Outdoorové aktivity v Chorvatsku

Horolezení - Cykloturistika - Potápění - Lyžování - Adrenalinové zážitky - Plachtění a jachting - Windsurfing - Wakeboarding - Jízda na kajaku

Horolezení

Istria

Oblast Istrie nabízí mnoho příležitostí pro turistiku, výlety i lezení. Lesopark Zlatni Rat je jedna z největších přírodních atrakcí v okolí Rovinje. Místní starý lom, z jehož kamene je vystavěno mnoho benátských paláců, si oblíbili sportovní lezci. Díky své poloze blízko moře je možná jednou z nejkrásnějších přírodních skal v Chorvatsku. Nachází se tu asi 80 přístupných tras, z nichž je mnoho vhodných i pro začátečníky nebo děti. Lézt se tu dá díky příznivému klimatu od začátku jara až do podzimu.

Jeďte do Chorvatska v dobré partě

Mezi městy Rovinj a Vrsar leží Limski záliv, vytvořený řekou Pazinčicou, která mizí v Pazinské jeskyni a dříve tekla do moře. To se vlilo do jejího starého koryta a vytvořilo tuto přírodní zajímavost, které se často mylně říká fjord nebo kanál. Přímo nad mořem se zvedají atraktivní skály, ze kterých se pokocháte výhledem na Jadran i na samotný záliv. Asi 60 tras můžete zdolávat takřka celoročně.

V oblasti opuštěného středověkého města se zvedá další horolezecká oblast Dvigrad. Na cestě z Buzetu do Motovunu můžete objevit málo navštěvovanou oblast Istarské Toplice nebo blízkou Raspadalicu či skalní útvar Kamena Vrata. U městečka Roč se nachází jedno z nejoblíbenějších horolezeckých míst – Kompanj nebo Krkukž.

Dalmácie

I v hlavním turistickém centru milovníků plážových dovolených se najdou místa, kde můžete popustit uzdu svým lezeckým vášním.

Až na úplném jihu Chorvatska, v Dubrovačko-neretvanské županiji, je několik vhodných menších oblastí, například Konavle, Pridvorje či Brgat. Příležitost se najde i v samotném Dubrovníku, na vnější straně ostrova Lokrum, kde se skály táhnou nad hlubokým mořem.

Nad největším městem Dalmácie, Splitem, se tyčí vrch Marjan. Nádherné vápencové útesy, výhledy na ostrovy a lezení kolem starobylých kostelů dělají z téhle hory místo snů. Jsou tu k dispozici i licencovaní průvodci, kteří po prvních krocích provedou nadšené začátečníky.

A hned 10 km od Splitu leží výborné místo pro ty zkušenější, Markezina Greda. V délce několika kilometrů najdete stěny od 15 do 150 m a můžete tu vyzkoušet různé styly lezení.

Ostrovy

Chorvatské ostrovy nejsou žádné placičky v moři. Většinou jsou kamenité a hodně kopcovité. A právě díky tomu si můžete užít lezecká dobrodružství i na některém z nich.

Krásná místa najdete na Brači. Začněte třeba v rušné vísce Ložišće, kde jsou vám k dispozici průvodci, kteří podle vašich schopností a zkušeností vyberou tu pravou trasu. Odvážit se sem můžete i s celou rodinou, je tu hodně cest vhodných pro začátečníky i děti.

Možná nejzajímavější lezecká lokalita v Chorvatsku, Stogaj, se nachází na Pagu. Je jedním z ostrovů s největším množstvím skalních stěn a krajina tu vypadá jako povrch Měsíce. Vyšplhat se sem je určitě jedinečný zážitek.

Skály se dají pokořit i na dalších ostrovech – například na Korčule, Mljetu nebo Lastovu.

Cykloturistika

Chorvatsko se vyznačuje různorodou krajinou, jejíž krásy můžete obdivovat bez problémů i na kole. Každá oblast země má pro vás svoje specifické krásy a terény, které jsou hojně protkané cyklostezkami.

