Počasí v Chorvatsku

Průměrné teploty - Když v Chorvatsku fouká - Aktuální předpověď počasí

V Chorvatsku se můžete setkat až se třemi klimatickými zónami. V pevninských nížinách převládá mírné kontinentální klima, ve výškách nad 1 200 m n. m. horské a podél jadranského pobřeží klima přímořské s mnoha slunečnými dny. Léta jsou tu suchá a horká, zimy mírné a vlhké.

Jeďte do Chorvatska v dobré partě

Průměrné teploty

Průměrná lednová teplota kontinentálního Chorvatska se pohybuje od -2 do 0 C, o něco chladněji, do -6 C, bývá v horských pevninských oblastech. Teplota vzduchu v lednu na pobřeží Istrie a kvarnerském přímoří je kolem 5 až 6 C, dalmátská je teplejší, tam bývá až 6 C. Ve vnitrozemí Istrie a dalmátského vnitrozemí jsou lednové teploty nižší než teploty na pobřeží, od 2 do 4 °C.

A jak to vypadá v červenci? V kontinentálním Chorvatsku je průměrně od 20 do 22 °C a v kontinentálních horách méně, kolem 15 °C. Osvěžení v létě najdete v hornatém Chorvatsku ve výškách nad 700 m, kde jsou průměrné teploty v červenci nižší než 18 °C. Pobřeží Istrie a Kvarneru je v červenci teplé, od 22 °C do 24 °C. Teplota vzduchu dále na jih v Dalmácii se pohybuje od 24 °C do 26 °C na pobřeží a v údolí Neretvy a ve vnitrozemí jsou teploty mírně nižší, kolem 24 ° C.

Průměrná teplota moře je v zimě 12 °C a 25 °C v létě.

Když v Chorvatsku fouká

Při svém pobytu u moře se celkem často setkáte i s jedním nepříjemným jevem, a to s větrem. Fouká tu v každém ročním období. Buď je to bura nebo jugo. Pokud máte v úmyslu se tu plavit po moři, musíte věnovat opravdu velkou pozornost předpovědi počasí a důsledně brát v potaz všechna varování.

Když se k něčemu takovému schyluje, uvidíte místní, jak začnou hodně živě pobíhat po přístavu a zajišťovat zaparkovaná plavidla.

A jestli si vybavíte typická chorvatská přímořská města s úzkými uličkami do pravých úhlů, vězte, že jsou tak postavené právě jako obrana proti větru. Ještě třeba v Primoštenu můžete vidět na domech kamenné střechy, i ty byly vymyšlené právě proto, aby je neodnesl vítr.

Bura

Tenhle studený severní vítr z pevniny budete znát spíš pod názvem bóra. Přichází nárazově při specifických meteorologických podmínkách především v zimním období. Může zafoukat i v létě, ale zdaleka ne s takovou silou. Setkat se s ním můžete prakticky po celém jadranském pobřeží, ale nejsilnější je v pohoří Velebit. Může mít rychlost i 220 km/h, a pokud v té době projíždíte dálnici v blízkosti tunelu sv. Rok, může se vám stát, že dálnici zavřou a vy si to zkusíte po staré cestě. Bura přijde z ničeho nic, i za jasného a bezvětrného dne, a když se zrovna vyskytujete na moři, můžete mít celkem problém. V Chorvatsku můžete zaslechnout i termín orkanska nebo olujna bura, což znamená bouřlivá a tedy opravdu výživný zážitek.

Jugo

Z opačného směru se zase objevuje teplý vítr – jugo (jug = jih). Nám známější název je široko. Zažít ho můžete v každé roční době, v Dalmácii hlavně na jaře, na jihu spíš na podzim. Není tak silný jako bura, ale může s sebou přinést déšť a bouřky. Přichází pozvolna, ale trvá dlouho a od místních často uslyšíte, že „jugo poludilo“, což znamená něco jako jugo zbláznilo. Většinou se dočtete, že jugo lidi unavuje, ale ve skutečnosti lidi prostě blbnou.

Zkrátka se vám může stát, že celý týden vaší dovolené bude prostě foukat. Nebo třeba jen nějaký den. Nebude zima, ale bude to nepříjemné a otravné. Ale jestli máte rádi vlny, tak si to v moři naopak hodně užijete.

Aktuální počasí v Chorvatsku a předpověď počasí na tři dny

Zadar, Chorvatsko

Skoro jasno
Nyní
8 °C
Skoro jasno
1 m/s ↗
Slabý déšť
Zítra
14 °C | 8 °C
Slabý déšť
Zataženo
Neděle
13 °C | 9 °C
Zataženo
Oblačno
Pondělí
14 °C | 9 °C
Oblačno
Slabý déšť
Úterý
12 °C | 9 °C
Slabý déšť

Autorkou textu je Dita Lendvayová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Chorvatska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.