Fauna a flóra Švýcarska

Fauna - Flóra

Fauna

Švýcarsko je domovem široké palety divokých zvířat a najdete zde obrovské zastoupení rostlin. Jejich výskyt závisí na nadmořské výšce, klimatických podmínkách nebo půdě a vegetačních stupních. Jiné rostliny a zvířata najdete ve slunných údolích, jiné na alpských pastvinách, jiné na skalách a v lesích.

Jeďte do Švýcarska v dobré partě

Kromě nám běžně známých zvířat, jako jsou jeleni, srnky, veverky nebo zajíci, můžete v Alpách často narazit i na sviště horského, který je nejhojnější z alpských hlodavců. Zejména pokud se vydáte na horské túry v průběhu léta nebo na začátku podzimu. V oblastech jejich výskytu jsou svišťům věnovány i tematické turistické trasy, například v Lenku v Berner Oberland (Murmeli-Trail Lenk Betelberg) nebo ve známém středisku Zermatt (Murmelweg).

Dalšími typickými obyvateli horských částí Švýcarska jsou kamzík (Gemse) a kozorožec (Steinbock) se svými zahnutými rohy.

Flóra

Asi nejznámější rostlinou, a tou nejtypičtější pro Švýcarsko, je protěž alpská (Edelweis), jejíž bílé květy se staly symbolem Alp. Daří se jí obvykle na vápencovém podkladě ve vyšších nadmořských výškách.

V jarních měsících rozkvetou louky v oblasti Les Pléiades nad Ženevským jezerem mezi Montreux a Vevey květy bílých narcisů. Stejně jako u všech divokých jarních květin i kvetení narcisů závisí na výšce a slunečním světle a na povětrnostních podmínkách. Obvykle jsou narcisy v této oblasti v plném květu mezi polovinou května až do poloviny června. Pokud se chcete vyhnout zklamání, že v době vaší návštěvy žádné narcisy nepokvetou, všechny informace o všech šesti túrách s narcisy najdete na webu Narcisses.com, kde můžete zadat plánované datum své návštěvy a dozvíte se, kdy a kde jsou narcisy v plném květu.

Žlutě kvetoucí narcisy najdete v oblasti Tête de Ran nad Neuchâtelským jezerem asi 70 kilometrů západně od Bernu.

Pokud se chcete projít mezi fialově kvetoucími krokusy, vyrazte do ementálských kopců v okolí Rämisgummen nedaleko Bernu. Divoké krokusy v Rämisgummen obvykle začínají kvést začátkem až v polovině dubna, a jakmile budou v plném květu, mohou vydržet více či méně týden. Na internetových stránkách obce Eggiwil.ch najdete aktuální informace o květu krokusů.

Autorkou textu je Hana Hurábová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Užijte si švýcarské ferraty v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.