Asi nejoblíbenějším cílem cyklistů je poznávání jadranského pobřeží Dalmácie včetně ostrovů. Dá se naplánovat i jejich několikadenní průzkum, kdy vám s přesunem pomůžou lodě. Hodně vyhledávané jsou i výlety po národních a přírodních parcích, které jsou ke svým návštěvníkům na dvou kolech většinou vstřícné a budují pro ně ve svých areálech zajímavé stezky.

V Chorvatsku jsou vám k dispozici i půjčovny kol, servisy, obchody s vybavením, transfery i taxislužba. Turistické agentury nabízejí nepřeberné množství balíčků s konkrétními cíli, pro vícedenní i krátké výlety, takže si vybere opravdu každý. Cyklisti jsou vítáni i v mnoha ubytovacích zařízeních, která najdete na všech cyklotrasách.

Mějte na paměti, že v přímořských oblastech panují v létě velmi horké počasí. Je tedy dobré si výlety plánovat spíše na ráno nebo večer, případně si tady udělat cyklodovolenou mimo sezonu.

Tipy, kam vyrazit

Na 3 000 km cyklostezek na vás čeká v zadarském regionu a vedou zapadlými vesničkami, horskými průsmyky, rozlehlými poli podél kamenných zdí, skrz olivové háje nebo po odlehlých ostrovních plážích. Trasy jsou rozdělené do tří kategorií podle cíle výletu, povrchu a typu kola.

Národní park Krka protíná 470 km cyklistických stezek na 14 trasách a velmi oblíbenou destinací pro cyklisty je i oblast města Knin. Začíná tu celkem 13 tras s různou obtížností i povrchem. Nejnáročnější z nich je určitě výstup na Dinaru (Sinjal).

Projet si můžete hlavní dalmátské město Split i ostrovy Hvar, Brač a Vis nebo se vydejte do tajemných míst dalmátského vnitrozemí. Nejznámější a Čechy nejoblíbenější destinaci Makarska můžete poznat ze sedla kola na cyklostezce jménem „Makarska tour“.

V oblasti Konavle se vydejte po staré úzkorozchodné železniční trati a mnoho cyklistických tras objevíte také na ostrově Mljet. Na kole se dá projet i zdejší národní park. V oblasti Stonu je mnoho dobře vyznačených tras po poloostrově Pelješac. Ten vydal i interaktivní mapu se všemi cyklistickými stezkami.

Velmi živá je i cykloturistika v krajích Středního Chorvatska. Oblastí Međimurje vedou hlavní úseky dvou mezinárodních tras MurskáDrávská, které přicházejí ze sousedních zemí. V Goričanu se zase napojuje stezka EuroVelo 13.

Cyklisty nejoblíbenějším poloostrovem Chorvatska je Istrie, kde najdete slavnou stezku Parenzana – první část greenway trasy po opuštěných železnicích. Z Vrsaru se můžete vydat po stopách slavného milovníka – po Casanovově stezce nebo prozkoumat kuriozity istrijského jihu po Curiositas Histriae.

Kvarnerskému regionu zase vévodí dvě transverzály – Goranská a Riječská. Goranská je ideální volbou pro vícedenní dovolenou na kolech a Riječská vás provede atrakcemi a zajímavostmi sedmi měst v okolí Rijeky. Poblíž té vede i oblíbená Frankopanská stezka. Projet si můžete i národní park Risnjak a přírodní park Učka nebo ostrovy Krk, Cres, Lošinj a Rab.

I největší horská oblast Lika – Karlovac je protkaná mnoha překrásnými cyklotrasami, které vás povedou podél řek i jezer, kolem jeskyní i krasových oblastí, přes historická města až k moři. Velká část vede po historických silnicích. Atraktivním údolím řeky Mrežnica vás povede stezka Duga Resa.

Regiony Slavonie a Baranja prochází chorvatská část Dunajské cyklostezky EuroVelo 6. Začíná na hraničním přechodu Duboševica a končí v Iloku. Nejvíc kilometrů cyklistických tras najdete v Osjeku, odkud vede např. Panonská cesta do Samoboru.

Kolébkou chorvatské cyklistiky je hlavní město Záhřeb. Využít můžete veřejného systému půjčování kol (NextBike) a projet si park Maksimir nebo jezera Jarun a Bundek. Severní částí Záhřebu je zalesněná hora Medvednica, která je i přírodním parkem, kde vzniklo devět speciálně vyznačených tras.

