Ubytování v Černé Hoře

Kempy - Hotely - V soukromí - Odkazy

Při cestě do Černé Hory je dobré si uvědomit, že jedete na Balkán, a tedy nelze očekávat, že úroveň ubytování bude stejná nebo lepší než u nás.

Kempy

Kempy jsou rozděleny do čtyř kategorií. Nebývají nejvyšší kvality, s teplou vodou často počítat nelze, ale vzhledem k tomu, že teplou vodu nemá ani velká část obyvatel, není se čemu divit. Na druhou stranu na rozdíl od našich ubytovacích zařízení lze očekávat ochotu, vstřícnost a pohostinnost majitelů, což většinou výše uvedené nedostatky vynahradí.

Jeďte do Černé Hory v dobré partě

Hotely

Naopak hotely bývají sice poměrně drahé, ale jsou dobré úrovně a vzhledem k černohorskému smyslu pro honosnost srovnatelné se středo- a západoevropskými. Oblíbeným cílem českých turistů je pobřežní městečko Sutomore (mj. zde staví vlak).

Hotely jsou rozděleny do pěti kategorií (značené známým způsobem hvězdičkami, nejluxusnější mají 5 hvězdiček), ty na pobřeží jsou kvalitnější než vnitrozemské. Jedním velkým hotelem je fotogenický ostrůvek Sveti Stefan.

Ubytování v soukromí

Populární a dle mého názoru v poměru cena/kvalita nejvýhodnější je ubytování u místních, kteří pronajímají některé z pokojů svého domu. Většinou nabízí útulné a čisté pokoje, často vám připraví i nějakou místní specialitu. Pro abstinenty zde může nastat problém, neboť panáku lozy se vyhnout nedá. :-)

U moře je nabídka soukromého ubytování celkem široká. Většinou se nabízí 2- až 3lůžkové pokoje. Standardem již bývá toaleta pro každý pokoj zvlášť. Kuchyňka bývá společná pro 2 až 3 pokoje. Další možností ubytování je pronájem apartmánu. Většinou jsou zde 4 lůžka, součástí je koupelna, kuchyňka, obývací pokoj a ložnice (často s terasou).

Z vlastní zkušenosti uvádím alespoň dvě města, kde jsem sama ubytování vyzkoušela a mohu doporučit.

  • Žabljak - pro horaly - k dispozici jsou dva kempy, které nelze minout, oba mají příjemného a přátelského majitele. Navíc spousta místních obyvatel pronajímá místnosti a někdy i celé domy turistům. Takové domy jsou často označené, případně stačí zajít do některé z místních hospod a zeptat se - sehnat ubytování v Žabljaku by neměl být problém. Většinou se jedná o místnosti pro 2 až 4 osoby, sociální zařízení je někdy samostatné, ale většinou společné pro 2 až 3 pokoje. Takové ubytování je pak poměrně levné. Obdobné ubytování lze najít například i v Kolašinu, chcete-li vyrazit směrem na pohoří Komovi a Bjelasica.
  • Tivat – pro milovníky pláží - poblíž Tivatu se nachází městečko Radovići, kde můžu doporučit Apartmani Starčević. Můžete jej najít dokonce i přes Facebook.

Budete-li mít na ubytování konkrétní požadavky, doporučuji kontaktovat Národní turistickou organizaci, kde většinou ochotně a (na Černou Horu) i rychle zodpoví veškeré dotazy.

Autorkou textu je Pavlína Frydrychová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.