Ubytování v Ománu

Hotely - Apartmánové domy - Penziony - Kempy - Volné táboření

Ještě před deseti lety bylo v Ománu jen velmi málo možností ubytování pod střechou. Za poslední dekádu se počet hotelů rozrostl mnohonásobně a v souvislosti s tím i poklesla cena ubytování.

Leťte do Ománu v dobré partě

Hotely

V Ománu je dnes možné najít hotelové ubytování všech možných cenových kategorií. Kromě té úplně nejlevnější. V Ománu nenajdete jednoduché hotely a hostely se sdílenými pokoji či se sociálním zařízením na chodbě. I to nejlevnější ubytování má sociální zařízení na pokoji a je dostatečně čistě a příjemné. To samé ovšem platí i pro ceny. Horní hranice ceny může být pochopitelně velmi vysoko.

Většinu ománských hotelů lze dnes rezervovat i přes celosvětové vyhledávací a rezervační služby jako je Booking nebo Agoda. A hotely lze nalézt nejenom ve velkých městech, jako je Maskat či Salála, v turistických centrech typu Nizwa či Hamra, ale i na dálkových tranzitních trasách, například podél pouštní dálnice přes poušť Rub al Chálí.

Apartmánové domy

Kromě tradičních hotelů se v posledních letech v Ománu hodně rozmohly apartmánové domy. V nich si lze za poplatek pronajmout byt s veškerým vybavením včetně vybavené kuchyně. Cena obvykle vychází příznivěji než v klasickém hotelu. Primárně jsou tyto apartmánové domy určeny pro zahraniční pracovníky k dlouhodobému pronájmu a nachází se tedy ve velkých městech. Pokud mají volno, je ale možné si apartmán pronajmout i jen na jednu noc. I tyto apartmánové domy lze často rezervovat pomocí služeb jako Booking nebo Agoda. Je však třeba počítat, že jejich obsluha často nemluví anglicky, ale používá jen arabštinu či různé indické jazyky.

Penziony

Několik málo rodinných penzionů se v posledních letech též objevilo v turistických oblastech v horách či na mořském pobřeží. Ubytování je obvykle nabízeno včetně domácí stravy, která bývá bohatá a chutná. Na výběr ovšem obvykle bývá jen jedno nebo dvě jídla. Cenově tyto penziony též vychází výhodněji než klasické hotely.

Kempy

Kempy v evropském smyslu slova v Ománu neexistují. Kempování v Ománu je bráno jako dobrodružná a mírně exkluzivní zábava. Několik kempů se tedy nachází na turisticky atraktivních místech, na odlehlých mořských plážích na Musandamu, v horách Džebel Sáms a Džebel Achdar a především pak v poušti Wahíba.

Nejedná se ovšem o jednoduché a levné ubytování. V těchto kempech stojí napevno postavené stany obvykle s veškerým myslitelným vybavením. V každém stanu jsou koberce, postele s lůžkovinami, záchod, sprcha. V ceně ubytování bývá bohatá a stylová večeře a snídaně. V kempech jsou obvykle nabízeny další outdoorové aktivity, u moře potápění, v horách adrenalinové výlety, v poušti jízda terénním autem, čtyřkolkou či na velbloudovi. Cena za ubytování v těchto kempech je vysoká a může být i několikanásobkem ceny za slušný hotel.

Volné táboření

Volné táboření není s výjimkou několika silně exponovaných míst v okolí Maskatu v Ománu nijak omezováno ani regulováno. Proto je Omán zemí zaslíbenou pro lidi, kteří rádi kempují na krásných a romantických místech. Především tedy pro mototrempy, většina pěkných míst na táboření je pochopitelně daleko od civilizace, a tudíž těžko přístupná jiným způsobem než vlastním autem.

Pro volné stanování platí dvě nepsaná pravidla, jejichž dodržování patří mezi obyčejnou mezilidskou slušnost kdekoli na světě. Tábořit by se nemělo poblíž lidských obydlí, aby bylo zachováno soukromí místních obyvatel. Žádný předpis, ani žádná určená minimální vzdálenost neexistují, jedná se čistě o věc mezilidské slušnosti. A za druhé, místo noclehu by mělo po návštěvě táborníků být ve stejném, nebo dokonce ještě lepším stavu než před ní. Tedy veškeré odpadky odvézt s sebou, popřípadě nějaké ještě posbírat navíc. Na ománských plážích se bohužel vždy nějaké najdou.

K táboření lze využívat i řadu piknikových míst a dětských hřišť po celé zemi. U silnic, často i kilometry za městem se nachází řada takovýchto areálů. Skoro vždy jsou vybaveny záchody a kohoutkem s vodou. A mešitou. Často se zde najdou i altány lákající k přespání, někdy dokonce i sprcha nebo elektrická zásuvka. Takže pohodlí skoro jak v evropském kempu. Jen anglický trávníček v Ománu opravdu nenajdete. Na piknikových místech často dlouho do večera pobývají ománské rodinky s dětmi nebo skupiny mužů, kteří vyrazili na výlet. Nikterak vás jejich přítomnost nemusí znepokojovat, naopak často se s vámi dají do řeči, navzájem si nabídnete ochutnat jídlo a vzniknou neopakovatelné zážitky. K večeru pak piknikové místo opustí a na noc budete mít klid.

Na zahraničních webech existuje i několik seznamů doporučených míst ke kempování v Ománu. Jeden velmi pěkný seznam existoval i na českém webu, stránka však bohužel nedávno ukončila svou činnost. Mohlo by tedy být výzvou pro čtenáře těchto stránek a pro české návštěvníky Ománu podobný web obnovit. Své zájemce by si určitě našel.

Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Ománu v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.