Potápění

Bylo by hodně zvláštní, kdyby se v zemi s tak čistým mořem neprovozovalo potápění. Po celém pobřeží existuje bezpočet potápěčských center, kde si můžete sestup do hlubin moře domluvit. V teplé vodě na vás čeká bohatý podmořský život, vraky lodí, a dokonce i archeologická naleziště. Chorvatsko je snem každého potápěče.

Ostrov Hvar

Zdejší podmořské lokality mají celosvětovou reputaci. V zátoce Vela Grčka objevíte podmořskou jeskyni a bohatý život v podobě flóry i fauny. Vchod do jeskyně se skrývá v hloubce 10 m a její návštěva je vhodná i pro začátečníky.

Velmi zajímavá místa jsou i kolem Paklených ostrovů. Například u ostrova Vodnjak je v moři ponořený kamenný obelisk. Protože připomíná zvonici, dali mu místní jméno Kampanel. Jeho horní část najdete v hloubce 10 m, a když se ponoříte ještě níž, uvidíte kaňon s červenými korály a také 5m tunel.

Ostrov Korčula

Tady si přijdou na své i milovníci průzkumů potopených lodí. Blízko Lumbardy v zátoce Pudarica leží vrak italského parníku Garda, kterému se v roce 1938 stalo osudným velmi bouřlivé jugo. Různé části lodi jsou rozprostřené po písečném dně.

U ostrova Masjan, který byl kdysi důležitým přístavem, zase uvidíte stopy po starých Římanech. Staré amfory a kotvy leží v hloubce 35 m. Kvůli kamenům a písku tu není nijak skvělá viditelnost, ale díky malým hloubkám mohou tuto lokalitu zkoumat i začátečníci. Je také bohatá na mořské živočichy, plavou tu hlavně ropušnice, mořské jazyky, parejnoci a další ryby.

Koho zajímají jeskyně, měl by se podívat do zátoky Orlanduša, kde se odehrává ohromující hra barev se slunečním svitem. Pod jeskyní je stěna klesající do hloubky 40 metrů a je bohatá na ryby, kraby, hlemýždě a chobotnice.

Ostrov Mljet

Legendární Jacques Cousteau prohlásil, že je to jedna z nejkrásnějších potápěčských lokalit světa. Jedno z nejzajímavějších míst je jeskyně pojmenovaná po řeckém hrdinovi Odysseovi, který měl na Mljetu žít sedm let s nymfou Kirkou. Během dne tu zažijete okouzlující hru světel díky bočním otvorům jeskyně. Jižní vítr sem přináší medúzy a v jeskyni a kolem ní žijí gavúni a chobotnice.

Pozůstatky starověké lodi a amfor, které vezla, uvidíte u mysu Goli Rat. Ti zkušenější se mohou ponořit hlouběji podél 40metrové stěny, na jejímž konci je dno s velkými kameny.

Ostrov Lastovo

Nejznámějším místem v oblasti Lastova je ostrov Bijelac. Ten sice na povrchu vypadá jako ostrov, ovšem pod hladinou moře se dělí na dvě části, které sahají do hloubky 60 m. Stěny zdobí korály gorgonie a domov tu mají murény, humři nebo mníkovci, ale také hvězdice.

Důležité je vědět, že u ostrova Lastovo je potápění možné jen v doprovodu průvodce z místních potápěčských center.

Podvodní archeologický park Čiktat na Lošinju

V zátoce ostrova Lošinj se můžete v hloubce 5–15 metrů ponořit do historie tohoto ostrova. Uvidíte tu repliky děl z 16. století i starověkých amfor, kotvy ze 4. nebo 5. století, benátská děla nebo kulomety z druhé světové války. Vůbec největší atrakcí parku je určitě Apoxymenos – replika starověké bronzové sochy sportovce z 2.–1. st. př. n. l. a současně jakýsi symbol města Mali Lošinj. Park se rozkládá na ploše 300 m² a prohlídka trvá zhruba 30 minut.

