Příroda Srí Lanky: národní parky, hory, pralesy

Deštné pralesy - Hory a centrální vrchovina - Přírodní rezervace

Příroda je jednoznačně největším lákadlem, proč vyrazit právě na Srí Lanku. Na ploše přibližně stejné jako ČR najdete snad všechno, na co si jen vzpomenete. Pradávné deštné pralesy, rozlehlé rýžové plantáže, nekonečné písčité pláže, věčně zelené vrcholky hor, přírodní safari rezervace, dechberoucí vodopády, plantáže všeho možného i nemožného a naprosto skvostnou tropickou přírodu. Právě ta neskutečná rozmanitost přírody měnící se každou chvíli dává tomuto ostrovu svoje speciální nezapomenutelné kouzlo.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Deštné pralesy

Pralesy skrývají na ostrově ohromnou biodiverzitu. Jak už z názvu vyplývá, je důležité mít nepromokavé oblečení, neboť déšť patří k charakteristickému počasí těchto míst. Důležitá je také kvalitní obuv a vysoké ponožky či dlouhé kalhoty. Je skoro zázrak projít prales a nepřinést si s sebou pijavici. Každý prales ukrývá několik vodopádů, kde se můžete osvěžit při objevování přírodních krás.

Na Srí Lance se nachází deštný prales, který je dokonce zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o prales Sinharaja, který se nachází v nížinách na jihu ostrova. Ukrývá několik endemických druhů fauny i flóry. Tento prales nebyl za svoji existenci nikdy vykácen a najdeme v něm stromy staré několik desítek i stovek let. Chcete-li skutečně nasát přírodní krásu tohoto pralesa, je nutností podniknout trek přes tento přírodní skvost. Návštěvu pralesa je vhodné absolvovat s místním průvodcem, který vás zasvětí do tajů tohoto magického místa.

Další známý prales je Peak Wilderness Sanctuary nacházející se v okolí známé Adamovy horyKnuckles Mountain Range ležící severně od Kandy. Budete-li projíždět kolem, určitě se zastavte na procházku.

Hory a centrální vrchovina

Cestovat po ostrově a nenavštívit centrální vrchovinu ostrova, by byl doslova hřích. Srí Lanka je sice exotickou destinací s tropickými teplotami a krásnými plážemi, vnitrozemí ostrova však ukrývá nádhernou panenskou horskou přírodu připomínající jurský park. Palmy střídají mohutné borovicové a eukalyptové lesy, které jistě identifikujete již po čichu. Tropické teploty střídá mírné klima s průměrnou denní teplotou okolo 20 °C. Nádherně zelené kopečky pokryté úhlednými čajovými plantážemi jsou zahaleny v mracích a v dálce jsou slyšet vodopády. Takový je typický obrázek místní krajiny.

Přitom abyste se dostali z pláže do hor, nemusíte absolvovat žádnou závratnou vzdálenost. První kopečky se začnou zvedat již po 100 kilometrech od západního, jižního a východního pobřeží. Proto není problém se ráno koupat v oceánu a odpoledne se procházet v mracích ve výšce 2 000 metrů nad mořem.

Místní hory nejsou pověstné jen svým překrásným vzhledem a kouzlem, které vás omámí již po prvních minutách příjezdu. Centrální vrchovina totiž není tolik obydlená, a proto zde najdete klidná místa, která byste u pobřeží hledali jen těžko. Tuto část ostrova obývá převážně tamilské etnikum, které na ostrov připlulo z Indie. Pojďme se podívat na ta nejzajímavější místa.

Lipton seat je pravděpodobně nejkrásnější místo na celé Srí Lance a určitě nejkrásnější místo z centrální vrchoviny. Nachází se ve výšce 2 000 metrů nad mořem a obklopují ho překrásné čajové plantáže s malebnými tamilskými vesničkami. Jako výchozí bod pro dosažení tohoto místa je městečko Haputale, které je tak ošuntělé a zchátralé, až je hezké. Těžko se to vysvětluje, proto je lepší vyzkoušet a zažít na vlastní kůži tu okouzlující atmosféru.

Hatton je pravděpodobně nejnavštěvovanější místo v horách. Důvod je prostý – Adam´s peak, posvátná hora, která leží poblíž a která je nejznámějším poutním místem na ostrově. Na vrchol vede 5 000 úmorných schodů a při východu slunce hora vrhá stín ve tvaru pravidelného trojúhelníku. Poblíž městečka Hatton jsou krásná jezera a magická příroda.

Nuwara Eliya je městečko, které si dodnes zachovalo koloniální anglický styl. Dříve sloužilo pro anglické šlechtice, kteří budovali stavby v anglikánském stylu. Ve městě je dostihové závodiště, na kterém si volně pobíhají divocí koně.

Ella je moderní horská vesnička, kterou lze přirovnat třeba k takové české Velké Úpě v Krkonoších. Město je v nádherné horské krajině a je velmi turistické. Na hlavní ulici jsou velkolepé restaurace předhánějící se v kvalitě svých služeb. U vesničky se tyčí Little Adam´s peak, která je rozumnou alternativou pro ty, kteří nechtějí investovat velkou spoustu sil do výšlapu na Adam´s peak. Výšlap na tuto horu vám zabere maximálně hodinku a výhledy z ní jsou pak stejně kvalitní, jako z jejího většího bratra. Poblíž Elly je také známý kamenný železniční viadukt Nine Arch Bridge.

Přírodní rezervace

Na ostrově je hned několik rozlehlých přírodních rezervací, které slouží především jako ochrana zvířat v jejich přirozeném prostředí. Do parku vás vpustí pouze s místním průvodcem v jeho pozorovacím džípu. Abyste během safari spatřili co nejvíce zvířat, je nutné vyrazit na safari za svítání, kdy se zvířata chodí napájet k vodním hladinám a jejich koncentrace je určitě největší napříč celým dnem. V národních parcích můžete potkat slony, medvědy, jeleny, několik druhů opic, krokodýly, a dokonce také leopardy. Vstupné do parku je na místní poměry poměrně vysoké, ale určitě se vyplatí zainvestovat a prožít tento skvělý zážitek.

Wilpattu je největší národní park na Srí Lance. Leží zhruba 200 kilometrů severně od hlavního města Colombo. V tomto parku vás čeká rozmanitá krajina zahrnující džungli, rozlehlé mýtiny i jezírka. Tento park je méně navštěvovaný, proto vás nečeká mnoho turistů a kýžený efekt safari je zcela autentický.

Yala se nachází na jihovýchodě ostrova a je domovem leopardů, kteří jsou největším zdejším lákadlem. V tomto národním parku je totiž největší koncentrace leopardů na celém světě. Yala je nejnavštěvovanějším národním parkem na Srí Lance, proto je potřeba počítat s mnoha návštěvníky a auty, jež se vzájemně předhánějí. Krajina v tomto národním parku se velmi podobá africkému kontinentu.

Udawalawe je národní park, ve kterém je největší koncentrace slonů na Srí Lance. Během tour parkem jich jistě potkáte hned několik. V parku je také obrovské jezero a v pozadí jsou vidět zvedající se vrcholky centrální vrchoviny ostrova.

Maduru Oya, Gal Oya, Wasgamuwa jsou další národní parky, které leží na východní straně ostrova.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.