Suvenýry a nákupy ve Švýcarsku

Suvenýry - Nakup potravin - Otevírací doba

Suvenýry

Bez přehánění by se dalo říct, že cokoli má na sobě označení „Swiss made” a symbol helvétského kříže, je nejen označením původu, ale je i zárukou kvality. A zakoupením daného výrobku rozhodně neuděláte chybu, tím spíš, pokud jej chcete přivézt jako suvenýr.

Jeďte do Švýcarska v dobré partě

Už v úvodu bylo zmíněno, že pokud se řekne Švýcarsko, každému se nejspíš vybaví čokoláda. Čokoláda od tradičních švýcarských značek je určitě vítaným suvenýrem pro milovníky této pochoutky. Totéž platí o sýru. Kromě čokolády a sýra jsou dalším skvělým „jedlým” suvenýrem domácí marmelády anebo sirupy a likéry s výtažky z alpských bylin, které nabízí menší lokální výrobci.

Dalším, i když už trochu okoukaným, ale stále oblíbeným suvenýrem je multifunkční armádní nožík značky Victorinox. Můžete ho sehnat v mnoha variantách i barevných provedeních, avšak jeho typická červená barva je stále klasikou.

Švýcarsko je také domovem nesčetných značek hodinek, a to od těch levnějších po ty nejluxusnější (např. Swatch, Tissot, Omega, TAG Heuer, Rolex, Breitling, Longines, Patek Philippe, IWC...). Takže pokud chcete udělat radost milovníkům náramkových hodinek, výběr suvenýrů je v této oblasti takřka nepřeberný. Ikonické jsou švýcarské nádražní hodiny Mondaine, které – jak už jejich název napovídá – najdete na nádražích švýcarských železnic. Ale jejich zmenšené modely díky svému nadčasovému designu prodávají i jako hodiny na stěnu nebo náramkové hodinky.

Švýcarské lidové řemeslné umění, se kterým se určitě při cestování po Švýcarsku setkáte, je scherenschnitte (ve francouzštině découpage). Scherenschnitte jsou neuvěřitelně složité vzory (siluety přírody a zvířat při denních i sezónních rituálech jako například Alpabzug – průvod krav sestupující na podzim z hor) s úžasnými detaily vyříznuté obvykle na černém papíře na světlém pozadí. S motivy scherenschnitte se setkáte třeba jako potisk na utěrkách, tričkách nebo vyřezané na kovových konvích na mléko, které pak slouží jako lucerny.

Dětem určitě uděláte radost psacími potřebami z produkce ženevské firmy Caran d'Ache. Společnost založená v roce 1915 vyrábí širokou škálu produktů, jako jsou pastelky, tužky, pastely, plnící a kuličková pera, fixy apod.

Nákup potravin

Největšími hráči na trhu v oblasti potravin jsou místní řetězce MigrosCoop a také AldiLidl. Je důležité vědět, že v řetězci Migros neseženete žádné cigarety ani alkohol! Pro ty musíte do obchodu Denner, který se většinou nachází v těsné blízkosti filiálek Migros. Potravinové řetězce si zakládají na tom, aby nabízené produkty byly regionálního původu (například mléčné výrobky a sýry od místních mlékařů, ovoce a zelenina od místních pěstitelů).

Regionální (sezónní a hlavně čerstvé) produkty jako máslo, vajíčka, sýry, med, jablka, cibule, česnek, rajčata ad. také koupíte v samoobslužných obchůdcích přímo u farmářů. Zde si můžete vybrat, co potřebujete, sami si zboží zvážíte a zaplatíte příslušný obnos do připravené kasičky.

Pro čerstvé regionální produkty se také můžete vydat na farmářské trhy, které se konají ve větších městech. V Curychu (v úterý a v pátek na náměstí Bürkliplatz), Ženevě (ve středu a v sobotu na náměstí Plainpalais nebo ve čtvrti Carouge), Bernu (v úterý a v sobotu dopoledne na náměstí Bundesplatz a v okolních ulicích Bundesgasse, Schauplatzgasse, Gurtengasse a Münstergasse) nebo třeba Solothurnu (ve středu a sobotu dopoledne podél ulice Hauptgasse v centru města).

Tady seženete nejen čerstvé ovoce, zeleninu a květiny, ale také sýry, masné výrobky a vína, které se určitě vyplatí koupit jako „jedlý suvenýr”.

Otevírací doba

Ve většině obchodů bývá v neděli zavřeno. Otevřeny jsou jen obchody na čerpacích stanicích a na větších nádražích. V některých menších obchodech (typu optika, galanterie, papírnictví, kadeřnictví apod.) bývá zavřeno také v pondělí a někdy i ve středu (jedná se o obchody spíše na menších městech).

Autorkou textu je Hana Hurábová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Užijte si švýcarské ferraty v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.