Měna a ceny v Norsku

V Norsku je zvykem platit prakticky všude a za každou drobnost platebními kartami všeho druhu. Ještě stále tu ale existuje i klasická měna v podobě norské koruny („norsk krone“, zkratka NOK, v Norsku prostě jen Kr). Dříve se dělila také na 100 øre, ale dnes už se nesetkáte s menší mincí než padesátníkem.

Jeďte do Norska v dobré partě

Leťte do Norska a na Lofoty

Aktuální kurz ČNB:

  • Norská koruna: 1 NOK= 2.15 CZK

Je všechno opravdu tak drahé, jak se říká?

Jako je v Evropě základem jedno euro a u nás jedna desetikoruna či dnes už spíše raději dvacetikoruna, v Norsku je základní částkou norská desetikoruna – za drobnější mince toho moc neseženete (neboť Norům pak už ani nestojí za to vypisovat cenovku).

Ačkoliv je Norsko známé jako jedna z nejdražších zemí světa, ve srovnání s rostoucími cenami a klesající kvalitou základních potravin v ČR už situace není pro Čecha tak drastická, jak legenda praví. Ceny základních potravin se nominálně pohybují na úrovni našich cen z konce 90. let, takže po vynásobení měnovým kurzem zhruba odpovídají kvalitnějším potravinám v dnešních českých obchodech. Na rozdíl od těch českých ale skutečně mnohem kvalitnější jsou, a to i ty nejlevnější.

Jakmile je ale v ceně započítána jakákoliv práce či služba obsluhy, která vám produkt naservíruje, nebo po vás ještě má uklidit a umýt nádobí, ceny začnou rychle růst do astronomických výšek. Služby a lidská práce jsou totiž to, co má v Norsku dosti děsivou cenu. Platy se totiž pohybují také v podobných relacích jako u nás (či ještě vyšších), jenže v norských korunách.

Takže při návštěvě restaurace počítejte s útratou alespoň 200–300 NOK na osobu. Sklenička piva vás ovšem samotná vyjde na 60–80 NOK. Výhodou je jen to, že ceny jsou víceméně všude podobné – na hlavní třídě jako v zapadlé uličce či horském hotelu, a ani luxusní restaurace se od těch obyčejných cenově neliší tak výrazně jako u nás.

Jak přežít za rozumné peníze

Jak bylo naznačeno, není dnes už nutné (ba ani smysluplné) s sebou do Norska vozit hromady potravinových zásob. Základní potraviny tu seženete za snesitelné ceny, pokud víte, kde nakupovat. Vyšší ceny se mohou projevit až u různých polotovarů a instantních jídel. A pochopitelně u zmíněného alkoholu.

Dlouhodobě nejlevnější potravinový řetězec nese jméno REMA 1000 a těsně ho následují samoobsluhy RIMI a Bunnpris. Zde se dá nakupovat za ceny (v rámci možností) celkem evropské. Rozumný střed reprezentuje další řada řetězců jako Coop, KIWI minipris nebo ICA. K dražším a luxusnějším supermarketům patří například řetězec Meny, zato s poměrně pěkným a bohatým výběrem sortimentu. Vysoké ceny lze logicky očekávat také v „záchranných“ večerkách 7-eleven> či MIX.

Otevírací doby jsou často vidět už z dálky – hlavní časový rozsah (ve městech obvykle 9–21 nebo i déle) platí pro všechny pracovní dny stejně. Časový rozsah uváděný v závorce platí v sobotu. V neděli má většina supermarketů (s občasnými výjimkami ve větších městech) zavřeno.

Pokud už opravdu potřebujete na něčem ušetřit a máte nadbytečné volné místo v autě, vezměte si s sebou něco z trvanlivých a instantních potravin či polotovarů, sušené plody a jiné přísady do jídel a zmíněné alkoholické nápoje, nakolik vám limity dovolí (pokud tedy nejste abstinenti – a pokud ano, můžete s nimi aspoň potěšit nějaké milé domorodce). Rozhodně nemá smysl vozit s sebou základní suroviny jako je mouka, těstoviny, ovesné vločky (neochucené), zeleninové konzervy či marmelády. Také veškeré mléčné výrobky seženete v Norsku lepší a chutnější.

Orientační ceny základních potravin v Norsku

Pokud budete nakupovat v prvních třech jmenovaných typech obchodů, pořídíte zhruba za 15 NOK například jedno z následujícího: asi 1,5 litru mléka, 150–200 g sýra (při koupi půlkilového či kilového balení), půlkilo až kilo špaget, půllitrový ovocný jogurt, 50–100 g čokolády (dle kvality), hlavičku ledového salátu, až kilo pomerančů, kolem 200 g masných výrobků apod. Za směšnou cenu kolem 20 NOK si také můžete koupit kilo vynikající norské marmelády s podílem ovoce, o kterém se může v našich obchodech zdát jen těm nejdražším a nejluxusnějším zahraničním výrobkům.

Nicméně půllitrová plechovka (plnocenného) piva vás už přijde na více než 20 NOK (a neprodají vám ji po osmé večer – v pátek a sobotu už ani po šesté!) a nic „tvrdšího“ v potravinách nenajdete už vůbec (více o alkoholu viz kapitola Lidé v Norsku).

Cena bochníku chleba (konzistencí spíše ražení toustového chleba) se pohybuje běžně mezi 15–25 NOK, ale ve zmíněných levných supermarketech lze koupit i chléb zvaný „Kneippbrød“ třeba za dumpingové 4–5 NOK (a rozhodně není horší než ty ostatní).

Autorem textu je Pavel Vondřička, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Norska v dobré partě

Leťte do Norska a na Lofoty

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.