Památky a zajímavosti na Srí Lance

Buddhistické chrámy - Hinduistické chrámy - Další zajímavá místa - Města na Srí Lance

Zajímavých míst na Srí Lance je opravdu spousta. Člověk ani nemusí záměrně mířit na žádný cíl, protože jak už se nám mnohokrát potvrdilo, samotná cesta kamkoliv je CÍL. Kolikrát se stane, že někam cílíte a cestou narazíte na mnohem zajímavější místo nebo objekt, který ani není třeba turisticky známý a je takzvaně "noname". Je tak obohacující zahodit telefon a mapy a nechat se vést neznámými cestičkami a vlastním srdcem.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

No, a kdybyste přeci jen chtěli omrknout konkrétní nejznámější chrámy a památky, v řádcích níže najdete ty nám nejbližší.

Buddhistické chrámy

Buddhistické chrámy jsou rozesety po celém ostrově poblíž každé buddhistické vesničky. Od těch úplně maličkých v podobě různých svatyň s blikajícím Buddhou až po ty největší, kde se Buddha tyčí až do výšky 50 metrů. Chrámy jsou vždy přístupné a rozhodně stojí za návštěvu, jen je potřeba dodržovat opatření: vstupovat na boso, sundat si pokrývku hlavy a ženy pozor – je nutné zakrýt si ramena i kolena. Pokud zrovna u sebe nic na zakrytí nemáte, nezoufejte, většina chrámů vám ráda propůjčí tzv. sarong, který si kolem sebe obmotáte. Ještě jedna důležitá rada, nechcete-li urazit místní, nikdy se nefoťte s Buddhou tak, abyste k němu stáli zády.

Buddhistické chrámy, které doporučujeme navštívit jsou:

Chrám Buddhova zubu – Temple of the Sacred Tooth Relic

Nejvýznamnější buddhistický chrám se nachází ve městě Kandy. Nejvýznamnější je proto, že skrývá nejvzácnější relikvii buddhismu – Buddhův zub. U tohoto chrámu probíhá v červenci či srpnu největší průvod zvaný Perahera. Vedle Chrámu Buddhova zubu je krásné jezero, které podtrhává jeho důležitost. Významnost chrámu způsobuje poměrně velký zájem z řad místních obyvatel. Proto se připravte na větší počet návštěvníků.

Jeskyní chrám v Dambulle – Dambulla Royal Cave Temple and Golden Temple

Překrásný zlatý chrám u městečka Dambulla je největší jeskynní chrámový komplex na Srí Lance. Památka je dokonce zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. V chrámu je celkem pět jeskynních komplexů se spoustou starodávných děl v podobě maleb a sošek zobrazujích život Buddhy.

Chrám v Mataře – Weherahena Poorwarama Rajamaha Viharaya

Kromě nádherné vyhlídky do okolních rýžových políček okolo sochy Buddhy má tento chrám jednu zvláštnost. Vstup do něj začíná v podzemí, které osvětluje několik účelně zabudovaných otvorů z povrchu chrámu. Uvnitř chrámu je vždy rádo požehnáno turistům, očekává se však příspěvek pro provoz a údržbu tohoto honosného komplexu.

Chrám v Dickwella – Wewurukannala Buduraja Maha Viharaya

V tomto chrámu je umístěn nejvyšší sedící zlatý Buddha na Srí Lance s výškou 50 metrů. Uvnitř Buddhy je schodiště, po kterém můžete vystoupat až na samotný vrchol a rozhlédnout se do okolí. V okolí je několik nádherných pláží, kde se můžete osvěžit po úmorném výstupu.

Chrám Mihintale – Mihinthalaya Rajamaha Viharaya

Hned vedle městečka Anuradhapura se nachází chrámový komplex Mihintale, ve kterém najdete hned několik dávných památek, které obklopuje naprosto skvostná příroda charakteristická pro srdce ostrova.

Chrámový komplex Anuradhapura

Ve městě Anuradhapura se nachází nejstarší a pravděpodobně největší chrámový komplex na Srí Lance. Historie tohoto veledíla sahá až do dob, kdy buddhismus na ostrově začal teprve rozkvétat. Celý komplex je zasazen do nádherné přírody plné divokých opic.

Chrám v Colombu – Seema Malaka

Pokud se ocitnete v Colombu, určitě stojí za večerní návštěvu chrám umístěný na umělém jezeře. Chrám je sice maličký, ale je ozdoben spoustou světýlek, které po západu slunce krásně kontrastují s klidnou vodní hladinou. Chrám se nachází jen kousek od známého street food marketu Gall Face Green.

