Suvenýry a nákupy v Norsku

Jídlo - Norské svetry - Byli jsme tam! - Pro milovníky umění

Jídlo

Dobré jídlo obvykle nemá velkou trvanlivost, takže čerstvé rybí maso a mořské plody, o jakých si u nás můžete nechat jen zdát, budete muset sníst na místě. Nejlepší a nejčerstvější seženete samozřejmě na různých rybích trzích nebo v místních prodejnách ryb.

Jeďte do Norska v dobré partě

Občas můžete narazit i na selské trhy, kde lze dostat i jiné domácí masné a mléčné výrobky: klobásy a jiné produkty ze zvěře domácí, ale i sobů či losů a také velký výběr domácích sýrů (zvláště si pochutnají příznivci kozích a ovčích sýrů), koření, šťáv a podobně. Pokud nenarazíte zrovna na selské trhy, můžete si nezřídka na venkově koupit něco přímo na statku. Hned u silnice často bývají police s bramborami či jahodami a kasička, do níž se předpokládá, že vložíte patřičné peníze (a ne že vyberete ty, co už tam jsou!).

Sýry a jiné mléčné produkty ovšem seženete ve výborné kvalitě i v samoobsluhách. Norskou specialitou je hnědý syrovátkovýsýr s příměsí kozího mléka, který jistě nepřehlédnete. Nemá příliš výraznou chuť, je lehce nasládlý a jí se často na chlebu ještě s marmeládou. Typické jsou i různé druhy výhradně kozích sýrů vůbec (norsky geitost, čteno „jajtust“)

Norské marmelády, i ty nejlevnější, jsou také velmi dobrou investicí. Za málo peněz dostanete spoustu kvalitního ovoce. Sladké i slané můžete doplnit autentickými plackami. Typický je například křupavý suchý a úplně tenoučký „chléb“ flatbrød nebo měkčí bramborové placky lomper.

Ryba v alternativní podobě

Na severu bylo tradičně nutné umět čerstvé potraviny také nějak zakonzervovat na horší časy. V některých oblastech můžete už z velké dálky cítit sušící se ryby. V obchodech si je můžete koupit buď vcelku, nebo jen v jakýchsi „hoblinách“. Jako slané hobliny ostatně i chutnají, když je žvýkáte. Pokud si koupíte celou sušenou rybu, můžete ji pak doma nechat máčet den či dva ve vodě a získat tak zase „čerstvé“ maso.

Ryby lze ovšem také rozemlít na moučku, ze které se dá následně vyrobit trvanlivější rybí puding (fiskepudding) nebo koule (fiskeboller). Jedná se o bílou želatinovitou hmotu se znatelnou pachutí rybiny, kterou lze následně připravit s různými omáčkami a/nebo osmažit v plátcích. Z cizinců ovšem tuto specialitu ocení málokdo.

Norské svetry

Možná nejznámějším norských suvenýrem jsou tradiční norské svetry. Jejich ceny se pohybují obvykle od 1 000 do 1 500 NOK (znatelně levnější a obyčejnější – byť přesto celkem pěkné – seženete například vedle bergenského Bryggenu v prodejně Windfjord). Mají velmi pestré vícebarevné vzory a často i zvláštní vyšívané lemování. U těch dražších najdete i zapínání pomocí tradičních kovových sponek či háčků.

Od ceny vám může ulehčit alespoň možnost vrácení DPH skrze systém Tax Free Shopping. Obvykle tak můžete získat zpět kolem 10 % ceny.

Byli jsme tam!

Příznivci méně praktických suvenýrů si na své přijdou v prodejnách suvenýrů s tradičními soškami trollů (mytických a dnes už hlavně pohádkových obrů, obvykle velmi hloupých a zlých) všech velikostí a tvarů. Od více i méně autentických Laponců u silnice lze také zakoupit oblíbené kožešiny ze sobů i jiné zvířeny. Příznivější cena (na norské poměry) tu ovšem často reflektuje kvalitu, takže se nezřídka stane, že ještě než turisté dorazí domů, zbude jim už jen hadr a hromada chlupů rozprášená po celém autě či autobusu.

Pokud si potrpíte na různé „certifikáty“, můžete si jeden pořídit přinejmenším na polárním kruhu a další pak na údajném „nejsevernějším“ mysu Nordkapp.

A samozřejmě: žádný automobil nesmí z Norska odjet bez samolepky losa (nebo alespoň trolla) na zádi! Los (či troll) se obvykle vyskytuje v podobě výstražné trojúhelníkové značky nebo jen samotné siluety – často tří za sebou jdoucích sobů seřazených dle velikosti. Pokud narazíte na podobné samolepky se siluetami medvědů, vězte, že dotyčný automobil přivezl fajnšmekry až z dalekého údolí Pasvik (viz kapitola o nebezpečné zvěři).

Pro milovníky umění (i „umění“)

Milovníci scénických obrázků norské přírody jistě neodolají nádherným (často až kýčovitým) pohlednicím – např. od značky „Snorre“ – nebo dokonce knižním obrazovým publikacím různé kvality, byť jejich ceny jsou vždy poměrně děsivé (ačkoliv Norsko má nulovou DPH na knihy). Některé vypadají jen jako sbírka laciných pohlednic, v jiných najdete skutečně povedené fotografie, občas i s norskými tradičními básněmi.

Zmíněná značka „Snorre“ má také na svědomí bohatou produkci celkem povedených šperků – obvykle z velké části autentických replik vikinských uměleckých nálezů nebo alespoň jimi blízce inspirovaných. Prodejnu najdete například v prostoru bergenského Bryggenu nebo na několika místech na internetu, např.:

Pokud vás zaujme norská hudba či film, můžete si také odvézt celou řadu CD či DVD nahrávek místní produkce všech žánrů, typů a kvality.

Autorem textu je Pavel Vondřička, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Norska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.