Měna a ceny v Indii

Měna - Ceny - Bankomaty - Směnárny - Platební karty - Smlouvání

Měna

Národní měnou je indická rupie – 1 INR. Bankovky jsou v hodnotách 5 Rs, 10 Rs, 20 Rs, 50 Rs, 100 Rs, 500 Rs a 1000 Rs. Mince pak v hodnotách 1 Rs, 2 Rs, 5 Rs, 10 Rs a 20 Rs.

Aktuální kurz ČNB:

  • Indická rupie: 1 INR= 0.28 CZK

Ceny

Pokud jde o ceny, potěší Indie snad každého cestovatele. Najdete zde širokou nabídku ubytování různých úrovní, počínaje levnými hostely až po luxusní špičkové hotely, spolu s řadou příjemných hotýlků střední kategorie, jejichž ceny jsou pro nás velmi přívětivé. Velké množství restaurací různých cenových kategorií vám zaručuje, že se za každých okolností dobře najíte a neutratíte velké množství peněz.

Buďte nicméně připraveni na to, že se ceny v různých místech liší. Počítejte s tím, že utratíte daleko víc peněz ve velkých městech jako například v Bombaji a Dillí a také v oblíbených turistických destinacích.

Cizinci zaplatí mnohem více za vstupné do muzeí a jiných historických památek než indičtí občané. Mnohdy se jedná o dvojnásobek původní ceny (vstupné se mnohdy uvádí v eurech či dolarech, platit můžete i v rupiích).

Pokud se ubytujete v levném hostelu, budete jezdit levnějšími autobusy a vlaky, vystačíte si s jednoduchými jídly zakoupenými na ulicích a navštívíte jen omezený počet turistických atrakcí, vystačíte si cca s 6 000 korunami na měsíc. Jestliže upřednostňujete ubytování střední kategorie, chcete se stravovat v hezkých restauracích, občas se pohodlně svézt v taxíku, pak počítejte s 15 000 tisíci korunami na měsíc.

Bankomaty

Bankomaty, které jsou v provozu 24 hodin denně, jsou k dispozici ve většině velkých i menších měst. Běžně jsou přijímány karty Visa, Mastercard atd. Lokálních bank je v Indii velké množství a budete překvapeni, na kolik různých bankomatů narazíte. Vybírejte si ovšem bankomaty těch největších renomovaných bank, jinak se vystavíte riziku, že banka v České republice vyhodnotí finanční transakci jako riskantní, a vaši kartu vám z bezpečnostních důvodů na pár dní zablokuje. Spolehlivé banky jsou SBI (State bank of India), Bank of Baroda, Punjab National Bank, HDFC.

Z bankomatu se dá jednorázově vybrat 10 000 rupií, a všechny bankomaty si strhávají 300 rupií jako poplatek za výběr.

Velmi často se stává, že v bankomatech nejsou peníze, mějte tedy při sobě vždy nějakou rezervu a nenechávejte výběr na poslední chvíli.

Směnárny

V Indii se dají běžně směnit jakékoliv známé měny, nejčastěji však americké dolary, britské libry a eura. Ve směnárně vždy potřebujete cestovní pas, bez něj vám peníze nesmění. Otevírací doba směnáren je obvykle mnohem delší než u bank a můžete na ně narazit doslova na každém rohu, mnohé jsou přidruženy k internetovým kavárnám nebo cestovním kancelářím. Před tím, než peníze vyměníte, si porovnejte jejich kurzy s kurzem banky. Je také možné směnit peníze na větších hotelech, kurz je však nevýhodný. Nikdy nepřijímejte poškozené či popsané bankovky, jelikož by vám je obchodníci nepřijali. Pokud byste měli problémy s hotovostí, je zde ještě možnost využít služeb Western Union (finanční společnost s pobočkami po celém světě, přes kterou se dají poslat a vybrat peníze).

Platební karty

Je stále více míst, kde lze platit kreditními kartami, stejně tak je přijímají lepší restaurace nebo střední a luxusní hotely. V posledních letech společnost Paytm zavedla platby skrze mobilní telefon, který je spolu s Google Pay v Indii velmi rozšířený a Indové se jej naučili používat k placení i docela běžných nákupů na ulici.

Smlouvání

V Indii je obecně veškeré zboží mnohem levnější než u nás, počínaje ubytováním, stravováním až po nákupy všeho druhu. Jediné úskalí pro nás Evropany je smlouvání. Indové jsou mistry ve smlouvání ale také ve vyšroubování počáteční ceny na nejvyšší možnou hranici, jelikož obchodníci na turistických místech jsou zvyklí na to, že je kolem spousta cizinců, kteří mají hodně peněz. Takže očekávejte, že první cena bude dvoj až trojnásobná od ceny skutečné.

Autorkou textu je Kateřina Hapalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.