Chorvatsko - typické produkty a suvenýry

Významné chorvatské produkty - Chorvatské suvenýry

Významné chorvatské produkty

Vzhledem k tomu, že Chorvatsko je země skvělého jídla, produkty, které dobyly svět, jsou hlavně z této oblasti. Ale jsou tu i výjimky.

Jeďte do Chorvatska v dobré partě

Kravata

Možná nejslavnější věc, která pochází z Chorvatska a zná ji celý svět. Každý muž ji měl na sobě alespoň jednou, a přitom téměř nikdo netuší, kde je její původ.

Ten můžeme vysledovat do časů napoleonských válek, kdy ve francouzských řadách bojovali také chorvatští vojáci. Ostatní si všimli jejich zvláštně uvázaného šátku na krku a začali si také vázat šátky ve stylu „croate“. A tak vznikl i název. Nejstarší tradiční řemeslnou výrobu najdete v Záhřebu v obchodě Kravata Zagreb.

Kuličkové pero

Vynalezl ho Slavoljub Penkala. První verzi si nechal patentovat v roce 1906 a nedlouho po tom otevřel první továrnu v ulici, která se dnes jmenuje Pražská. Jen na základě prvních 10 vzorků začaly přicházet velké objednávky ze všech velkých evropských měst a velmi brzy se poptávka vyšplhala na 100 000 kusů. Byl to obrovský úspěch a zanedlouho přišla i inovace s barevnou kuličkou, poté i dvojbarevným perem.

Slavonský dub

Dub se používá kromě jiného také při výrobě vína a pomáhá při variování chutí a vůní. Dělá se to prostřednictvím sudů, ve kterých víno zraje, ale také pomocí hoblin nebo holí.

Sudy ze slavonského dubu jsou velmi ceněny v celém světě. Duby ve slavonských lesích rostou v malých rozestupech, pomalu a v optimálních klimatických podmínkách. Každoročně se zasadí víc nových, než se jich vykácí. Největší slavonský dubový les v Evropě se jmenuje Spačvanski bazen.

Vegeta od Podravky

Značka, kterou určitě známe všichni a její používání je v posledních letech dost zprofanované. Ono není divu, obsahuje víc než 50 % soli, několik zvýrazňovačů chuti a kukuřičný škrob. Sušené zeleniny je v ní jen asi 15 %. I tak se pyšní mnoha cenami za kvalitu. Vymyslela jí v roce 1959 Zlata Bartl ve výzkumné laboratoři Podravky.

Chorvati ji milují a najdete ji v každé domácnosti i v restauracích. Jsou na ni velmi pyšní a na jejím používání nevidí nikdo nic špatného. Vegeta se vyváží na tři kontinenty – kromě Evropy se prodává také v Americe a v Austrálii.

Pralinky Bajadera

Nugátová pralinka s velmi specifickou a rozpoznatelnou chutí, kterou jí dávají mandle, vlašské a lískové ořechy. Výroba těchto pralinek je nejvíce spojena s firmou Kraš a je jedním z prvních produktů, které získaly označení „chorvatský produkt“. I když receptura je samozřejmě tajná a chráněná, existuje mnoho receptů, jak si pralinky vyrobit doma.

Likér Pelinkovac a Šlivovica Badel

Nejslavnější chorvatský likér se tradičně vyrábí hlavně z pelyňku. K němu patří další pečlivě vybrané byliny, speciální výrobní postup a žádná umělá ochucovadla.

Slavná je i pálenka ze švestek, která zraje ve slavonských sudech. Exportuje se do třiceti zemí po celém světě a je držitelem mnoha ocenění.

Dalmátský pršut

Umění zpracování a konzervování vepřového masa se do Dalmácie dostala ze starověkého Říma. Postupem času se tu vyvinul vlastní postup a jeho tradice se předávala z generace na generaci. Až do druhé světové války se pršut vyráběl pouze ve venkovských domácnostech. Jeho větší výroba přišla až s turismem a zvýšenou poptávkou.

Dalmátský pršut se ochucuje mořskou solí a suší se a zraje minimálně jeden rok. Kromě soli nesmí obsahovat žádné jiné prvky. Protože je Chorvatsko větrná země, jsou tu podmínky pro sušení pršutu víc než ideální. Říká se, že ten úplně nejlepší pochází z vesničky Drniš. Nikdy se ale nikomu nepodařilo zjistit, čím je odlišný od pršutů z ostatních částí Dalmácie. Každopádně místní na této informaci velmi trvají.

