Fauna a flóra Kuby

Fauna - Flóra

Kuba nabízí bohatou škálu endemických rostlin i živočichů. Pojďme si představit ty nejdůležitější z nich.

Fauna

Na Kubě žije přes 350 ptačích druhů, z nichž jsou více jak dvě desítky endemických (nikde jinde na světě se s nimi nesetkáte). Do národního parku Cienága de Zapata se tak sjíždí pozorovatelé z celého světa, aby pozorovali trogona kubánského (tocororo), který je díky svému zbarvení (barvy kubánské vlajky – červená, modrá, bílá) považován za národního ptáka Kuby. Hojně se zde vyskytuje také nejmenší ptáček na světě, kalypta nejmenší (zunzuncito), který dosahuje délky pouhých 65 mm. K dalším oblíbeným volně žijícím druhům patří plameňáci, volavky, kolpíci, papoušci nebo kulíšek kubánský.

Leťte na Kubu v dobré partě

Endemický krokodýl kubánský (Crocodilus rhombifer) není vzrůstem nijak velký, ale zato velmi čilý. Jeho přirozený výskyt je na velmi omezeném území 300 km2 mokřadů Cienága de Zapata a řadí se mezi chráněné živočichy. Díky množství úspěšných krokodýlích farem (největší v areálu Boca de Guamá) se počet jedinců tohoto druhu daří zvyšovat.

Ze savců je zajímavá jutía (stromová nutrie), asi 4kilový všežravý hlodavec, který byl ve speciálním období hojně loven kvůli chutnému masu a nyní patří k velmi ohroženým druhům.

K dalším jedinečným druhům patří prehistorická ryba polymita krásná, která je považovaná za živoucí fosilii.

Na Kubě žije také hojné množství plazů – kromě leguánů a ještěrek zde najdete 15 druhů hadů – největší hroznýšovec kubánský dosahuje délky až 4 metrů. Žádný z živočichů, vyskytujících se na Kubě, není jedovatý.

Z mořských živočichů se u pobřeží ostrova vyskytují kapustňáci, od listopadu do února se u západního cípu Kuby, v oblasti María la Gorda, pohybují žraloci velrybí a žijí zde také čtyři druhy mořských želv, které každoročně kladou vejce na odlehlých ostrůvcích nebo chráněných plážích poloostrova Península de Guanahicabibes.

Flóra

Nejpočetněji zastoupeným druhem rostlin jsou na Kubě bezpochyby palmy. Volně jich zde roste až 90 druhů a najdete je rozeseté po celém ostrově.

Palma real neboli palma královská, je kubánským národním stromem a najdete ji vyobrazenu i v kubánském národním znaku nebo na plechovkách oblíbeného kubánského piva Cristal.

Mezi další palmy, které se na Kubě hojně vyskytují, patří cocotero – kokosovník ořechoplodý, palma barrigona neboli palma břichatá – s kmenem, který vypadá jako těhotná žena a vzácná palma corcho či prehistorická palma korková. Pro obdivovatele těchto tropických stromů je zajímavá botanická zahrada v Cienfuegos, kde pěstují přes 280 různých druhů palem.

Mariposa neboli motýlovec je se svými bílými okvětními lístky, které vypadají jako křídla motýla, považována za kubánskou národní květinu. Vyskytuje se zde také mnoho druhů orchidejí, kapradin nebo kaktusů.

Kubánské pobřeží chrání před erozí mangrovy, v jejichž kořenech žijí nejrůznější rybičky nebo ptáci.

Na Isla de la Juventud se rozkládají původní borové pralesy – kvůli nim se tento ostrov dříve nazýval Ostrovem borovic. Na Kubě se v pohořích Sierra del Escambray a Sierra Maestra vyskytují i deštné lesy, kde můžete najít mahagonovník pravý, eukalyptus nebo ebenovník.

Autorkou textu je Michaela Salcedo Torres, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Kubu v dobré partě