Mali Lošinj

Nejzápadnější ostrov souostroví – Premuda u svých břehů skrývá systém jeskyní nazvaný Katedrala. Je v něm mnoho otvorů, které sem propouštějí denní světlo a voda je tu tyrkysově modrá. U hlavního vchodu se nachází tunel, kde se můžete ponořit do 16 m.

Rovinj

Největší atrakcí je tu určitě dobře zachovalý vrak lodi Baron Gautch, která se potopila v roce 1914 při největší nehodě na Jadranu. Při jeho prohlídce je nejlepší postupovat od zádi na příď a poté vstoupit na horní palubu, odkud si můžete prohlédnout interiér. Na levé straně trupu také uvidíte díru, kterou způsobil výbuch.

K vraku se přistupuje otevřeným mořem a mohou tu být silné proudy. Baron Gautch je také pod ochranou Ministerstva kultury Chorvatské republiky a potápění k němu je povoleno pouze v doprovodu průvodce z autorizovaného potápěčského centra.

Lyžování

Když se řekne Chorvatsko, jsou zimní sporty asi to poslední, co si vybavíte. Je to pochopitelné, protože většina turistů proudí do oblastí v přímořské klimatické zóně, navíc v letních měsících. Chorvatsko má ale i zónu kontinentální, ve které to vypadá dost podobně jako u nás. Dokonce tu sníh většinou napadne mnohem dřív a zdejší hory jsou vyšší než ty naše. A právě na nich se lyžuje. Dokonce se tu pořádají světové poháry i mistrovství světa. Zdejší kopce zrodily i jednu z nejúspěšnějších lyžařek světa – Janicu Kostelić.

Lyžařské středisko Sljeme

Je součástí severního svahu hory Medvednica, která je takřka přímou součástí hlavního města Záhřeb. Nabízí 4 km sjezdových tratí a tři vleky, které dosahují až k vrcholu Medvednice ve výšce 1 032 m n. m. Nechybí ani systém umělého zasněžování nebo osvětlení pro noční lyžovačky.

Lyžařské středisko Čelimbaša

Najdete ho v Gorskem Kotaru v Mrkopalji a kromě lyžování si tu můžete vyzkoušet i sáňkařskou dráhu. Je tu prostorné parkoviště a celkem strmý vlek v délce 720 m. V dolní části je i prostor pro nejmenší, kde je 250 m dlouhý dětský výtah.

Zatím tu není možnost umělého zasněžování, proto je nutné spoléhat na přírodní nadílku. Sezona tedy není tak dlouhá jako jinde a je potřeba využít každé příležitosti, kdy jsou tu pro lyžování podmínky.

Jsou tu celkem tři sjezdovky – dvě červené (1 350 a 1 000 m) a jedna černá (500 m). O co jsou kratší, o to jsou strmější, a i když se to nezdá, vyhoví i náročnějším lyžařům.

Součástí areálu je biatlonová trať Zagmajna vhodná pro trénink nebo rekreační běh v délce 4,5 km.

Nordické centrum Vrbovska Poljana

I když se Alpy zelenají, tady sněží. Středisko se nachází v nadmořské výšce 1 240 m poblíž známé Bijelolasice – nejvyšší hory Gorskeho kotaru, o kterém se mluví jako o možném místě některých budoucích olympijských her.

Adrenalinové zážitky

Světová popularita adrenalinových sportů neminula ani Chorvatsko. Pokud turista po něčem touží, Chorvati mu to dají. Své odpočinkové dny tak můžete zpestřit v adrenalinových parcích, raftingem, paraglidingem nebo bungee jumpingem. Naprosto nový a nezapomenutelný zážitek i ze známých míst můžete začít na stále populárnější atrakci Zip Line, která už do Chorvatska také dorazila.

Rafting a kaňoning

Snad v každém přímořském letovisku, které je v dojezdové vzdálenosti do Omiše, najdete nespočet stánků s atrakcemi, které nabízí kromě jiného také rafting na řece Cetině. Omiš má pro tuto zábavu velmi ideální polohu. Leží mezi turistickými letovisky Střední Dalmácie – Makarskou a Splitem a řeka Cetina tu ústí do moře v grandiózní kulise hor.