Hinduistické chrámy

Na hinduistické chrámy narazíte převážně v centrální vrchovině, tedy v horách. Je to z toho důvodu, že je hinduismus zakořeněn hlavně u tamilské menšiny obyvatel, a ty v nížinách obvykle nežijí. Takové chrámy můžete samozřejmě také navštívit a zažijete opět úplně jiný zážitek. Samotný hinduismus je založen na víře ve více božstev a chrámy jsou podle toho zařízené. Jsou barevnější, okatější a jsou tvořeny spoustou různých soch. Základem hinduistické víry je tzv. zákon karmy, který určuje, že každá duše žije vícekrát, přičemž tělo, do kterého se převtělí je určováno podle skutků v minulém životě.

Chrám v Jaffně – Nallur Kandaswamy temple

Zcela jistě nejimpozantnější hinduistický chrám na Srí Lance se nachází na úplném severu ostrova ve městě Jaffna.

Chrám v Trincomalee – Thirukoneswaram Kovil

Krásný chrám se rozprostírá také na východním pobřeží ostrova, na skalnatém útesu, jež omývá Indický oceán. Po prohlídce mnoha hinduistických bohů zobrazených v nadživotní velikosti se tak můžete jít zchladit na známou pláž Uppuveli.

Chrám v Galle – Sri Meenachi Sundareshwarar temple

Abyste měli možnost navštívit hinduistický chrám, nemusíte ani příliš daleko, nacházíte-li se na nejnavštěvovanějším jihu ostrova. Jeden takový je ve městečku Galle, nedaleko známé pevnosti Galle Dutch Fort.

Malé chrámy v oblasti Lipton seat

Hned několik malých chrámů se nachází v oblasti nejkrásnějších čajových plantáží Lipton seat. Díky poloze chrámů v nadmořských výškách dosahujících 2 000 m nad mořem, je na tyto mini komplexy úchvatný pohled. Kontrast barevných chrámů provoněných vonnými tyčinkami s dokonale zelenými plantážemi a modrou oblohou je nezapomenutelný zážitek.

Další zajímavá místa

Sigiriya

Lví skála, což v překladu Sigiriya znamená, je masivní skalní útvar tyčící se do výšky 200 metrů. Pro většinu obyvatel je považována za posvátnou skálu, na které kdysi v minulosti sídlil panovník. Už tehdy si na jejím vrcholu nechal vybudovat přírodní bazény, ve kterých se koupaly dívky s bujným poprsím, o čemž napovídají fresky, které se na Sigiriye nachází. Díky své historické hodnotě byla Sigiriya zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Je tak bohužel turisticky velmi žádaná skála a vylézt na tento balvan vás přijde na nehorázné vstupné. Cestu nahoru krkolomným železným schodištěm vám tak kromě vysoké ceny pokazí návaly místních a turistů. Tuto skálu určitě najdete ve všech turistických průvodcích. Co už tam ale asi nenajdete, je ještě větší a vyšší balvan, ze kterého máte výhled z první řady na samotnou Sigiriyu. Tenhle kámen se jmenuje Pidurungala a je hned vedle Sigiriye. Obejít ho celý po obvodě nahoře dá na pěknou procházku, která určitě stojí za to mnohem více než samotná Sigiriya. Oba skalní útvary se nachází jen kousek od města Dambulla.

Coconut tree hill

Dříve kouzelný palmový výběžek s výhledem na oceán a dlouhé pláže v Mirisse. Teď přeplněné místo turisty a celodenní fronta lidí čekající na svoji šanci se vyfotit. Pořídit na tomhle místě fotku bez lidí je už v téhle době skoro nemožné. Budete muset hodně dlouho čekat nebo ji vyfotit v době, kdy na jihu Srí Lanky není turistická sezóna. Díky sociálním sítím a obecně internetu jsou všechna ta známá místa přeplněná, a tak vlastně ztrácí své kouzlo, bohužel.

Dondra

Maják postavený na nejjižnějším místě Srí Lanky. Tyčí se uprostřed udržovaného parčíku, kterým vede bílá štěrková cesta lemovaná vzrostlými palmami. Okolí majáku Dondra svádí k romantickým procházkám a piknikům s výhledem na oceán. Velká výhoda tohoto kouzelného místa je to, že není turisty tolik vyhledávané a po většinu času tam budete téměř sami. Dříve se na vrchol dalo vyjít po schodech uvnitř majáku, to teď už ale možné není.

Vodopád Diyaluma

Druhý největší vodopád na Srí Lance je rozhodně ten nejpůsobivější. Nachází se jen kousek od vesničky Koslanda a nabízí skvělé zážitky. Pod vodopádem se dá nejen koupat, což je sám o sobě neskutečný zážitek, ale také můžete obchůzkou vylézt až na samotný vrchol vodopádu. Výhled z vrcholu je impozantní. U vrcholu vodopádů je několik menších bazénků, kde se můžete osvěžit a užít si část dne v takovém přírodním aquaparku.

