Jazyky ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku se oficiálně mluví čtyřmi jazyky. Německy mluví zhruba tři čtvrtiny populace v oblasti centrálního a severního Švýcarska. Francouzsky se domluvíte od Bernu na (jiho)západ. Jazykové hranici mezi německy a francouzsky mluvící částí se říká „Röstigraben” (podle tradičního pokrmu z brambor) a zajímavé je, že někdy tato jazyková hranice vede i skrze jedno město (příklady budiž Fribourg/Freiburg nebo Biel/Bienne).

Jeďte do Švýcarska v dobré partě

Na jihovýchodě, v kantonu Ticino, zhruba pět procent populace mluví italsky, a za oficiální jazyk je také uznávána rétorománština (romatsch), jazyk, jímž mluví zhruba procento Švýcarů na jihovýchodě země v největším kantonu Graubünden.

Aby to bylo trošku komplikovanější, mluvenou řečí je „švýcarština”, přičemž každá oblast má svůj dialekt (v kantonu Bern se mluví „bärndütsch”, okolo Curychuzüridütsch”, v kantonu Valais „walliserdütsch”). Nářečí nemají oficiální psanou podobu, takže je možné soukromé/neoficiální zprávy psát ve stylu „piš, jak slyšíš” (někdy si je člověk musí přečíst nahlas, aby vlastně porozuměl, co tím chtěl básník říci).

V rodinách a ve školce se mluví dialektem, ve škole se pak učí ve spisovném jazyce daného kantonu.

Trošku kuriózní je, že pro mladou generaci Švýcarů z jazykově různých částí Švýcarska se stává univerzálním jazykem angličtina, nad čímž starší generace jen nechápavě kroutí hlavou.

Autorkou textu je Hana Hurábová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Užijte si švýcarské ferraty v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.