Plavba se odehrává na 12km úseku řeky a trvá 3–4 hodiny. Začíná se většinou v obci Penšići, prochází malebnými úseky a také vodopády, a končí v oblíbeném místě Radvanové Mlinice.

Když se projdete Omišem, určitě nesčetněkrát narazíte na místa, kde si můžete tuhle oblíbenou atrakci objednat. Stejný zážitek si můžete dopřát třeba i na řece Korana, která vyvěrá na Plitvických jezerech.

V kontinentálním Chorvatsku je pro adrenalinové zážitky velmi oblíbená řeka Mrežnica. Jejích 93 vodopádů k pořádné jízdě přímo vybízí. Vyžití tu najde každý, včetně rodin s dětmi. Je tu více úseků, které vyhoví nárokům každého zájemce.

Adrenalinové parky

Pokud trávíte čas poblíž oblasti Gorski Kotar a máte trochu kuráže, užijte si zdejší adrenalinový park Kupjak. Nevyžaduje žádné zvláštní fyzické schopnosti, takže si jeho atrakce může užít kdokoli a je vhodný i pro rodiny s dětmi. A co tu na vás čeká? Zip line, paintball, lanové parky, lukostřelba nebo zorbing. Kromě běžné návštěvy tu můžete uspořádat i oslavu narozenin, rozlučku se svobodou nebo jinou akci, na které není zábavy nikdy dost.

Umag je sice „město tenisu“, ale kromě tohoto sportu vám nabídne i o něco vzrušující zážitky. Jestli si chcete vyzkoušet rovnováhu, pružnost a fyzickou sílu, budete mít příležitost právě tady, kde se můžete poprat sami se sebou dokonce na třech lanových mostech. Zkrátka tu nepřijdou ani děti. Požadavkem na vás je jen sportovní oblečení. Zbytek výbavy je zahrnutý v ceně.

Paragliding

Dvě místa s různou obtížností pro začátečníky i pokročilé v tomto druhu létání najdete na severozápadě Chorvatska u Koprivnice. Provozuje je zdejší paraglidingový klub Phoenix. Obtížnost A1 s bezpečným startem i létáním označuje letiště Mali Kalnik, kde probíhá i výcvik. Zkušenějším pilotům je určen Veliki Kalnik s označením C1.

Poblíž Crkvenice v Trbalji se můžete rozletět z 20 km dlouhého hřebene a vychutnat si mimořádně krásný výhled. Místo je vhodné pro začátečníky i zkušené a dispozici je tu velký start – populární v letním období – a malý start využívaný v zimě.

Nejkrásnější vzletový bod v Evropě je podle fanoušků tohoto sportu v pohoří Biokovo. A to především díky tomu, že se ve chvíli po startu ocitnete ve výšce 1 000 m, která vám poskytne mimořádný výhled na krajinu od Makarské až do Bosny a Hercegoviny. Vzhledem k tomu je ale tohle místo vhodné spíš pro zkušené piloty.

Paraglidisty asi nejvíce oceňovaná Istrie, kde celý rok panuje příjemné počasí, má ideální povětrnostní podmínky a oplývá krásnou a zajímavou krajinou. Oblíbeným bodem pro vzlety je například Buzet.

Skydiving

Krásu jadranského pobřeží můžete vychutnat i ze vzduchu a dopřát si tak úplně nový zážitek. Takovou příležitost najdete třeba na ostrově Mali Lošinj, kde tandemové seskoky provozuje aeroklub Cumulus. Zkušení instruktoři vás doprovodí při 25 sekund trvajícím volném pádu po seskoku z výšky 2 500 m. Pak už si budete jen v klidu vychutnávat, jak se pomalu přibližuje překrásné lošinjské souostroví.

Zážitkem z parašutismu si můžete ozvláštnit svou dovolenou také v Zadaru. Nadchne vás výhled na Velebit, nádherný národní park Kornati nebo Paklenicu. A pokud si pro seskok vyberete večerní hodiny, můžete na vlastní oči zjistit, jestli je zadarský západ slunce skutečně nejkrásnější na světě, jak se o něm říká.

