Tradice a svátky ve Švýcarsku

Schweizer Bundesfeiertag - Fasnacht - Zibelemärit - Místní slavnosti - Sportovní svátky

Stejně tak, jako je Švýcarsko rozděleno jazykově, je rozděleno i nábožensky: na protestantské a katolické. Od toho se také odvíjí slavení státních svátků, které se liší kanton od kantonu. Společných pro celé Švýcarsko je pouze sedm státních svátků, a to Nový rok, Velký pátek, Svátek Nanebevstoupení Páně (40 dní po Velikonocích), Boží hod (první svátek vánoční) a zejména 1. srpen (1. August, jinak také Schweizer Bundesfeiertag), tedy datum oslavující založení Švýcarské konfederace v roce 1291.

Jeďte do Švýcarska v dobré partě

Schweizer Bundesfeiertag

Tento svátek se slaví opravdu ve velkém a přípravy na něj lze poznat už týdny dopředu, kdy se v obchodech objevuje všechno možné, co na sobě může nést helvétský kříž: od girland, lampionů, hrnků, triček, mikin, kuchyňských utěrek až třeba po povlečení (tedy pokud chcete přivézt suvenýry ze Švýcarska, za které neutratíte majlant, není lepší čas na nákup než v tomto období). Každá vesnice je pak kromě obligátních muškátů v oknech snad každého domu vyzdobena vlajkami, a to rovnou ve třech provedeních: místní, kantonální a státní.

Fasnacht

V období mezi Novým rokem a předvelikonočním půstem se slaví Fasnacht, masopustní karneval (čtenářům z Moravy jistě neunikne podobnost se slovem „fašank”). Je to čas, kdy se i jinak zdrženliví Švýcaři utrhnou z řetězu a užívají si bujarého veselí. Ulicemi měst projíždí alegorické vozy, na kterých jsou účastníci průvodu v různých maskách, většinou podle tématu, v jehož duchu se Fasnacht v dané obci nese. V průvodu jsou i muzikanti, kteří hrají typickou dechovku „Guggenmusik”. Muzikanti musí mít trychtýře trubek přikryté síťovinou, aby se do nich nedostaly konfety, které po průvodu hází diváci. Na oplátku zase účastníci průvodu po divácích hází bonbony nebo třeba pomeranče.

Zibelemärit

Zibelemärit je cibulový trh pořádaný každý rok v Bernu, a to vždy čtvrté pondělí v listopadu. Už od pěti od rána jsou v centru města připraveny stánky s nádherně uvázanými svazky cibulí (a dalších cibulovin) od farmářů z okolí Bernu. Když si nechcete (anebo nemůžete přivstat), vůbec to nevadí. Trh se koná až do večera. To už jsou krásně vázané svazky cibule sice skoro vyprodané, ale zato si tu ještě užijete zábavu v „konfetové bitvě" – kam se v množství konfet hrabe Fasnacht!

Místní slavnosti

Téměř každá vesnice má svůj vlastní „Trachtengruppe, Jodler Gruppe nebo Theatergruppe” (folklórní, jodlovací nebo divadelní spolek). Vystupují v místních sportovních halách nebo ve společenských sálech a tato vystoupení jsou skvělou příležitostí pro sousedská setkání v příjemné atmosféře.

Sportovní svátky

Asi za největší sportovní svátek ve Švýcarsku se dá považovat Eidgenössisches Schwingfest, tedy soutěž v tradičním švýcarském sportu zvaném schwingen. Ten se podobá řeckořímskému zápasu, avšak tady mají soupeři na sobě speciální kalhoty z juty, za které se vzájemně drží. Utkávají se v pilinami vysypaném poli o průměru 12 metrů. Cílem je položit soupeře speciálními chvaty (které připomínají judo) na lopatky a stále ho přitom držet aspoň jednou rukou za pásek od kalhot. Eidgenössisches Schwingfest se koná jednou za tři roky. Vítězové jsou tady hotové celebrity a těší se stejnému respektu jako třeba olympijští vítězové (a že jich Švýcaři nemají málo).

Autorkou textu je Hana Hurábová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Užijte si švýcarské ferraty v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.