Pažský sýr

Nejlepší a nejznámější, ale také nejdražší chorvatský sýr, který pochází z ostrova Pag. Ten je vystaven extrémnímu působení větru bura, která sem nosí i mořskou vodu a kropí zdejší trávu a bylinky. Ty spásá speciální plemeno ovcí a jejich mléko je tak naprosto jedinečné. Z něj se vyrábí tento vysoce ceněný sýr, který nechybí na jídelním lístku žádné restaurace jako předkrm.

Chorvatské suvenýry

Chorvatsko je sice malá země, ale velmi rozmanitá, proto i suvenýry a vzpomínky se budou lišit podle toho, ze které části země si je budete odvážet.

Dost často to bude nějaká dobrota, protože Chorvatsko je země vynikajících specialit, a rozhodně taky levandule. Voňavý pytlíček nebo nějaký výrobek z téhle fialové krásy si musí přivézt prostě každý a Chorvatsko je jich plné – např. Kvarner, ostrov Hvar nebo dubrovnické přímoří.

Jedním z nejslavnějších chorvatských vynálezů (ne-li tím úplně nejslavnějším) je výše zmiňovaná kravata. Tu si rozhodně přivezte, ať už pro sebe nebo jako dárek, ideálně vyvedenou v chorvatských barvách. Slavná prodejna kravat se nachází v Záhřebu.

Nikdy nezapomeňte domů přivézt olivový olej, některý z místních sýrů, pršut a kulen.

Suvenýry z Istrie

Jeden z nejznámějších istrijských suvenýrů je kažun. Je to zmenšenina zvláštní kruhové kamenné stavby, kterými je Istrie proslulá. Milovníci starých hudebních nástrojů by si odtud měli odvézt roženici – dechový nástroj podobný hoboji.

Z pálené hlíny bukatela, ve kterém se servíruje víno při speciálních příležitostech, ale hlavně zdejší specialita vinska supica. Je to buclatý malovaný džbánek s ouškem a zobáčkem pro nalévání.

Istrie je proslulým nalezištěm lanýže, vzácné houby, kterou ocení hlavně gurmáni. V Livade v restauraci a obchůdku Zigante si můžete zakoupit spoustu produktů z nich. I když to není zrovna levná záležitost, téhle investice určitě litovat nebudete.

Suvenýry z Kvarneru

Každý rok vybírá turistické sdružení města Lošinj soubor originálních produktů od domácích výrobců. Musí splňovat několik kritérií – musí mít souvislost se souostrovím Cres – Lošinj, být originálně umělecky zpracované, finančně dostupné a také trochu praktické. Za několik let je těchto suvenýrů více než 40 a prodávají se minimálně na jednom místně včetně kanceláře turistického sdružení. Každý předmět má cedulku s kontaktem na výrobce, aby turisté měli možnost ho navštívit a poznat i osobně.

Nadšenci do historie by si měli odvézt repliku Bašské desky. Je to starochorvatská památka s vytesaným nápisem v hlaholici pocházející z roku 1100. Nalezena byla Bašky na ostrově Krk.

Jedním z nejznámějších symbolů města Rijeka, Kvarneru a Chorvatského Přímoří je lidový šperk morčić. Nejčastěji se jedná o náušnice v typickém tvaru hlavy nebo busty černocha s bílým turbanem.

Suvenýry ze severní Dalmácie

Jedním z nejžádanějších suvenýrů nejen na Pagu, ale i v celém Chorvatsku je pažská krajka, které se přezdívá „bílé zlato“. Můžete ji vidět i zarámovanou jako obraz na zdi a v Zadaru byla dokonce otevřena galerie ukázek různých vzorů.

Na moři i v každé prodejně se suvenýry uvidíte typickou loďku jménem barkajol. Mezi památkami na návštěvu Zadaru nesmí chybět ani soška symbolu města, kostela sv. Donata. I ta patří na seznam původních chorvatských suvenýrů.

V roce 1999 zapsalo Chorvatské turistické sdružení na seznam autentických chorvatských suvenýrů likér Maraskino v ručně opletené lahvi. Je to zadarská specialita z višní druhu maraska a listů jejích mladých větví. Labužníci určitě ocení i květ soli z Muzea soli v Ninu.

