Chorvatsko - praktické informace

Cestovní dokumenty - Celní nařízení - Zdravotní péče - Veterinární péče - Pošta - Elektrické napětí a voda - Důležitá telefonní čísla

Cestovní dokumenty

Pro cestu do Chorvatska stačí občanům EU občanský průkaz nebo pas. Cestující z některých zemí potřebují vízum – seznam těchto zemí najdete na webu chorvatského Ministerstva zahraničních a evropských záležitostí.

Jeďte do Chorvatska v dobré partě

Celní nařízení

Celní předpisy Chorvatské republiky jsou v souladu s nařízeními Evropské Unie. Osobní zavazadla je osvobozena od cla a není důležité jakou mají hodnotu. Stejně tak zboží, které není určeno k dalšímu prodeji, ale pouze pro vlastní potřebu, jehož hodnota ale nesmí přesáhnout 2 200 Kn, v letecké a námořní přepravě je tato hodnota zvýšena na 3 200 Kn.

Pokud se chystáte cestovat se svým mazlíčkem, je vaší povinností zjistit si aktuální nařízení a předpisy. Najdete je na stránkách Ministerstva zemědělství v oddílu Veterinární správa v rubrice Domácí mazlíčci, o jejich pohybu v rubrice Veterinární inspekce a Hraniční veterinární inspekce. Najdete tu také informaci o síti veterinárních služeb na území Chorvatska.

Zdravotní péče

V každém velkém městě najdete nemocnici a kliniky, ambulance a lékárny i v menších městech. Všichni, kdo mají povinné pojištění v jiném státě EU, mají nárok na nezbytnou zdravotní péči na základě Evropského průkazu pojištěnce. Tuto zdravotní péči můžete využívat v zařízeních a u lékařů, kteří mají smlouvu s Chorvatským institutem zdravotního pojištění. Povinnost platit spoluúčast máte jen v případech, kdy jí mají i chorvatští občané.

Veškeré další informace na vám poskytne Chorvatský institut zdravotního pojištění.

Veterinární služby

Informace o síti veterinárních služeb najdete na webu Ministerstva zemědělství v rubrice Síť veterinárních služeb.

Pokud chcete získat další informace, můžete kontaktovat Ministerstvo zemědělství – ředitelství pro veterinární a potravinovou bezpečnost na telefonním čísle +385 (0) 1 6443 540 nebo e-mailu veterinarstvo@mps.hr. Webové stránky jsou www.veterinarstvo.hr.

Pošta

Pracovní doby všech pošt najdete na webových stránkách www.posta.hr. Existují i dvě pobočky s prodlouženou pracovní dobou až na 24 hodin, které najdete v Záhřebu. Jedna je v centru na adrese Branimirova 4, druhá potom na záhřebském letišti.

Elektrické napětí a voda

Elektrické napětí městské sítě je 220 V s frekvencí od 50 Hz.

Voda z kohoutku je pitná ve všech částech Chorvatska.

Důležitá telefonní čísla

Mezinárodní předvolba pro Chorvatsko: +385

I v Chorvatsku funguje linka 112, která je k dispozici 24 hodin denně z jakéhokoli zařízení. Volejte jí v případě přírodní nebo technické hrozby nebo nehody, která ohrožuje život a zdraví lidí, majetek nebo životní prostředí.

Kdy volat 112: Když potřebujete pohotovostní lékařskou péči, pomoc hasičů, policejní pomoc, pomoc záchranné horské služby, pomoc při pátrání a záchraně na moři a pomoc dalších složek záchranného systému.

  • První pomoc: 194
  • Hasiči: 193
  • Policie: 192
  • Národní středisko pro koordinaci pátrání a záchrany na moři: 195
  • Obecné informace: 18981

Chorvatský autoklub (HAK)

+385 (0) 1 6611 999  e-mail: info@hak.hr webové stránky: www.hak.hr

  • Silniční asistence: 1987 (Pokud voláte ze zahraničí nebo mobilním telefonem, vytočte +385 1 1987)
  • Podmínky na silnicích: 072 777 777
  • Zákaznický servis: 0800 9987

Autorkou textu je Dita Lendvayová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Chorvatska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.