zaměřené třeba na horské túry, poznávání ostrovů nebo největších památek. Ale kombinací a možností je nekonečně mnoho, a tak nebude problém najít takový balíček, který bude vyhovovat vašim požadavkům.
Velmi populární je i poznávání národních parků Chorvatska. S tím vám pomůže i zájezd s CK Mundo. Každý den se můžete těšit na nějaký vzrušující zážitek. Objevíte nejen slavná Plitvická jezera, ale také Kornati, Paklenicu a Krku. Navíc se vydáte po stopách natáčení filmů o Vinnetouovi, vystoupáte na nejvyšší vrchol Chorvatska a nepřijdete ani o kapku historie nebo koupání.
Poznávací dovolená je určitě o dost hektičtější a víc vzrušující než pobytová. Každý den nebo dva se budete balit a cestovat do dalšího bodu v itineráři. Hodí se tedy spíš pro akčnější typy lidí, kteří ale nemají moc času si nějakou poznávací cestu sami naplánovat a zjistit si všechny zajímavé informace o místech, která chtějí vidět. Plán cesty a podobný výklad zajistí CK.
Aktivní dovolená
Tento typ dovolenkových balíčků se zaměřuje hlavně na hory, přírodu a turistiku nebo na konkrétní sport. Pořádají se cyklozájezdy, zájezdy zaměřené na potápění nebo v zimě na lyžování.
Autorkou textu je Dita Lendvayová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.