Hory, turistika a národní parky na Kubě

Ciénaga de Zapata - Topes de Collantes - Sierra Maestra - Valle de Viñales

Co se týče pěší turistiky po horách, Kuba nabízí dostatek zajímavých stezek. Bohužel nebývají nijak valně značené, proto si na ně většinou budete muset najmout průvodce nebo je projít v rámci nějaké organizované túry. Do většiny národních parků, kde se stezky nacházejí, vás bez průvodce ani nepustí. Výjimkou je stezka k vodopádu El Nicho, kde se nemáte jak ztratit. I do Valle de Viñales můžete teoreticky sami – oficiálně ale pouze s průvodcem.

Leťte na Kubu v dobré partě

Ciénaga de Zapata, Boca de Guamá

Mokřady Ciénaga de Zapata lákají milovníky přírody – můžete zde pozorovat nespočet endemických druhů zvířat i rostlin, nejhojněji se sem ale jezdí pozorovat ptactvo. Do rezervace se dostanete jedině s průvodcem.

V rezervaci se nachází také turistické místo Boca de Guamá, kam se pořádají jednodenní výlety i z Varadera. V areálu naleznete krokodýlí farmu, kde můžete pozorovat endemického krokodýla kubánského, jutías (hutie – malé hraboše podobné morčatům) nebo prehistorickou rybu kostlína kubánského s hlavou aligátora a krokodýlím tělem. S malým krokodýlem na ramenou se můžete i vyfotit nebo se zúčastnit krmení těch větších.

Svezte se také motorovým člunem po Jezeře pokladů na ostrůvek, kde se nachází replika taínské vesnice. Kromě 32 soch původních obyvatel Taínů v nadživotní velikosti zde najdete i malý stánek s občerstvením, kde si můžete dát čerstvou kokosovou vodu nebo ochutnat krokodýlí maso.

Z Boca de Guamá pokračujte směr Playa Larga, kde si užijete krásného koupání v Karibiku a můžete se zde i potápět nebo šnorchlovat. Necelých 50 km odsud je vzdálena i Playa Girón známá pro neúspěšnou invazi pod taktovkou americké CIA.

Topes de Collantes, vodopád El Nicho

Tato chráněná oblast v pohoří Sierra del Escambray nabízí spoustu pěších turistických stezek. Asi nejnavštěvovanější je areál s vodopádem El Nicho, kam se nejlépe dostanete z města Cienfuegos.

Po zaplacení vstupného na vás čeká nenáročná pěší stezka, na které navštívíte 3 úrovně vodopádu El Nicho. Na poslední, nejvyšší úrovni, se pod vodopádem nachází i malé jezírko, kde se většina turistů koupe – my ale doporučujeme využít koupání hned v první úrovni – je to tam sice malinké, ale zase se nebudete muset mačkat s plným autobusem turistů.

Koupání je možné i na druhé úrovni, i když je tam trošku složitější vstup do vody. El Nicho nabízí krásně studenou vodu, kterou obzvláště oceníte v parných letních dnech, takže plavky s sebou a pozor na všudypřítomné otravné komáry.

Sierra Maestra, Pico Turquino

Výstup na nejvyšší horu Kuby Pico Turquino (1 972 m n. m.) v pohoří Sierra Maestra je možný v rámci několikadenní túry s průvodcem. Stezky vedoucí krásnými zelenými lesy s modrým nádechem (jimiž bylo inspirováno jméno této hory) nabízí k pozorování nespočetné množství druhů ptactva a rostlin. Pokud se vydáte na tento 2–3denní výstup, nezapomeňte si teplé oblečení (v horách bývá v noci chladno), spacák, karimatku, dostatečné zásoby vody i jídla a samozřejmě pohodlnou obuv.

Na své si přijdou i milovníci historie – ve stínu hory Pico Turquino můžete obdivovat i velice šikovně ukryté vojenské velitelství revolucionářů, Comandancia de la Plata. Odtud v 50. letech minulého století Fidel Castro organizoval vojenské útoky, které ve finále vedly k pádu Batistovy vlády. Největšími zajímavostmi jsou malé muzeum, Fidelův dům se sedmi únikovými cestami pro případ, že by se Batistovým vojákům podařilo velitelství najít, telekomunikační budova, odkud vysílalo Radio Rebelde, a budovy nemocnice.

Valle de Viñales

Krásné údolí v provincii Pinar del Río s unikátními vápencovými pahorky (mogotes) láká jak k pěší turistice, tak k výletům na koni nebo na kole. Po cestě se můžete zastavit na výbornou kávu nebo piña coladu na některé z farem, zaplavat si v přírodním jezeře nebo se jen tak procházet po tomto rozlehlém národním parku, který je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Oficiálně potřebujete na každou túru průvodce, pokud se sem ale vypravíte sami, nikdo vás kontrolovat nebude – jen dejte pozor, abyste se neztratili a rozvrhněte si čas tak, abyste byli zpět před setměním.

Nejnavštěvovanějšími památkami v údolí Viñales jsou Mural de la Prehistoria – gigantická, 120 metrů dlouhá nástěnná malba, která vznikala na útesu hory Sierra de Viñales po celé čtyři roky. V ceně vstupného je jeden nápoj a dále odtud můžete vyrazit na výlet na koni.

Necelých 6 km od městečka se nachází další turisty oblíbená památka – jeskyně Cueva del Indio, která byla obydlena již v dávných dobách. V dnešní době si ji můžete zevnitř prohlédnout pouze z motorového člunu – je zaplavená vodou.

Z Viñales se můžete vydat i na vzdálenější ostrůvky Cayo Jutías nebo Cayo Levisa, kde si můžete užívat plážového lenošení bez návalu turistů, šnorchlovat nebo se potápět.

Autorkou textu je Michaela Salcedo Torres, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Kubu v dobré partě