Klima a počasí ve Švédsku

Ačkoli v našich představách se Skandinávie spojuje obvykle se zimou, ledem a psími spřeženími funícími mezi horami sněhu, leží většina území Švédska v mírném podnebném pásu. Počasí je tam hlavně díky teplému Golfskému proudu skutečně mnohem mírnější než např. v Kanadě nebo v Asii ve stejných geografických šířkách, což pocítíte zejména v zimě. Švédsko je ale velká země, rozložená přes mnoho šířkových stupňů, takže klima i počasí může ve stejný den na různých místech nabývat nejrůznějších podob. Obecně vzato teplejší podnebí převládá v jižní polovině Švédska a zejména v jejích pobřežních oblastech, chladnější ve vnitrozemí a v severní části Švédska. Pouze horské oblasti v severním Švédsku za polárním kruhem ovládá chladné subarktické klima.

Jeďte do Norska a Švédska v dobré partě

Počasí v jižní polovině Švédska je proto do značné míry podobné tomu, na co jsme zvyklí ve střední Evropě, a teploty jsou jen o něco málo nižší – například denní teploty se v létě obvykle pohybují okolo příjemných 25 °C. Ve vnitrozemí, které je převážně hornaté, ve vyšších nadmořských výškách a za polárním kruhem ale mohou být ve stejném období teploty už jen zhruba kolem 15 °C, a pokud máte smůlu nebo vyrazíte vysoko na sever třeba v srpnu, který přináší obvykle do Skandinávie obzvláště proměnlivé počasí a ve výše položených oblastech už i předzvěst podzimu, může se stát, že část dovolené strávíte zabalení v pláštěnkách a schoulení v několika vrstvách teplých svetrů.

Pokud tedy plánujete cestu do Skandinávie, je dobré počasí nepodcenit a přibalit i několik kousků teplejšího oblečení, kvalitní nepromokavé boty a větrovku. Odpovídajícím způsobem se proměňuje také zimní počasí – od teplého, ale vcelku větrného pásu ve Skåne a jižním cípu Švédska až po dlouhé tuhé zimy s dlouhotrvajícími třeskutými mrazy na severu v Lapplandu a Norrlandu.

Zajímavé je, že místní obyvatelstvo se počasím obvykle vůbec nenechává rozhodit. Počasí si člověk nevybere, takže není důvod zůstávat zavření v domech či bytech. Švédi milují pohyb na čerstvém vzduchu a kdykoli se naskytne příležitost, vyrážejí ven. Když mají málo času, vyběhnou aspoň do parku. Na to od malička trénují i svoje děti, které i v chladném počasí zcela bez obav vystrčí v kočárku před dům s odůvodněním, že je to zdravé. Hodně času tráví venku s rodinou a přáteli, milují pikniky, které se ve Švédsku staly v podstatě národním sportem.

Jedním z mnoha důvodů, proč Švédi milují léto, je tzv. půlnoční slunce. Zatímco v jižní části Švédska se kolem letního slunovratu jen výrazně prodlouží den, v severněji položených oblastech se můžete těšit na bílé noci, během kterých slunce vůbec nezapadá za obzor. Pravidlem se to stane, když překročíte severní polární kruh, v Lapplandu trvá polární den od konce května přibližně do poloviny července a čím dál se dostanete na sever, tím bude toto období delší.

Protipólem jsou polární noci kolem zimního slunovratu, během nichž naopak slunce vůbec nevychází a hluboká tma je přerušována jen krátkými okamžiky šera v době svítání a stmívání. Toto období je proto ideální pro pozorování polárních září, které bývají četné v období zvýšené sluneční aktivity.

Skandinávské meteorologické ústavy obecně nabízejí velice kvalitní předpovědi počasí, pro orientaci doporučuji zejména přehledný švédský web Klart.se nebo norský Yr.no (oba zveřejňují dost přesné předpovědi počasí nejen pro Skandinávii). Když nebudete mít přístup na internet, můžete na cestách po Skandinávii nahlédnout do kterýchkoli novin. Podrobné informace o něčem tak důležitém, jako je počasí, totiž přinášejí všechny. Nebo se prostě zeptat místních, kteří vám ochotně předloží podrobný přehled, a většina z nich se navíc rozpovídá o tom, co v posledních dnech vysledovali na své domácí meteostanici.

Aktuální počasí ve Švédsku a předpověď počasí na tři dny

Stockholm, Švédsko

Oblačno
Nyní
4 °C
Oblačno
1 m/s ↗
Zataženo
Dnes
4 °C | 1 °C
Zataženo
Polojasno
Zítra
5 °C | 1 °C
Polojasno
Zataženo
Středa
4 °C | 0 °C
Zataženo
Zataženo
Čtvrtek
4 °C | 2 °C
Zataženo

Autorkou textu je Hana Štěříková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Norska a Švédska v dobré partě