Suvenýry z Dalmácie okolí Šibeniku

Chorvatsko je typické svými kulatými klobouky a ten šibenský je jedním z nich. Je oranžový s vyšitými černými ozdobami. Ozdobou místního kroje je také knoflík neboli botun nebo puca, který se tu také prodává velmi často.

Z ostrova Zlarina si rozhodně musíte přivézt červený korál. Je jím proslavený a považuje se za ten vůbec nejkrásnější. Z nejmenší obydleného ostrova Chorvatska Krpanj si zase odvezte mořskou houbu, která je vysoce ceněná i ve světě.

Dřevěný půllitr na víno, ze kterého tradičně pila dohromady celá společnost se jmenuje bukara. Říká se, že i to nejhorší víno chutná z bukary dobře. Dnes se dělají i menší – na bevandu (víno s vodou) a nejmenší na rakiji (pálenka).

Nezapomeňte ani na drobnou historickou minci bagatinŠibeniku nebo tkaný ubrus či kabelku.

Suvenýry z Dalmácie okolí Splitu

Na Seznam nehmotného dědictví UNESCO je jako součást chorvatského krajkářství zapsaná hvarská krajka z agáve. Komižu reprezentuje rybářská loď jménem falkuša. Děti si tu zase oblíbily řeckou plechovou loď kalanko, kterou skládají jako model.

Suvenýry z jižní Dalmácie

Přímo ve starém městě v Dubrovníku kupte konavelskou výšivku. Pokud potkáte vyšívačku oblečenou v konavelském národním kroji, kupte si vyšívanou záložku do knih, ubrus nebo polštářek.

Republiku Dubrovník reprezentuje největší loď té doby zvaná karaka.

Suvenýry z oblasti Lika – Karlovac

I v Lice jsou součástí lidových krojů klobouky. Na rozdíl od šibenského jsou ty ličské nahoře červené. Dodnes se tu nosí tradiční papuče jménem coklije. Jsou napůl pletené a napůl tkané.

Loď, která symbolizuje tuto oblast, je říční a říká se jí čamac.

Suvenýry ze Středního Chorvatska

V Záhřebu, Varaždinu, Karlovci a dalších částech nížinného Chorvatska žije mnoho mistrů perníkářů. Jejich výrobky různých tvarů a samozřejmě i srdce si můžete pořídit na trzích a slavnostech, stejně jako některou z tradičních perníkových forem.

V chorvatském Záhoří se ručně vyrábí dřevěné hračky zapsané na Seznam nehmotného dědictví UNESCO. Z místního dřeva je vyřezávají muži a malují ženy. Modelů hraček existuje asi 50. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je zapsaná i lepoglavská krajka, vyráběná technikou paličkováním.

Radost vám udělá i bilikum, džbánek nebo sklenka, ve které se podává uvítací nápoj návštěvě, léčivý lužický čaj nebo lněný ručník. A pokud jste navštívili Lonjsko polje, kupte si čápa na tričku nebo jeho figurku. To proto, že právě tady jich hnízdí obrovský počet.

Tuto oblast vám možná bude připomínat i replika nejkrásnějšího archeologického nálezu z těchto dob - Vas diatretum Daruvarense, pohár na víno z římských časů.

Suvenýry ze Záhřebu

Typický červený deštník, kterých uvidíte nejvíc na hlavním záhřebském tržišti Dolac, vám nesmí chybět. Stejně tak musíte ochutnat tradiční záhřebské pečivo jménem „paprenjaci“.

Suvenýry ze Slavonie

Slavné archeologické nálezy jsou hlavními symboly této oblasti. Nejznámější je Vučedolská holubice z let 2800–2400 př. n. l., která sloužila jako kadidlo. Město Rudina zase proslavil nález 22 kamenných replik zobrazujících lidské tváře a postavy vytesaných do kamenného kvádru. Nikdo zatím nevysvětlil, proč přesně vznikly a co představují a panuje kolem nich mnoho tajemství. U Vinkovců byla nalezena nádoba z roku 2600 př. n. l. zvaná Orion. Je to nejstarší indoevropský kalendář.

Autorkou textu je Dita Lendvayová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Chorvatska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.