Virgin white tea plantation

Na jihu ostrova se nachází krásná čajová plantáž, kde pěstují velmi vzácný panenský čaj s vysokým obsahem antioxidantů. Sbírají se jen velmi malé nerozbalené lístky, na které nesmí sáhnout lidská ruka. Trhají se tak v umělých rukavicích, aby nedošlo ke kontaminaci lidským potem, jež by snížil hladinu antioxidantů. V okolí čajové plantáže je nádherná příroda plná ovocných stromů, kaučukovníků a květin. Samozřejmostí tohoto místa je pak možnost komentované prohlídky, která je zdarma.

Města na Srí Lance

Pojďme si nejprve říct, že jako turista na Srí Lance nebudete ke svým cestovatelským cílům a snům prioritně vyhledávat města. Ta nejsou sama o sobě ničím zajímavá, mnoho architektonických památek a staveb v nich neobjevíte. Neplánujte si proto romantické procházky po městě a kafíčka ve stylových kavárnách. Některá slavná města jsou známá jen díky jedné konkrétní památce, většinou chrámu, a zbytku města dominuje špína, chudoba, nepořádek a pořádný chaos.

Uvádíme tedy nejznámější města, kam ve snaze objevit něco nového zabloudí téměř každý turista a pak se velmi rád vrací do víru přírodní divočiny...

Colombo

Colombo je hlavní a největší město Srí Lanky. Je modernější než všechna ostatní města, ale neobjevíte v něm žádné proslulé památky, bez kterých byste Srí Lanku nemohli opustit. Luxusní hotely, světové restaurace a obchody v kontrastu s pouličními prodejci a trhovci. Co vás může do Colomba nalákat, je známý Galle Face Green – přímořský park se street foodem, který si ale můžete dát v každém jiném menším městě.

Kandy

Kandy, druhé největší město Srí Lanky, je navštěvované turisty hlavně kvůli nejvýznamnější buddhistické památce – Chrámu Buddhova zubu. V něm je údajně uložen samotný Buddhův zub a láká tak k prohlídce nejen mnoho turistů, ale i místních. Při vstupu do chrámu musíte dodržet přísná pravidla chování i oblékání. Další a možná zajímavější atrakcí může být návštěva Královských botanických zahrad Peradeniya, ležících na břehu řeky Mihaweli (nejdelší řekla Srí Lanky). K vidění tam bude spousta endemických rostlin monstrózních velikostí a užijete si příjemnou procházku přírodou bez klasického srílanského ruchu a chaosu.

Galle

Překrásné historické městečko Galle leží na jihozápadním pobřeží ostrova. Právem je považováno za jedno z nejhezčích, a hlavně nejčistších měst na Srí Lance vůbec. Malinké Galle je protkáno uzoučkými uličkami, kam se sotva vejde auto a není tam díky tomu téměř žádný provoz. Uličkami, ve kterých je nespočet moderních kaváren, klimatizovaných obchodů a restaurací na světové úrovni. Galle je malý holandsko-srílanský zázrak, taková oáza klidu a moderna ve všem tom srílanském zmatku.

Nuwara Eliya

Další výjimka, městečko, které snad ani nepatří na Srí Lanku. Vybudovali ho Angličané v době, kdy kolonizovali ostrov a do teď z něho dýchá koloniální atmosféra a jiný životní styl. Nuwara Eliya leží v horách v nadmořské výšce 2 000 m. n. m a je obklopena čajovými plantážemi. Typičtí divocí psi jsou zde nahrazeni divokými koňmi volně se pasoucími na loukách nebo koňských závodištích. Veliké jezero Gregory uprostřed města, golfové hřiště, parky a viktoriánské domy jsou běžnou kulisou tohoto krásného městečka.

Koggala

Městečko známé jen díky tradičnímu rybolovu a pro Srí Lanku tolik ikonickým rybářům na kůlech. V tomto městě se jim to ale nějak zvrhlo. Pravidelně sem přijíždí klimatizovaný autobus plný převážně asijských turistů, kteří vyskáčou ven a běží si ulovit nějakou pěknou fotku chlapíků s klackem v ruce. Hned na to přiběhne ještě rychleji místní, aby mu každý za jednotlivou fotku rybáře zaplatil. Cena bývá dost nadsazená, ale takový asijský turista většinou zaplatí, naskočí do autobusu a odjíždí. Takhle se to točí celý den. Rybáři v Koggale si z toho udělali svůj byznys a o tradiční rybolov už v tomto případě vůbec nejde. Přitom takové rybáře, kteří opravdu chytají ryby najdete téměř po celém pobřeží.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.