Nevšední zážitek zažijete při seskoku na nejslunečnějším ostrově Hvar. Budete mít výhled na okolní ostrovy, a dokonce i na ostrůvky, které ani jinak než ze vzduchu vidět nemůžete.

Seskoky se většinou organizují od jara do podzimu, v zimním období záleží hlavně na počasí a je potřeba se předem dohodnout.

Bungee jumping

Tohle už je zábava pro ty skutečně nejodvážnější. Když už skočit, tak z toho nejvyššího mostu. Tím je Maslenički most s výškou 56 m. Atrakce není omezená vaší statečností, ale vahou. Skákající osoba musí mít minimálně 40 a maximálně 130 kg. Když se za asistence odborného týmu vrhnete do hlubin, lano vás zastaví 5 m nad hladinou moře. Tam už vás bude čekat člun, který vás dopraví na pevnou zem.

O něco nižší, ale stejně vzrušující může být skok z mostu v Šibeniku. Ten má 40 m a adrenalinový zážitek tady začíná už samotným vstupem na seskokovou plošinu, kam musíte projít za zábradlím mostu.

Sezona těchto atrakcí je obvykle během července a srpna a seskok je dobré si rezervovat předem kvůli velkému zájmu.

Zip line

Pokud toužíte po zážitku z létání, ale skoky z velkých výšek jsou pro vás příliš, možná vás zaujme tahle atrakce, která si v současnosti získává stále větší oblibu.

Nedotčenou přírodou Liky se můžete provézt díky Zip Line Pazi medo v Rudopolje. Se svojí délkou 1 700 m je nejdelší v Evropě. Na příjezdové plošině vás přivítá překrásný výhled na tří údolí.

3 km od Omiše se v kaňonu řeky Cetiny rozpíná další dráha v celkové délce 2 100 m, která je rozdělena na 8 úseků. Nejdelší z nich měří 700 m a v nejvyšším bodě budete nad zemí až 50 m. Projet celou trasu, na které vás doprovodí instruktoři, trvá zhruba 2,5 hodiny.

Také návštěvu národního parku Plitvická jezera si můžete zpestřit tímto netradičním způsobem. Dráha není dlouhá, ale i na jejích 300 metrech můžete dosáhnout až 60km rychlosti. Na jejím konci přeletíte kaňon řeky Korany a otevře se vám krásný pohled na Plitvice z úplně nové perspektivy. Používají se tu paraglidové sedáky, takže jízda je navíc i hodně pohodlná.

Plachtění a jachting

V Chorvatsku je plachtění velmi populární. Díky němu zažijete nebe plné hvězd v absolutním tichu a všechny nejkrásnější pláže a ostrovy budete mít na dosah ruky. Jachtu si můžete pronajmout i s kapitánem nebo bez něj a připravit si vlastní plán cesty, případně využít některého z připravených itinerářů.

Zátoky kolem Lastova

Zalesněný ostrov skýtá mnoho skrytých zátok. Jednou z nich je například Zaklopatica na severní straně. Je velmi oblíbená všemi, kteří tráví dvojí dovolenou na moři, pro svou polohu, nabídku i prostředí. Dalšími místy, která tu stojí za to, jsou Portorosso, Jurjeva luka, Korita nebo Davjenica.

Maslinica

Místo na ostrově Šolta, které je porostlé hustým lesem a nabízí mnoho překrásných zátok. Je tu také hotel s restaurací zařízený na zámku Marchi z roku 1701 a před ním přístav pro 30 lodí. Nedaleko je bezpečná zátoka Šešula se sedmi malými ostrůvky.

Primošten

Marina Kremik je jen 2 km od oblíbeného cíle v centru Dalmácie. Je hodně zastrčená a právě díky své poloze se považuje za jeden z nejbezpečnějších a také nejkrásnějších přístavů na Jadranu.

Kiteboarding – surfování s padákem

Vodní sport, který v sobě kombinuje snad všechny ostatní s koncovkou boarding v jeden extrémní. Jeho obliba obrovsky stoupá, a to u všech věkových kategorií. Naučit se ho nevyžaduje ani tak sílu, jako spíš pochopení principů vedení padáku.

Pro začátečníky jsou vhodné dopolední hodiny, zatímco zkušenější si užijí hlavně odpoledne.

