Letecky - Autobusem - Vlakem - Autem - S cestovní kanceláří
Letecky do Švédska
Zdaleka nejrychleji a nejpohodlněji se do Švédska dostanete letadlem. Na výběr máte několik letišť – Stockholm (Arlanda a Skavsta), Malmö, Umeå a Kiruna. Z České republiky létají přímé spoje do Stockholmu (Arlanda) a Malmö. V současné době zajišťují přímé lety do Stockholmu společnosti SAS, ČSA a nízkonákladová Norwegian. Do Malmö létá přímo pouze ČSA. Poměr cena/výkon (hlavně z důvodu úspory času) vychází u letecké dopravy zdaleka nejvýhodněji. Pokud totiž letenku koupíte s dostatečným předstihem, nebude o moc dražší než cesta autobusem. Přímý let trvá zhruba dvě hodiny a cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 4 000 Kč (a výš).
Pokud se potřebujete přesunout do severní části Švédska, můžete letět do města Umeå s jedním přestupem buď ve Stockholmu (lety společností SAS a Norwegian) nebo v Helsinkách (lety s Finnair). Za zpáteční letenku zaplatíte zhruba 7 000 Kč. Poslední možností jsou lety až na úplný sever do Kiruny. Zde je ale potřeba počítat minimálně s jedním, častěji ale se dvěma přestupy a ceny letenek začínají na 9 000 Kč.
Kromě odletů z Prahy lze využít též letiště v sousedních zemích. Nízkonákladová společnost Wizzair létá z polských Katovic do Stockholmu a Malmö, popřípadě z Vratislavi do Stockholmu. Zde je potřeba si dát pozor na čas příletu, jelikož létá na letiště Skavsta, které je vzdálené od města asi 1,5 hodiny jízdy a autobusy v noci nejezdí. Podrobnější informace k autobusovým jízdenkám naleznete na stránkách Flygbussarna.
Naopak z letiště v Arlandě se do zbytku země dostanete snadno, hlavně do Stockholmu odtud jezdí velké množství pravidelných spojů, ale počítejte minimálně s další investicí cca 100 SEK za jednu cestu. Nejrychlejším způsobem, jak se dostat z letiště do centra hlavního města, je rychlovlak Arlanda Express (jízda trvá 20 minut a jednosměrný lístek přijde na ukrutných 280 SEK). Kromě toho staví v Arlandě také téměř všechny ostatní rychlíky, které po trati projíždějí, takže se dá přímo z letiště snadno pokračovat v cestě, pokud se potřebujete dostat někam dál. Vlakové jízdní řády a vyhledání spojení – viz kapitola Cestování po Švédsku.
Kromě toho se můžete z letiště přepravit autobusem (flygbuss), který jede do centra Stockholmu cca 40 minut, finance ale neušetří (jedna jízda stojí 99 SEK). O ostatní autobusová spojení z letiště do jiných obcí se stará krajský dopravce Upplands lokaltrafik, který zajišťuje spojení do Uppsaly, Enköpingu a dalších měst v provincii Uppland. Pokud byste uvažovali o využití taxi, je to služba, která je sice příjemná a zcela bezpečná, ale představuje nejnákladnější způsob, jak se dostat z letiště – za jednu cestu taxíkem do centra Stockholmu zaplatíte 400 až 500 SEK.
Autobusem do Švédska
Výhodou cestování autobusem do Švédska je bezkonkurenčně nejnižší cena. Zpáteční jízdenka Praha–Göteborg vyjde orientačně na 3 500 Kč, ale když chytíte slevu, např. first minute, zaplatíte dokonce jen asi polovinu. Zato je nutné slevit ze svého pohodlí, protože cesta trvá nejméně 13 hodin (tak dlouho jede autobus z Prahy do jihošvédského Malmö). Cestuje se sice přes noc, se spánkem ale vnímavější osoby nemohou moc počítat, trasa autobusů totiž vede přes staré panelové východoněmecké dálnice, které pasažéry pěkně naklepou.
Z České republiky jezdí do Švédska několik přímých autobusových linek. Obvyklá trasa s nočním přejezdem přes Německo a Dánsko vede přes Öresundský most a dál buď do měst na západním pobřeží, nebo přes vnitrozemí do Stockholmu. Společnosti Student Agency a Eurolines jezdí pouze na západní pobřeží Švédska. Student Agency jezdí (jedenkrát týdně v zimní sezóně a dvakrát týdně v letní sezóně) do Helsingborgu, Halmstadu, Varbergu, Göteborgu a Uddevally. Eurolines jezdí až šestkrát týdně do Malmö, Helsingborgu, Halmstadu, Göteborgu a Uddevally. Jednou z možností pro vyhledání spoje je využití autobusového portálu Getbybus.
Vlakem do Švédska
Cestování vlakem představuje oproti autobusu mnohem větší pohodlí, i když času moc neušetříte. Příjemné spojení do Malmö nabízí třeba Berlin Night Express, na který můžete nastoupit v Berlíně. Případně je možné přejet z Prahy až do Kodaně (s jedním přestupem v Hamburku) a poté se vydat do Švédska pravidelnými linkami přes Öresundský most, po němž vede i železniční trať.
Zajímavou alternativou pro flexibilní cestování vlakem může být InterRail Global Pass, na který se dostanete nejen do Švédska, ale dá se použít i na přepravování po Švédsku nebo dalších zemích. Cena vychází vcelku příznivě, obzvlášť pokud chcete hodně vidět a procestovat velkou část země. Pokud se pro takovou alternativu rozhodnete, nebudete litovat, úroveň švédských vlaků je prvotřídní. V takovém případě je potřeba si hlídat příplatky za expresní nebo lehátkové vlaky, které v ceně pasu nejsou a musejí se pro jednotlivé jízdy dokoupit, někdy je také nutné si obstarat předem rezervaci.
Po vlastní ose – autem do Švédska
Pokud se rozhodnete vyrazit do Švédska vlastním autem, máte po přejezdu Německa několik možností. Nejdelší z nich je cesta „suchou nohou“ přes Dánsko a z Kodaně přes Öresundský most do Malmö. Na webu se dají najít informace o aktuální dopravní situaci a cenách za přejezd mostu.
Kratší varianty zahrnují cestu trajektem, při plánování cesty zejména v letní sezóně je potřeba si místo na trajektu rezervovat na webu provozovatele. Nejčastěji používaná spojení jsou do Trelleborgu ze Sassnitz na Rujáně (cesta trvá asi 4 hodiny) nebo z Rostocku (trajekt jede 6 až 7 hodin). Lodí se lze ale přepravit i do Göteborgu buď z dánského Fredrikshamn (3,5 hodiny) nebo z německého Kielu (14,5 hodiny). K vyhledání trajektu lze použít například stránky Directferries.
Velmi užitečné jsou i rychlé přejezdy trajektem z Německa do Dánska, které hodně zkrátí cestu a ušetří vám spoustu času (Rostock–Gedser nebo Puttgarden–Rødby) provozované společností Scandlines.
S cestovní kanceláří
Chcete-li si starosti s dopravou ušetřit, můžete se do Švédska vydat také s cestovní kanceláří. CK Mundo pořádá poznávací zájezd do severního Švédska v kombinaci s Norskem.
Autorkou textu je Hana Štěříková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.