Fauna
Švýcarsko je domovem široké palety divokých zvířat a najdete zde obrovské zastoupení rostlin. Jejich výskyt závisí na nadmořské výšce, klimatických podmínkách nebo půdě a vegetačních stupních. Jiné rostliny a zvířata najdete ve slunných údolích, jiné na alpských pastvinách, jiné na skalách a v lesích.
Jeďte do Švýcarska v dobré partě
Kromě nám běžně známých zvířat, jako jsou jeleni, srnky, veverky nebo zajíci, můžete v Alpách často narazit i na sviště horského, který je nejhojnější z alpských hlodavců. Zejména pokud se vydáte na horské túry v průběhu léta nebo na začátku podzimu. V oblastech jejich výskytu jsou svišťům věnovány i tematické turistické trasy, například v Lenku v Berner Oberland (Murmeli-Trail Lenk Betelberg) nebo ve známém středisku Zermatt (Murmelweg).
Dalšími typickými obyvateli horských částí Švýcarska jsou kamzík (Gemse) a kozorožec (Steinbock) se svými zahnutými rohy.
Flóra
Asi nejznámější rostlinou, a tou nejtypičtější pro Švýcarsko, je protěž alpská (Edelweis), jejíž bílé květy se staly symbolem Alp. Daří se jí obvykle na vápencovém podkladě ve vyšších nadmořských výškách.
V jarních měsících rozkvetou louky v oblasti Les Pléiades nad Ženevským jezerem mezi Montreux a Vevey květy bílých narcisů. Stejně jako u všech divokých jarních květin i kvetení narcisů závisí na výšce a slunečním světle a na povětrnostních podmínkách. Obvykle jsou narcisy v této oblasti v plném květu mezi polovinou května až do poloviny června. Pokud se chcete vyhnout zklamání, že v době vaší návštěvy žádné narcisy nepokvetou, všechny informace o všech šesti túrách s narcisy najdete na webu Narcisses.com, kde můžete zadat plánované datum své návštěvy a dozvíte se, kdy a kde jsou narcisy v plném květu.
Žlutě kvetoucí narcisy najdete v oblasti Tête de Ran nad Neuchâtelským jezerem asi 70 kilometrů západně od Bernu.
Pokud se chcete projít mezi fialově kvetoucími krokusy, vyrazte do ementálských kopců v okolí Rämisgummen nedaleko Bernu. Divoké krokusy v Rämisgummen obvykle začínají kvést začátkem až v polovině dubna, a jakmile budou v plném květu, mohou vydržet více či méně týden. Na internetových stránkách obce Eggiwil.ch najdete aktuální informace o květu krokusů.
Autorkou textu je Hana Hurábová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.