Asi nejoblíbenější destinací fanoušků kiteboardingu je Viganj. Nachází se na kanálu mezi Pelješacem a Korčulou. Díky větru, který tudy fouká, jsou tu ideální podmínky. Především v jeho nejužší části, kde vítr výrazně zrychluje. Odpolední vítr maestral udržuje konstantní malé vlny a zajišťuje tak perfektní adrenalinovou jízdu. V létě tu najdete spoustu škol, které půjčují vybavení. Ranní bezvětří je ideální pro trénink dětí a začátečníků.

Místo, kde řeka Neretva ústí do moře, je ideální pro trénink začátečníků. Je tu písečná pláž s prostornou mělčinou a stabilně tu fouká maestral.

20 km od Zadaru se nachází pláž Sabunike. Kitesurfaři jí milují kvůli bure, která vane z Velebitu. Všichni ostatní kvůli písku, prostoru a krásné úpravě. Po Bolu na Brači je nejoblíbenějším cílem surfařů.

Windsurfing

Stejně jako v celém světě si i v Chorvatsku drží windsurfing stálou vysokou oblibu. Jsou tu pro něj ideální podmínky, které vytvářejí zdejší větry bura, jugo, maestral, tramontana a levant.

Skvělým místem pro surfaře je asi nejznámější pláž v Chorvatsku – Zlatni rat na Brači. Ranní mírný levant využívají hlavně začátečníci a když ho odpoledne vystřídá maestral, vyrazí na vlny zkušení a profesionální surfaři.

Malý surfařský ráj najdete mezi Voloskem a Opatií v prostoru Preluka. Nadšenci začínají ještě v noci a čekají na ranní tramontanu. V této přirozeně chráněné zátoce si nejlépe zasurfaříte na začátku podzimu, kdy jsou tu ideální podmínky.

Dalším oblíbeným cílem surfařů je pláž Jadrija nedaleko Šibeniku. V létě si tu užívají hlavně začátečníci a středně pokročilí díky mírnému maestralu a tramontaně. Když začne na podzim a na jaře foukat silná bura a jugo, nastává ten pravý čas pro všechny zkušené profesionály.

Wakeboarding

Patří k méně známým sportům, který kombinuje techniku vodního lyžování s uměním surfingu. V Chorvatsku máte i přesto dostatek příležitostí tento sport objevit a vyzkoušet.

Je to jízda na speciálně upraveném prkně taženém za motorovým člunem, ale jezdit se dá i ve speciálních kabelových parcích. Při jízdě jde hlavně o různé skoky a triky, kterým pomáhá vlna za lodí nebo různé překážky postavené v parcích.

Pro začátečníky i profesionály je vhodný kabelový park na Krku. Má 10 nosných sloupů a jeho délka je 650 m. Rychlost, které tu můžete dosáhnout se pohybuje okolo 30 km/h.

Nejmodernější takové zařízení v EU funguje v Novalji na Pagu. Má délku 600 m a kabely ve výšce 10 m. Díky tomu je tu jízda opravdu vzrušující. V roce 2016 byl postaven 500m kabelový park v Kaštele na pláži Divulje. Je to kousek od Splitského letiště.

Jízda na kajaku

V poslední době velká móda a skvělý způsob, jak prozkoumat krásy jadranského pobřeží. Na lodi můžete jet sami nebo vyzkoušet synchronizované pádlování ve větší skupině, což je rozhodně větší zábava. Při své cestě se můžete kdekoli zastavit a vykoupat se. Tuto aktivitu si můžete v Chorvatsku vyzkoušet na mnoha místech.

Z kajaku si můžete prohlédnout třeba překrásné město Trogir nebo prozkoumat ostrov Prvić u Šibeniku. Začněte na pláži ve Vodicích a poté pádlujte podél ostrovů Logrun a Tijat.

Pohled z moře je skvělý také na izolované zátoky a pláže poblíž města Komiža na Visu. Odtud prozkoumejte višskou Zelenou jeskyni a zátoku Stiniva nebo Fratrovu a Modrou jeskyni na Biševu.

Autorkou textu je Dita Lendvayová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Chorvatska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.