Cyklistika, lyžování, rafting a rybolov v Norsku

Cyklistika - Lyžování - Rafting - Rybaření

Cyklistika v Norsku

Norsko není právě ideální zemí pro cyklistiku – kromě nevyzpytatelného a často nepříznivého počasí je hlavním problémem terén s neustálými velkými převýšeními, a hlavně velké množství dlouhých tunelů na mnoha trasách. Na opuštěné silničky se s kolem vejdete, ale na hlavních tazích, na kterých šířka vozovky nemusí zcela odpovídat hustotě provozu, se můžete často a snadno dostat do nebezpečných situací.

Jeďte do Norska v dobré partě

Leťte do Norska a na Lofoty

Přesto lze v Norsku nalézt řadu úžasných tras jako stvořených pro cyklisty, které můžete (s pomocí další přepravy vlakem, trajekty a autobusy) projet. Hlavním zdrojem informací může být stránka cykloturistického spolku, která je však v okamžiku psaní ještě neúplná. Oficiální turistické stránky také nabízí základní přehled nejpopulárnějších tras. A co se nedovíte tam, zjistíte od jiných nadšenců, např. Cycletourer či Torodd Fuglesteg.

Lyžování v Norsku

Norsko je nejen kolébkou lyžování, ale také téměř dokonalým lyžařským rájem. Ačkoliv staletá tradice se týká především toho, čemu dnes říkáme u nás „běžky“ (v Norsku si je můžete nasadit v zimě téměř kdekoliv jen kousek dál nebo výš nad mořským pobřežím, často i v ulicích větších měst), najde se tu dnes už dost zimních letovisek se sjezdovkami a vleky pro všechny druhy sportu a zábavy na sněhu.

Základní informace a přehled zimních letovisek najdete nejen na turistických stránkách, ale i specializovaných domácích i zahraničních webech věnovaných lyžování v Norsku:

Rafting v Norsku

Rafting na divokých horských říčkách je další oblíbenou aktivitou, které se člověk může v Norsku věnovat. Na několika řekách jej komerčně provozují tuzemské i zahraniční společnosti a lze si vybrat různou obtížnost podle osobních zkušeností a preferencí. Základní informace opět nabízí oficiální turistický web. Něco málo lze najít také na stránkách vodáckého svazu. Bližší podrobnosti je pak třeba hledat v konkrétních oblastech nebo u konkrétních společností.

Rybaření v Norsku

Rybolov (s udicí) na moři je povolen i turistům bez jakýchkoliv povolení. Pokud však budete chtít rybařit v řekách či jiných sladkých vodách, budete potřebovat časově i lokálně omezené povolení od místních úřadů (k dostání např. na poštách). Zvláštní pravidla se týkají lovu lososů a úhořů, za něž se platí dodatečný poplatek státu, a to i při lovu v moři. Bližší podrobnosti o pravidlech rybolovu lze najít na stránkách Rybářské správy.

Pokud vás na Norsku zajímá hlavně rybaření, je také možné využít nabídek některé ze specializovaných cestovních kanceláří. V Norsku existují dokonce i Čechy vlastněné rybářské kempy.

Autorem textu je Pavel Vondřička, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Norska v dobré partě

Leťte do Norska a na Lofoty

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.