Chorvatsko - měna, ceny, nákupy

Chorvatská kuna - Směnárny, bankomaty a placení kartou - Ceny a nákupy v Chorvatsku

Chorvatská kuna

Připomíná vám jméno chorvatské měny chlupaté zvířátko? Tak věřte, že to není náhoda, název skutečně dostala podle něj. Kdysi existovalo něco jménem směnný obchod, tedy něco za něco – a právě kůže z kuny měla celkem velkou hodnotu. Navíc se v Dalmácii a ve Slavonii platila daň jménem „kunovina“, která se vyplácela právě touto formou. Zajímavé je, že dnes tohle zvířátko nenajdete vyobrazené na žádné bankovce ani minci.

Jeďte do Chorvatska v dobré partě

Měna

1 chorvatská kuna se dělí na 100 lipa. Zkratku má Kn a mezinárodní kód HRK. V platnosti je od května 1994, kdy nahradila jugoslávský dinár v poměru 1:1 000 (ano, před válkou se braly výplaty v milionech, něco jako pamatujeme s italskou lirou). To ale nebylo poprvé, kdy se kunami platilo, v letech 1941-1945 byla měnou Nezávislého chorvatského státu.

Mince a bankovky

Bankovky jsou v hodnotách od 5 do 1000 Kn, mezi tím 10, 20, 50, 100, 200 a 500. Bankovky s hodnotou 5 Kn sice stále oficiálně platí, už se ale nové do oběhu nepouští.

Na lícní straně jsou vyobrazeny osobnosti chorvatské historie – vládci, politici, spisovatelé, na rubu pak ty nejcennější památky.

Drobné mince jsou jen tři – 1, 2 a 5 a zobrazují slavíka, tuňáka a medvěda. Plnou peněženku budete mít ovšem lip – 1, 2, 5, 10, 20 a 50. Na jejich rubové straně jsou pro změnu typické chorvatské rostliny jako tabák, olivovník nebo vinná réva.

Existuje ještě speciální mince v hodně 25 Kn, která je ale pamětní a setkat se s ní můžete jen zřídka. Její lícová strana je vždy stejná, rubová se liší vždy podle toho, k čemu byla vydána – výročí založení univerzity v Záhřebu, ke vstupu Chorvatska do EU, k roku 2000 atd.

Aktuální kurz ČNB:

  • Chorvatská kuna: 1 HRK= 3.40 CZK

Směnárny, bankomaty a placení kartou

Směnárny a bankomaty najdete v každém větším městečku, bankomaty dokonce i v letoviscích a malých vesničkách. U těch je ale potřeba si dávat pozor, protože výběr z některých z nich se může prodražit. A to právě v těch, které jsou skoro všude – bezejmenné, s označením pouze ATM apod. Ve městech ale najdete klasické bankomaty velkých bank, jako Sparkasse, RB nebo Zagrebačka banka.

Problém není ani placení kartou, hlavně v turistických oblastech. V přímořských letoviscích mají terminál už téměř v každé menší restauraci, ale spolehnout se na to nedá. Pokud se vydáte objevovat zajímavá místa a zapadlé vesnice na kontinentu, mějte pro jistotu připravenou i nějakou hotovost. Kartou nezaplatíte například na tržnicích.

Co se týče hotovosti, často bez problémů zaplatíte i v eurech. V těch se téměř vždy platí apartmány a vezmou je i v mnoha restauracích.

Jak se tedy nejlépe finančně vybavit? Ideálně tak, abyste vůbec nemuseli použít bankomat. Plaťte kartou a mějte u sebe nějakou hotovost. Nejlepší je vyměnit si koruny na eura v Česku a těmi pak platit, kde to jde a nějaké si směnit na kuny přímo na místě.

Aktuální kurz ČNB

  • Chorvatská kuna: 1 HRK = 3.40 CZK

Ceny a nákupy v Chorvatsku

Většina produktů běžné spotřeby stojí v Chorvatsku víceméně stejně jako u nás. Samozřejmě záleží na lokalitě a na tom, kde nakupujete. Asi nebude překvapením, že s nástupem turistické sezony jdou ceny trochu nahoru.

Velká obchodní centra fungují v každém velkém městě. Chybět vám nebudou ani řetězce typu Lidl nebo Kaufland, kde je levněji než v menších soukromých obchůdcích, a ceny se se tu nijak dramaticky neliší od našich. Něco je levnější, něco dražší.

Cenové extrémy vás čekají na jednom místě, a to je Dubrovník, který je tím známý. Vzhledem k množství turistů, kteří se tu vyskytují i před a po sezoně, se tu ceny šplhají do opravdu závratných výšin – hlavně parkování, jídlo a nápoje v restauracích, zmrzlina.

Co je tu ale běžnější než u nás, jsou trhy. V Česku si je užíváme jen sezonně, jeden den v týdnu a říká se jim farmářské. V Chorvatsku fungují většinou celoročně, protože na nich denně nakupují i místní. Soukromníci na nich prodávají produkty, které sami vypěstovali, takže čerstvost a kvalita je zaručena. Kromě ovoce a zeleniny tu najdete olivový olej, med, ale seženete tu i vynikající chorvatské sýry nebo pršut. Nechybí ani suvenýry, oblečení, boty, kabelky, klobouky, plavky a další výbava na pláž.

Zjistěte si, kde je ve vašem okolí nejbližší tržnice a choďte si tam pro čerstvé ovoce a zeleninu. Z menších městeček budete muset pravděpodobně autem, ale i v malých letoviscích stávají babičky s malým stánkem, kde koupíte třeba rajčata, okurky, česnek, zkrátka to, co právě zahrádka dala.

Dalším místem, které pro nás není běžné, o to víc přitažlivé, je trh rybí. V dopoledních hodinách si tam vyberete z mnoha druhů místních ryb, pořídíte krevety, po konci sezony i kalamáry nebo mušle a ústřice. Pokud jste milovníci čerstvých ryb a mořských plodů, nákup v rybárně určitě nevynechejte.

Češi si nejvíc stěžují na drahé točené pivo. Pokud to vidíme naší optikou, tak skutečně drahé je, ovšem optikou ostatních zemí EU je cena normální. Těžko najít zemi, kde si dáte půllitr točeného za jedno nebo dvě eura. Všude stojí nejméně čtyři, a podobné je to i v Chorvatsku.

Co bývá levnější, než jsme zvyklí, je káva. Pokud se vám podaří najít kavárnu, kam chodí místní, bude takříkajíc za hubičku. Chorvaté jsou milovníci kávy, a první, co většinou na začátku dne udělají je, že si zajdou jednu nebo dvě vypít na oblíbené místo. Varianty s mlékem jsou o trochu dražší. Na turisticky exponovaných místech to bude zase o něco víc, což platí i pro další nápoje nebo jídla. Za podobné peníze se můžete dát i kopeček zmrzliny.

Pokud se vypravíte do restaurace, za běžná jídla zaplatíte okolo 70 Kn, za rybí speciality to bude více. A když dostanete chuť jen na něco menšího, můžete se najíst v rychlém občerstvení – teplý sendvič, čevapi v lepinje, kousek pizzy, to vše dostanete za zhruba třetinovou cenu jídla v restauraci

A jak jsou na tom pohonné hmoty? Opět skoro stejně, jako u nás.

Autorkou textu je Dita Lendvayová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Chorvatska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.